A Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) szakértői szerint Oroszország, bár 2024-ben is képes lesz fenntartani tüzérségi támadásait a saját gyártású, valamint az Észak-Korea által szállított lőszereikkel, de a tűz intenzitása jóval alacsonyabb lehet, mint 2022-ben volt – vette észre az Ukrajinszka Pravda.
Az észt védelmi erők hírszerzési központjának vezetője, Ants Kiviselg ezredes elmondta, hogy Oroszországnak körülbelül négymillió tüzérségi lövedéke maradt, amelyekkel az orosz csapatok még egy évig „alacsony intenzitású” háborút folytathatnak.
Egyes jelentések szerint azonban Észak-Korea akár 1000 lőszerkonténert is küldött Oroszországnak, amelyek egyenként 300-500 tüzérségi lövedéket tartalmaznak.
Szerinte Észak-Korea 300 ezer és 500 ezer közötti lőszert szállíthatott Oroszországnak, ami a jelenlegi napi 10 ezer lövedék mellett akár egy hónapig is kitarthat.
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 2015 óta több tízmillió dollárt költött az ukrán különleges szolgálatok fejlesztésére. A két szervezet szorosan együttműködik, de a CIA igyekszik kimaradni a rázósabb ukrán műveletekből – írja a The Washington Post.
A lap szerint az amerikai ügynökség fejlett megfigyelőrendszerekkel látta el Ukrajnát, emellett részt vett az újoncok kiképzésében és új főhadiszállásokat épített az ukrán katonai hírszerző egységek számára.
Ezen felül a CIA titkos hírszerzési információkat osztott meg az ukrán különleges szolgálatokkal.
Október 24-én éjjel a közösségi médiában robbanásokról és lövésekről számoltak be Szevasztopolban, az oroszok pedig azt állították, hogy egy lehetséges „víz alatti támadás” történt – írja az Ukrajinszka Pravda.
Mihail Rozvajev, Szevasztopol oroszok által kinevezett kormányzója szerint hangos zajok voltak hallhatók, de „a Fekete-tengeri flotta visszaverte az ellenséges tengeralattjáró támadásait”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb hírei a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!