Gerhard Schröder volt német kancellár azt mondta egy vasárnap megjelent nyilatkozatában, hogy fenn akarja tartani a kapcsolatot Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Nem fogom feladni a lehetőségeimet arra, hogy tárgyaljak Putyin elnökkel
– jelentette ki Schröder a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapnak.
Schröder 1998 és 2005 között volt Németország kancellárja az SPD és a Zöldek közötti koalíció vezetőjeként. Az elveszített 2005-ös szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után elvállalta az elnöki tisztséget az Északi Áramlat földgázvezeték megépítésére alapított cég (Nord Stream AG) felügyelőbizottságában, 2017-ben pedig a többségi tulajdonos orosz állam javaslatára a Rosznyefty kőolaj- és földgázipari társaság részvényesei választották meg ugyancsak felügyelőbizottsági elnöknek.
Schröder májusban jelentette be, hogy megválik mandátumától a Rosznyefty igazgatótanácsában, miután a német szövetségi parlament megvonta több juttatását. A volt kancellárral szemben azt kifogásolták, hogy az Ukrajna elleni háború kezdete óta nem határolódott el Vlagyimir Putyintól, akivel kancellári hivatali ideje alatt barátkozott össze.
A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozva elmondta: nem hisz abban, hogy katonai megoldása lehet az ukrajnai háborúnak, azt szerinte csak diplomáciai tárgyalás útján lehet rendezni – írja az MTI.
Irina Verescsuk, Ukrajna miniszterelnök-helyettese felszólította az oroszok által megszállt déli Herszon régióban élő civileket, hogy mihamarabb hagyják el a térséget – írja az Independent.
A miniszterelnök-helyettes az ukrán televízióban elmondta, hogy az ukrán fegyveres erők ellentámadásra készülnek a régióban. Azt nem fejtette ki, hogy erre mikor kerül sor.
„Egyértelmű, hogy harcok lesznek és tüzérségi lövések… és ezért arra kérjük az embereket, hogy sürgősen hagyják el a térséget” – mondta Verescsuk.
Ukrajna a február 24-i orosz inváziót követően már az első hetekben elvesztette az ellenőrzést a fekete-tengeri Herszon régió nagy része felett.
Ukrajna védelmi minisztere kijelentette, hogy a nyugati adományként kapott nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszerek (HIMARS) óriási különbséget jelentenek a harctéren, miután egy magas rangú amerikai tisztviselő közölte, hogy a Biden-kormányzat további négy HIMARS-ot küld egy 400 millió dolláros fegyvercsomag részeként – írja az Al Jazeera.
A HIMARS-ok máris hatalmas különbséget jelentenek a harctéren. Több ilyen, valamint lőszer és felszerelés növeli az erőnket és segít demilitarizálni a terrorista államot
– írta Olekszij Reznyikov a Twitteren.
A miniszter pénteken újságíróknak elmondta, hogy az új fegyvercsomag további négy HIMARS-ot és több lőszert tartalmaz majd, így az Ukrajnának küldött ilyen rendszerek száma összesen tizenkettőre emelkedik.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kezdődik az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Vasárnapi percről percre cikkünk ide kattintva érhető el.
Kövessenek bennünket ma is!