Nagy veszély fenyegeti a törökországi katasztrófa területén élő embereket, ugyanis járvány törhet ki, valamint az ivóvizük is szennyezett lehet – erről beszélt Rusvai Miklós állatorvos-virológus.
A mentőcsapatok munkáit követően újabb kihívásokkal kell szembenézniük az embereknek Törökország földrengés sújtotta területein – figyelmeztet Rusvai Miklós virológus. A szakember szerint ugyanis
a kolera jelenti a legfőbb közegészségügyi kockázatot.
Mint mondta, a szíriai menekülttáborokban már ősszel kitört a járvány, mert ott koncentrálódik a menekültek nagy többsége. A katasztrófa helyszínén pedig most tízezrek élnek a szabad ég alatt vagy sátrakban áram és fűtés nélkül, emellett a romok alatt lévő holttestek is lassan bomlásnak indulnak.
A virológus az Infostartnak nyilatkozva kiemelte: a földrengés miatt az infrastruktúra is sérült, és ahol még van vezetékes ivóvíz, ott is eltörnek a vezetékek, és keveredik a szennyvíz az ivóvízzel – a kolera elsődleges terjedési formája pedig a szennyezett ivóvíz.
A higiéniás viszonyok és amiatt, mert a kolera vírusa jelen van ezen a területen, nagy valószínűséggel számolni kell azzal, hogy a kolerajárvány is felüti majd a fejét
– jelentette ki a szakértő, majd emlékeztetett, hogy a Haitiban évekkel ezelőtt történt nagy földrengés szintén kolerával végződött, és nagyon sok vírusos haláleset történt ott is.
Rusvai Miklós úgy gondolja, nehezen lehet megelőzni a járvány kialakulását, mert ehhez tiszta ivóvízre és megfelelő higiénés viszonyokra lenne szükség, de egyelőre a víz forralására sincs igazán mód áram híján.
Most a helyi és nemzetközi segélycsapatok elsődleges feladata a tiszta ivóvíz biztosítása a túlélőknek, illetve a higiéniás viszonyok minél magasabb szinten tartása a menekülttáborokban, illetve a szükségszálláshelyeken
– tette hozzá végezetül a szakértő.
(Borítókép: Yasin Akgul / AFP)