Az Egyesült Államoknak nincsenek pontos információi arról, hogy a radikális iszlamista Hamász palesztin szervezet által október 7-én elhurcolt túszok közül hányan vannak életben – jelentette ki az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap az MTI szerint.
Jake Sullivan az ABC televíziónak adott interjúban beszámolt arról, hogy az elrabolt emberek között kilenc amerikai állampolgár és egy állandó amerikai tartózkodási engedéllyel – úgynevezett zöldkártyával – rendelkező ember van, de a sorsukról nincs megerősített értesülés.
Izrael hivatalosan 239 emberről beszél, akik a palesztin terrorszervezet fogságába kerültek október elején.
A Hamász azon bejelentésére, miszerint az izraeli légicsapásokban „bizonyos számú” fogoly is életét veszítette, a fehér házi illetékes azzal reagált, hogy
amit a Hamász állít, azt nem lehet készpénznek venni, ugyanakkor az Egyesült Államok nincs abban a pozícióban, hogy azt megerősítse vagy cáfolja.
A Gázai övezetben folytatódó izraeli katonai műveletekre reagálva Jake Sullivan úgy fogalmazott, hogy „nem akarunk tűzharcot látni egy kórházban, ahol ártatlan, egészségügyi ellátásra váró emberek vannak”. Elismerte, hogy a Hamász általános taktikájához tartozik, hogy civileket élő pajzsként használ, és ez rámutat a nehézségre, amellyel az izraeli hadsereg katonái szembesülnek, de hozzátette, hogy ez nem csökkenti Izrael felelősségét abban, hogy megkímélje a polgári személyeket.
A palesztin terület jövőjével kapcsolatban a nemzetbiztonsági tanácsadó kijelentette, hogy az Egyesült Államok álláspontja világos. Ennek lényege, hogy Izrael nem szállhatja meg újra a Gázai övezetet, nem csökkentheti az övezet területét, nem telepíthetnek ki erőszakkal palesztin embereket, ugyanakkor az övezet nem szolgálhat többé terrortámadások kiindulópontjául izraeliek és mások ellen sem. Megjegyezte, hogy a palesztin közigazgatású Gázai övezet és Ciszjordánia kormányzásának jövőjéről zajló tárgyalásokon különös súllyal kell figyelembe venni a palesztinok szavát.
Az amerikai javaslatokkal ellentétesen nyilatkozott Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap egy interjúban. A kormányfő a CNN amerikai hírtelevízióban kijelentette, hogy Izrael első számú prioritása a Hamász elpusztítása, a Gázai övezet jövőjét illetően pedig érvényesülnie kell egy mindenre kiterjedő izraeli katonai biztosítéknak, amivel elkerülhető a terrorizmus újraéledése.
145 embert őrizetbe vettek, hét ember ellen pedig vádat emeltek Londonban a nyugati országok által ünnepelt fegyverszünet napján (Armistice Day), november 11-én tartott palesztinpárti demonstrációk miatt.
A BBC szerint a londoni rendőrség azt is közölte, hogy
a 145 őrizetbe vett személy „nagy többsége” ellentüntető volt,
ugyanis a palesztinpárti tüntetőkkel szemben szélsőjobboldali aktivisták vonultak fel.
A rendőrség szerint közülük sokan erőszakosan léptek fel, a tüntetők közt pedig voltak olyanok, akik antiszemita gyűlöletkeltést követhettek el. Ezen incidensek miatt a rendőrség vizsgálatot indított. A demonstrációk alatt 9 rendőr meg is sérült.
Szombaton összesen több mint 300 ezer tüntető vonult fel London belvárosában a gázai tűzszünetet követelve. Ez volt az eddigi legnagyobb tüntetés az Egyesült Királyságban a konfliktus október 7-i fellángolása óta.
Joszi Cohen volt Moszad-főnök kijelentette, hogy nem teljesen érti Gal Hirsch szerepét, akit a kormány jelölt ki a foglyok és eltűnt személyek ügyének kezelésére.
Cohen egy izraeli csatornának adott interjújában megemlítette, hogy önként jelentkezett Hirsch segítségére a szerepében, de hozzátette, hogy egyelőre nem működik együtt Hirschsel.
Netanjahu hivatala válaszul közölte:
a foglyok visszatérésével kapcsolatos nemzetközi tárgyalásokat David Barnea Moszad-főnök és Nitzan Alon tartalékos dandártábornok irányítja.
Mint írták, Gal Hirsch tartalékos dandártábornokot folyamatosan tájékoztatják erről a kérdésről, és ő koordinálja a foglyokkal és eltűnt személyekkel kapcsolatos összes többi kormányzati intézkedést, beleértve a családokkal való kapcsolattartást is.
Hirsch létrehozott egy kormányzati igazgatóságot, amely a foglyokkal kapcsolatos ügyek széles körével foglalkozik, és célja a foglyok biztonságos hazatérése és családjaik támogatása. Ma este Netanjahu miniszterelnök is találkozott Hirschsel, hogy átfogó tájékoztatást kapjon az ügyben folyamatban lévő erőfeszítésekről
– tették hozzá.
Gal Hirsch szerepe már a közelmúltban is kérdésessé vált: sokak szerint nem végez jó munkát, és egy demonstráción ki is fütyülték őt.
Nidal Abu Hadrusz, az al-Sifa kórházban dolgozó egyik idegsebész segítségért könyörgött az ostromlott intézmény betegeinek és egészségügyi személyzetének megmentése érdekében.
Még mindig ugyanaz a katasztrofális helyzet az al-Sifa kórházban: nincs áram, nincs víz. Az idő nagy részében nincs internet. Folyamatos bombázás. Még mindig nincs biztonságos folyosó, amelyet az ICRC Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága garantál
– fogalmazott az orvos.
Ez nem tarthat sokáig. Sürgős beavatkozásra van szükség a személyzet és a betegek megmentése érdekében
– tette hozzá Abu Hadrusz az al-Dzsazírának.
Izrael hosszú távra tervez Gázával és tárgyal a kérdésről az Egyesült Államokkal – írja a CNN, idézve az izraeli államfőt.
A mi álláspontunk az, hogy a palesztinoknak önmagukat kell kormányozniuk. Hogy mi lesz a Palesztin Hatóság pontos szerepe, az még kérdéses, hiszen jelenlegi formájában aligha tudja kormányozni Ramallahot
– mondta Jichák Herzog izraeli elnök.
Arról is beszélt, hogy a Palesztin Hatóságnak reformot kell végrehajtania, és hangsúlyozta: Izrael nem érdekelt Gáza megszállásában vagy kormányzásában, számukra a biztonság a fő prioritás.
Nem azért vagyunk Gázában, hogy elfoglaljuk vagy kormányozzuk. Azért vagyunk ott, hogy megszüntessük a Hamász katonai fenyegetését Izrael ellen
– közölte az elnök.
Arról is beszélt, hogy Gáza a legnagyobb terrorkomplexum a világon, több mint 500 kilométernyi terroralagúttal, és hogy ők nem a lakosságot, hanem a terroristákat célozzák. Szerinte az, hogy egyre többen húzódnak délre, azt jelzi, hogy az emberek nem akarnak élő pajzsként szolgálni a Hamász számára.
Nem szeretnek minket, de a Hamászt sem
– tette hozzá.
A Kan izraeli közszolgálati csatorna olyan felvételeket tett közzé, amelyeket állítása szerint egy gázai lakos küldött. Ezeken a Hamász tisztviselői civileket vernek, és megakadályozzák, hogy hozzáférjenek egy teherautónyi élelmiszerhez, amelyet segélyként küldtek a civil lakosságnak – írja a The Times of Israel.
A riport szerint a felvétel elkészülte után a Hamász-ügynökök a terrorcsoport saját céljaira elvitték az élelmiszert.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index élő hírfolyama az izraeli eseményekről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!