Svédországnak mihamarabb a NATO tagjává kell válnia a régió biztonságának teljes körű szavatolása érdekében – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben szerdán Novák Katalin köztársasági elnökkel folytatott megbeszélését követően.
A biztonság szavatolása szempontján fontos lenne, hogy Svédország minél hamarabb a NATO tagjává válhasson, az észak-európai ország már minden ehhez szükséges kötelezettségvállalását teljesítette – jelentette ki Stoltenberg.
Hangsúlyozta, hogy Svédország NATO-csatlakozásával a szövetség erősebbé válik, ezért is üdvözli a magyar köztársasági elnök támogató szavait a svéd csatlakozást illetően, amelyeket reményei szerint a magyar parlament ratifikációja követ.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Stoltenberg hangsúlyozta: folytatni kell Kijev támogatását, nemcsak szavakkal, hanem tettekkel is. A támogatás elapadása ugyanis „tragédia lenne” az ukrajnaiak számára, Oroszország győzelme pedig fenyegetést jelentene a szövetségeseknek.
Szavai szerint egy esetleges orosz győzelem azt az üzenetet hordozná, hogy az erő alkalmazása, a nemzetközi jog megsértése, illetve egy másik ország elfoglalása esetén a győztes azt tehet, amit akar, ez pedig sebezhetővé tenné a katonai szövetséget – írja az MTI.
Nagyon szeretnénk, ha az Oroszországgal folytatott háború 2024-ben véget érne, mindent meg is teszünk ezért, de ki kell hangsúlyozni, hogy nem minden rajtunk múlik. Sok múlik a partnereken – mondta Olekszij Danilov, a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (NSZK) titkára.
Szerinte még mindig vannak olyan partnerek, akik félnek Ukrajnának fegyvert adni, mert nem akarják feldühíteni Vlagyimir Putyint. Hozzátette, hogy mindenki tudja, melyek ezek az országok, mert „ők maguk is elismerték már, hogy azért nem adták meg az oroszok leveréséhez szükséges fegyvereket, mert aggódtak, hogy feldühítik Putyint”.
Ezt a söpredéket már semmivel sem lehet feldühíteni, ez beteg a fejében. Ezt tartsátok észben
– mondta Danilov.
A titkár emlékeztetett arra, hogy a teljes körű invázió kezdetén az ukránok összefogtak, de fegyverük a posztszovjet időszakból származott, és csak négy importált eszközzel rendelkeztek a győzelemhez.
„Ma ez egy teljesen más háború, ez már a technológia, a drónok háborúja. Aki mozgékonyabb, intelligensebb, akinek több akarata van, az fogja megnyerni ezt a háborút. Ami az akaratot, a mozgékonyságot, az eszünket illeti, az oroszoknak itt nincs mit tenniük, és biztosan veszíteni fognak. Türelmesnek kell lennünk” – tette hozzá az Unian ukrán hírügynökség szerint.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak
Tartsanak velünk ezúttal is!