Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese felajánlotta, hogy segítséget nyújt Boris Johnson volt brit miniszterelnöknek, aki felszólította Ukrajnát a NATO-csatlakozásra.
Dmitrij Medvegyev legújabb bejegyzésében megkérdőjelezte Boris Johnson mentális egészségét, aki a harmadik világháború veszélye ellenére javasolta Ukrajna felvételét a NATO-ba.
„Johnson volt brit miniszterelnök felajánlotta, hogy feltételek nélkül felveszi Ukrajnát a NATO-ba. Őt, a nyugdíjas bolondot, feltételek nélkül fogadná be egy pszichiátriai klinika. Ott játszhatná a kemény legényt a sajátjai között, és nyugodtan követelhetné a harmadik világháború kirobbantását” – írta Medvegyev a Telegram-csatornáján.
Mint arról korábban beszámoltunk, az egyik Ukrajnában szolgáló orosz tábornok azt állítja, hogy kirúgták, miután azzal vádolta a legfelsőbb katonai vezetést, hogy elárulta a háborúban harcoló orosz katonákat.
Ivan Popov az 58. hadsereg parancsnoka volt, amely a déli, zaporizzsjai területen harcolt. Hangüzenetében a férfi azt mondta, hogy kérdéseket intézett az orosz védelmi minisztériumhoz a magas emberveszteség és a tüzérségi támogatás hiánya miatt.
A brit védelmi minisztérium szerint a kiszivárgott videóban elhangzott megjegyzések arra hívják fel a figyelmet, hogy „sok tiszt valószínűleg komoly elégedetlenséget táplál a magas rangú katonai vezetéssel szemben”.
„A panaszok nagyrészt megegyeznek azokkal, amelyeket Jevgenyij Prigozsin, a Wagner-zsoldoscsoport alapítója tett az általa kirobbantott fegyveres lázadás előtt” - áll a közleményben, írja a Sky News.
Az orosz hadsereg fő erőit Kupjanszk, Liman, Bahmut, Avgyijivka és Marjinka irányába összpontosítja, a heves harcok folytatódnak.
Pénteken összesen 32 harci összecsapásra került sor – jelentette szombat reggel az ukrán fegyveres erők vezérkara.
Az Isuzu Motors Ltd. japán haszongépjármű-gyártó vállalat kivonul Oroszországból. Erről a Kyodo News számolt be, írja az Ukrinform.
A hírek szerint a vállalat eladta részesedését az orosz Sollers autógyártónak, amely megvásárolta a mintegy 200 embert foglalkoztató Isuzu gyárat.
Az Isuzu 2022 márciusában szüntette be a gyártást Oroszországban, miután az ukrajnai orosz invázió miatt gondok adódtak az alkatrészellátásban.
A vállalat emiatt 1,7 milliárd jen (12 millió dollár) veszteséget könyvelt el a márciusban zárult pénzügyi évben.
A washingtoni Hadtudományi Intézet (ISW) szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök retorikája arra utal, hogy a Wagner-zsoldoscsoportot harcoló erőként akarja megtartani, elválasztva azt a szervezet alapítójától, Jevgenyij Prigozsintól.
Elemzők szerint az államfő azt mondta, hogy a Wagner-csoportot összetartó harci erőként kívánja megtartani, nem pedig szétválasztani. Jevgenyij Prigozsint azonban a Kreml igyekszik eltávolítani a Wagner vezetéséből.
Vlagyimir Putyin korábban azt mondta, a Wagner-csoport jogi értelemben nem létezik.
Az orosz elnök úgy véli, a Wagner-csoport körül kialakult helyzet „nagyon észszerű és nyilvánvaló az orosz társadalom számára”. A Wagner magánharcosai becsületesen harcoltak, így sajnálatos az a tény, hogy belerángatták őket ezekbe az eseményekbe.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök figyelmeztette az ukránokat, hogy Oroszország minden erejét latba veti annak érdekében, hogy megállítsa vagy minimum megakassza az ukrán hadsereg ellentámadását.
Az ukrán erők most a délkeleti falvak elfoglalására törekszenek az Azovi-tenger felé vezető úton, valamint az orosz erők által májusban, több hónapos harcok után elfoglalt Bahmut városához közeli területekre összpontosítja az erejét.
Orosz beszámolók szerint erői visszaverték az ukrán támadásokat a keleti Donyecki területen, többek között Bahmut környékén, írja a Reuters.
„Mindannyiunknak nagyon világosan, a lehető legvilágosabban meg kell értenünk, hogy az orosz erők a déli és keleti területeinken mindent megtesznek annak érdekében, hogy megállítsák katonáinkat” – mondta Volodimir Zelenszkij a péntek esti videóbeszédében.
Olekszandr Tarnavszkij dandártábornok, a déli ukrán erők parancsnoka pénteken azt mondta, hogy csapatai „szisztematikusan kiszorítják az ellenséget az állásaiból”.
Azok a fotók és videók, amelyeken belorusz katonákat képeznek ki a zsoldoscsoport tagjai, megerősítést nyertek, mivel Minszk azt állítja, hogy megállapodást kötött az orosz Wagner-csoporttal a csapatai közeljövőben történő kiképzéséről.
A védelmi minisztérium és a vállalat vezetősége a közeljövőre vonatkozó ütemtervet dolgozott ki a fegyveres erők különböző ágainak egységei közötti kiképzésre és tapasztalatátadásra vonatkozóan
– áll a minisztérium által közzétett közleményben.
A minisztérium nem közölt további részleteket, ellenben továbbra is tájékoztatja a nyilvánosságot a közelgő munkálatokról – írja a Sky News.
Az Ukrán Fegyveres Erők folytatják ellentámadásukat Dél-Ukrajnában. Az elmúlt héten az ukrán csapatok csak a Melitopol szektorban újabb 1,7 kilométert nyomultak előre.
Kijev nyugati partnerei pedig már arról beszélnek, hogy az ukrán fegyveres erők közel állnak a „nagy sikerhez”, írja a Korrespondent.
Az ukrán fegyveres erők főparancsnoka, Valerij Zaluzsnij kijelentette, hogy amint Ukrajnában megjelennek a szükséges erőforrások, szeretné felszabadítani az Oroszország által megszállt Krímet.
Utalt arra, hogy még a Putyin reakciójától félő nyugati tisztségviselők sem fogják tudni őt megállítani, ha elérik a Krím határát.
Amint lesz rá módom, tenni fogok valamit. Nem érdekel, mit mondanak mások, senki sem fog megállítani
– fogalmazott a főparancsnok a Washington Postnak.
Zaluzsnyij arra is panaszkodott, hogy Ukrajna más országoktól függ a lőszerek tekintetében. Szerinte minél többet tud majd lőni Ukrajna, annál kevesebb veszteséget fog elszenvedni, de most a nyugati fegyverektől és adományoktól függ.
Megjegyzik, hogy a megszállt területek visszaszerzésére, Oroszország legyőzésére és az ukrán veszteségek minimalizálására irányuló ellentámadás lefolytatása komoly katonai erőforrásokat (járműveket, lőszert, fegyvert stb.) igényel, amelyekből Zaluzsnij szerint még mindig nincs elegendő.
Július 14-én Volodimir Zelenszkij elnök a vezérkar ülésén megvitatta a fronton kialakult helyzetet, és meghallgatta Kirilo Budanovot, az ukrán katonai hírszerzés vezetőjét a belorusz helyzetről.
Zelenszkij szerint rendkívül fontos volt Kirilo Budanovnak, a titkosszolgálat vezetőjének jelentése a belorusz helyzetről. Arról beszélt Budanov, hogy jelenleg nem kell aggódni Belarusz miatt – írja az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál.
A vezérkar ülést tartott, amelyen elsősorban a frontvonalra összpontosított. A helyzet minden kulcsfontosságú cselekvési területen ugyanolyan: egyszerre az orosz támadások elleni védekezés, valamint az aktív lépéseink előrefelé
– fogalmazott Zelenszkij.
A parancsnokok beszámoltak mindenről az összehívott megbeszélésen. A frontvonal egyes szakaszainak parancsnokai is részt vettek, ahogyan Igor Klimenko belügyminiszter, valamint Szerhij Deniszenko, a határvédelmi szolgálat vezetője is.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. A pénteki percről percre cikkünk legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!