Lengyelország szigorítani fogja a Lengyelországba irányuló, rossz minőségű ukrán mezőgazdasági importot – írta a lengyel mezőgazdasági minisztérium február 4-én az X-en.
Czeslaw Siekierski lengyel agrárminiszter a hétvégén ellenőrzéseket végzett az Ukrajnával közös Medyka és Korczowa határátkelőkön.
Az Ukrajnából származó, az EU-ban érvényes termelési követelményeknek nem megfelelő mezőgazdasági termékek túlzott importja veszélyezteti a lengyel mezőgazdaság versenyképességét
– mondta Siekierski a lengyel mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint.
Michal Kolodziejczak lengyel mezőgazdaságiminiszter-helyettes február 3-án és 4-én szintén ellenőrzéseket tartott több, Ukrajnával közös ellenőrző ponton. Kiemelt több terméket, köztük a „megkérdőjelezhető minőségű” repcemagot és az állítólag „furcsa szagú” cukrot.
A tranzitban lévő árukat (...) a lengyel szolgálatoknak gondosan ellenőrizniük kell, és szükség esetén vissza kell küldeniük Ukrajnába
– írta a közösségi médiában.
Egy másik bejegyzésben Kolodziejczak egy fotót töltött fel, amelyen penészes fagyasztott málna volt látható, amelyet állítólag az egyik ellenőrző ponton fedeztek fel. Arra a következtetésre jutott, hogy embargót kellene bevezetni az ukrán málnára.
A lengyel gazdák 2023 tavasza óta tartanak kisebb-nagyobb tüntetéseket. Tiltakoznak az olcsó ukrán import beáramlása ellen, amely Ukrajna háborús erőfeszítéseit segíti, és amely szerintük árt a helyi mezőgazdasági vállalkozásoknak – írja a The Kyiv Independent.
„Az orosz megszállók legalább két hónapon keresztül támadásokat fognak végrehajtani a teljes 1350 kilométeres harcvonal mentén” – mondta Vlagyiszlav Szeleznyov katonai szakértő, az Ukrán Fegyveres Erők ezredese, a vezérkar volt szóvivője.
A szakértő az Espresso tévécsatorna műsorában megjegyezte, az oroszok azért keresik majd a réseket az ukrán védők védelmében, hogy „győzelmet” szerezzenek Putyinnak az orosz elnökválasztás előtt.
Emlékeztetett arra, hogy a harcok jelentősen felélénkültek, különösen a Kupjanszk-Limanszki irányban.
A volt vezérkari szóvivő arra is kitért, hogy az ukrán hadsereg most „komoly hiányt szenved mindabból, amire a harctéren szüksége van”, míg Oroszország mintegy 120 milliárd dollárt különített el a csapatok, valamint a katonai-ipari komplexum fenntartására – számolt be az Unian ukrán hírügynökség.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!