Nemcsak II. Erzsébet ravatalán vittek el egy embert a rendőrök, hanem több másik helyen is a brit monarchia ellen tüntető embereket vettek őrizetbe – írja az MTI az AP hírügynökség alapján.
A brit hatóságok maréknyi embert vettek őrizetbe monarchiaellenes nézetek nyilvános hangoztatása miatt. Egy nő ellen Edinburgh-ban azért emeltek vádat a közrend megzavarása miatt, mert egy transzparenst tartott fel, amelyen a „Fenébe az imperializmussal! Eltörölni a monarchiát!” felirat volt olvasható.
Oxfordban egy békeaktivistát azért bilincseltek meg, mert ellenvéleményt hangoztatott a hivatalos királyi proklamáció idején. Symon Hill azt mondta, hogy ő csak spontán annyit kiabált be: „Őt ki választotta?". Elmondása szerint azért tette, mert ellenzi, hogy az országnak nem választott államfője van.
Londonban egy nőt azért távolítottak el a parlament épülete elől, mert – III. Károlyra utalva – feltartott egy transzparenst „Nem az én királyom" felirattal. A hatóságok szerint a nőt csak a járműforgalom miatt tessékelték arrébb, de nem szólították fel, hogy hagyja el a környéket. Paul Lowsland ügyvéd hasonló tiltakozó akcióra készült, ugyanilyen felirattal, és felvételt is készített egy rendőrről, aki azt mondta neki, hogy „ez sérthet egyeseket".
A Liberty nevű civilszervezet rendkívül aggasztónak nevezte, hogy a rendőrség ilyen szigorúan és büntető célzattal alkalmazza széles jogköreit, hogy fellépjen a szólás- és véleménynyilvánítás szabadságával szemben. A monarchia eltörlését követelő Republic nevű aktivista csoport pedig közölte, hogy panaszt fog tenni a rendőrségen „a lehető legkeményebb formában" és tüntetéseket fog szervezni az elkövetkező hónapokban a király koronázásakor.
A szólászabadság minden demokrácia alapfeltétele. Egy olyan időben, amikor a sajtó tele van a vita és megegyezés nélkül kijelölt király ajnározásával, a szólásszabadságnak még fontosabb szerepe van
– mondta Graham Smith, a Republic szóvivője.
Ugyanakkor a külföldi hírügynökség felidézték azt, hogy nemrég fogadott el a brit parlament a kormány javaslatára egy törvényt a közrend fenntartásáról, amely a rendőrség jogköreit bővíti a „rendbontó" tüntetések megakadályozására. Max Blain, a brit miniszterelnök szóvivője a rendőrség mostani fellépésével kapcsolatban hangsúlyozta: a nemzeti gyász időszaka ellenére a tiltakozás joga továbbra is „alapelv", de „a rendőrségre dolga dönteni arról, hogy adott esetben mit tart helyénvalónak".
Polgárjogi aktivisták aggodalmukat fejezték ki a rendőrség monarchiaellenes tüntetőkkel szembeni reakciója miatt, miután számos incidens történt, amelyek közül a legfrissebb egy férfi letartóztatása volt Edinburghben, aki András herceget szidalmazta − írta meg a Guardian.
A Liberty nevű érdekvédelmi csoport szerint mély aggodalomra ad okot, hogy a rendőrség nemrégiben új hatásköröket kapott a tüntetések korlátozására.
Zarah Sultana munkáspárti képviselő az edinburghi, londoni és oxfordi incidensekre reagálva a következőket mondta:
Senkit sem szabad letartóztatni azért, mert republikánus nézeteket vall. Rendkívüli − és sokkoló −, hogy ezt ki kell mondani.
A skót rendőrség közölte, hogy egy 22 éves és egy 52 éves férfit tartóztattak le hétfőn nem sokkal délután 3 óra előtt az edinburghi Royal Mile-on történt rendbontással összefüggésben.
Londonban egy ügyvéd és klímaaktivista, aki a Parlament Square-en egy üres papírt tartott a magasba, azt mondta, hogy egy rendőrtiszt a közrendről szóló törvény alapján letartóztatással fenyegette meg.
Jodie Beck, a Liberty politikai és kampányfelelőse azonosított egy vasárnapi oxfordi incidenst, amelyben egy férfit letartóztattak közrend elleni bűncselekmény gyanújával, a közrendről szóló 1986. évi törvény 5. szakasza alapján.
Már folynak II. Erzsébet temetésének előkészületei, ugyanakkor a régi hagyományok miatt egy részlet már ismert.
Ami a lényeg: II. Erzsébet királynőt ólommal bélelt koporsóban temetik el. Az angol királyi család tagjait jellemzően ólommal bélelt koporsókban temetik, hogy minél jobb állapotban őrizzék meg az uralkodók földi maradványait.
A Metro szerint az ólom elzárja a koporsót a nedvességtől, és akár egy évig is lassítja a bomlást. Amikor Diana hercegnő 1997-ben meghalt, az ő koporsójában is ez a különleges bélés volt, ezért is nyomott közel 540 kilót.
Az angol nemesség legalább négy évszázada követi ezt a hagyományt. A Westminster Apátság feljegyzései szerint I. Erzsébetet és II. Károlyt is ólombélésű koporsóban temették el.