Az Ukrán Fegyveres Erők Egyesített Erőinek parancsnokát, Szerhij Najevet is menesztette Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Az RBK Ukrajina szerint vasárnap jelent meg az erről szóló, Zelenszkij által aláírt rendelet az elnöki hivatal honlapján. Eközben már Najev utódját is kinevezték, Jurij Szodol személyében.
A lap azt írta, hogy Najev mellett az ukrán légideszantos erők parancsnokát, Makszim Mirhorodszkijt is menesztették (az ő tisztségét azóta Ihor Szkibjuk vette át).
A leváltott parancsnok Telegram-oldalán nem sokkal később megjelent egy üzenet, amelyben azt írták: maga Najev is csak a sajtóból értesült a menesztéséről.
A sajtóból értesült arról, hogy elbocsátották az Ukrán Fegyveres Erők Egyesített Erőinek parancsnoki posztjáról, amelyet 2020 óta töltött be
– olvasható a posztban.
A bejegyzésben – Najevet idézve – azt is hozzátették: „Nehéz idők voltak ezek. Ukrajna történelmének egyik legnehezebb időszaka. És önökkel együtt méltósággal jártuk végig ezt az utat [...]. Álmodom a győzelmünkről, és tudom, hogy ez a nap eljön! Őszintén köszönöm minden tábornoknak, tisztnek, őrmesternek és katonának az önzetlen szolgálatot, az összehangolt munkát és a közös erőfeszítéseket, a bizalmat és a támogatást”.
Fejet hajtok védőink bátorsága és vitézsége előtt, akik fegyverrel a kezükben védik hazánkat az alattomos támadóval szemben nap mint nap. Mélyen meghajlok az elesett hősök előtt, akik életüket adták Ukrajna függetlenségéért és szabadságáért. Örök tisztelet és emlékezés nekik
– írta a leváltott parancsnok.
Ukrajna szövetségesei egy tervmódosítást fontolgatnak az Ukrajna támogatásáról szóló ramsteini csúcstalálkozók formátumában, amely szerint a katonai segítségnyújtást az USA helyett a NATO koordinálná – írja a német Handelsblatt jelentésére hivatkozva a The Kyiv Independent.
Az Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport (UDCG) több mint 50 országot – köztük mind a 31 NATO-tagállamot – tömörítő, Ramstein-formátumú csúcstalálkozó 2022 áprilisa óta rendszeresen ülésezik, hogy összehangolja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást.
A Handelsblatt forrásai azt állítják, hogy Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár állt elő a tervvel, amelyet a múlt héten vitattak meg a NATO-tagok között.
Franciaország és Nagy-Britannia állítólag támogatja az ötletet, akárcsak Ukrajna kelet-európai szövetségesei.
Németország azonban aggódik, hogy egy ilyen lépés erősítené azt a narratívát, miszerint a NATO háborúban áll Oroszországgal.
A következő találkozó pár nap múlva, február 14-én lesz Ramsteinben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök francia kollégájával, Emmanuel Macronnal tárgyalt telefonon szombaton. A vezetők megvitatták a harctéri helyzetet és Ukrajna védelmi igényeit – írja az Ukrajinszka Pravda.
Megvitatták továbbá a G7-ek vilniusi nyilatkozatán alapuló, a biztonsági garanciákról szóló kétoldalú dokumentum előkészítését.
Zelenszkij X-en közölte, hogy megköszönte Macronnak és a francia népnek „a rendíthetetlen támogatást”.
Nagyon pozitív és célratörő beszélgetés volt, pontosan az, amire most szükségünk van
– tette hozzá.
Magyarország területére 2024. február 10-én az ukrán-magyar határszakaszon 4801 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 6381 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság.
A beléptetettek közül a rendőrség 32 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – írták a közleményben.
Bár a Nyugat nem akar háborút Oroszországgal, mégis fel kell készülnünk egy olyan konfrontációra, amely évtizedekig is eltarthat – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Welt Am Sonntag című német lapnak adott interjújában, melyet a The Kyiv Independent szemlézett.
A NATO-országok tisztviselői az ukrajnai teljes körű invázió kezdete óta egyre nagyobb aggodalmuknak adnak hangot amiatt, hogy a szövetség nem eléggé felkészült egy Oroszországgal való konfliktusra.
Ha Vlagyimir Putyin orosz elnök győz Ukrajnában, nincs garancia arra, hogy az orosz agresszió nem terjed át más országokra
– figyelmeztetett Stoltenberg. Hozzátette, hogy a NATO-nak javítania kell katonai képességeit, mivel „az elrettentés csak akkor működik, ha hiteles”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!