Index Vakbarát Hírportál

Szevasztok, oroszok, irániak, beloruszok, itt az aranyvízum

2024. március 13., szerda 10:58

Uniós tagországok vezetik az aranyvízumok rangsorát. A különleges beutazási engedély nem kevés pénzért könnyített és gyors letelepedést, sőt állampolgárságot szavatol a harmadik országból érkezőknek. Magyarországon 2017-ben szűnt meg a forgalmazása, a programot azonban az év elején újraindították.

Portugália kínálja változatlanul a világ legjobb aranyvízumát – ez derült ki a Henley & Partners összehasonlításából. A tanácsadó cég minden évben azt vizsgálja: egy adott országban mennyi idő telik el az aranyvízum-kérelem benyújtásától az állampolgárság megszerzéséig, az eljárás milyen költségekkel jár, illetve hogy a kérelmező milyen reputációt és előnyöket szerez.

A korábbi években kedvezően alakuló finanszírozási helyzetre való tekintettel Magyarországon 2017. március 31-én zárták le a kötvények értékesítését. A Rogán Antal ötletéből szárba szökkent kötvényprogram 2013. júniusi indulásakor „olcsó és biztonságos finanszírozást jelentett az ország számára”.  Húszezerből alig húsz kérelmezőtől tagadták meg a letelepedési engedélyt.

Már tavaly novemberben kiderült, hogy a magyar kormány a program újraindítását fontolgatja, a törvénytervezet pedig januárban életbe is lépett.

A Hungarian Golden Visa kérelmezőjének három feltétel közül kell legalább egyet teljesítenie:

Magyarországon bármilyen nemzetiségű állampolgár előtt nyitott a program – az oroszokat, a beloruszokat és az irániakat is beleértve. A portugáltól abban különbözik, hogy az igénylőnek egyetlen napot sem kell Magyarországon töltenie – írja a magyar aranyvízum honlapján.

Európai jogharmonizáció

A nemzetközi ranglistát Portugália mögött holtversenyben Ausztria és Görögország követi.

Az uniós állampolgárság nem árucikk

szögezte le éppen egy éve az Európai Parlament, ahol a képviselők egységes szabályozást sürgettek a visszásságok megszüntetéséért, illetve „a tehetős kormányközeli orosz állampolgárok számára kiadott »aranyútlevelek« korlátozásáért”, amelyek etikai, jogi és gazdasági szempontból egyaránt kifogásolhatók, nem utolsósorban pedig súlyos biztonsági kockázattal járnak.

Az európai törvényhozók az aranyvízumok kiadásának harmonizációját is szorgalmazták azzal a céllal, hogy az ne adjon lehetőséget pénzmosásra és korrupcióra.

Javaslatot tettek egy egységes, az aranyvízumot terhelő uniós illeték bevezetésére is.

Minden kritika ellenére az aranyvízumok értékesítése – amely lehetővé teszi, hogy egy befektető tartózkodási helyhez jusson egy fejlett országban – a virágkorát éri.

Költöznek az amerikaiak

Az európai országok előkelő helyen szerepelnek a Henley indexében: az első hármat Svájc követi, a további sorrend pedig Olaszország, az Egyesült Királyság, Kanada, Spanyolország, Luxemburg, az Egyesült Arab Emírségek, Szingapúr és Ausztrália.

Az európai térhódítás magyarázata egyszerű: az aranyvízum leegyszerűsíti az állampolgárság megszerzését, de még nélküle is lehetővé teszi a vízummentes utazást az Európai Unió egész területén, illetve vállalkozások indítását alacsony költségekkel.

„Az európai programok továbbra is uralják a világ legkeresettebb migrációs befektetési programjainak első helyeit” – mondta a Henley & Partners vezérigazgatója. Jürg Steffen szerint az aranyvízumprogramok bejuttatják az érdekelteket a világ néhány vezető gazdaságába, „ezzel pedig csökkentik az országspecifikus sérülékenységet”.

A programnak vannak hátulütői: Lisszabonban és Athénban egyaránt érezhetően emelkedtek az ingatlanárak. Emiatt Portugáliában és Görögországban korlátozták az aranyvízumok kiadását.

A lakhatási válság felbukkanásával – amit részben a tehetős külföldiekkel magyaráznak – Portugália megszüntette adókedvezményeiket. Az ország ennek ellenére vonzza a külföldi befektetőket.

A Henley & Partners szerint 2024-ben globálisan rekordszámú, 128 ezer vagyonos ember költözik új országba. A cégtől mindenekelőtt amerikaiak kértek segítséget új hazájuk kiválasztásában.

(Borítókép:  A kötészeti gépsoron elkészült útlevelek végső vizsgálatát végzi egy dolgozó 2012. március 9-én. Fotó: Pénzjegynyomda / MTI )

Rovatok