Március 15-én kezdődött meg a háromnapos elnökválasztás Oroszországban. Már a szavazás első napján számos helyen megzavarták a voksolást.
Mint korábban megírtuk, Oroszországban több mint 94 ezer szavazóhelyiséget nyitottak meg, ahol helyi idő szerint reggel nyolctól este nyolcig lehet szavazni. A külföldi helyszíneket nem számítva a választások Oroszországban vasárnap este, moszkvai idő szerint 21 órakor érnek véget a Kalinyingrádi régióban lévő szavazóhelyiségek bezárásával.
A BBC szerint rögtön az első napon sok helyen történt rendbontás.
Néhány szavazóurnába festéket öntöttek, de arra is volt példa, hogy megpróbálták felgyújtani, felrobbantani ezeket.
A legtöbb incidenst Moszkvából, a dél-oroszországi Voronyezsből, valamint a kaukázusi orosz tagköztársaságból, Karacsáj- és Cserkeszföldről jelentették. Néhány akcióról már a közösségi médiában is megjelentek videók:
Orosz tisztviselők szerint a festékes leöntésre (amely alább is látható) legalább öt helyen volt példa.
Szentpéterváron pedig egy nő Molotov-koktélt dobott el egy szavazóhely közelében, de a tüzet ott rövid idő alatt el tudták oltani. A Molotov-koktél előkerült Szibériában is, ott egy nő az egyik szavazóhely közepén vetette be a fegyvert, de a helyi hatóságok szerint nem okozott jelentősebb károkat:
Mindeközben egy olyan videó is megjelent péntek délután az orosz közösségi médiában, a Telegramon, amelyen valaki levizeli Vlagyimir Putyin szüleinek a sírját, amely egy szentpétervári temetőbentalálható. Azt nem tudni biztosan, hogy a felvétel valóban most készült-e.
Vlagyimir Putyin pénteken egy videókonferenciát tartott az Orosz Biztonsági Tanáccsal, ahol – a Reuters szerint – jól láthatóan dühös volt, és arról beszélt, hogy bosszút állnak Ukrajnán azért, mert megzavarták az elnökválasztást. Az elnök ezzel részben az Ukrajna által támogatott orosz légiósok támadásaira utalt, részben pedig arra, hogy napok óta tüzérségi támadások érik a határ menti orosz településeket, többek közt Belgorodot is.
„A választási folyamat megzavarása és az emberek megfélemlítése érdekében, legalábbis a határ menti területeken, a kijevi rezsim […] számos bűncselekményt próbál végrehajtani, lecsapva az oroszországi civil településekre. Ezek az ellenséges csapások nem maradhatnak büntetlenül” – mondta Putyin.
Hozzátette, a tüzérségi lövedékek, rakéták 95 százalékát még a becsapódás előtt eltalálta az orosz légvédelem, de néhányat nem tudtak megsemmisíteni, ezek orosz civileket is megöltek. Beszélt arról is, hogy az orosz önkéntesek legalább 2500 fővel indítottak támadást, és állítása szerint mintegy 60 százalékukat megölték.
Biztos vagyok benne, hogy a mi népünk, Oroszország népe még nagyobb szolidaritással reagál erre. Kiket akartak megfélemlíteni? Az orosz népet?
– üzente Putyin.
A szavazást megtartják az Oroszország által megszállt ukrajnai területeken is, ahol szintén volt legalább egy ilyen eset: egy kisvárosban, Szkadovszkban a szavazóhely előtti kukában robbant fel egy improvizált robbanószerkezet, de nem okozott sérülést.
A VANDALIZMUSNAK MINŐSÍTETT ESETEK MIATT LEGALÁBB NYOLC EMBERT ŐRIZETBE VETTEK AZ OROSZ HATÓSÁGOK.
A szélsőséges reakciók nem utolsósorban annak tudhatók be, hogy a választás előtt egy hónappal, gyanús körülmények között meghalt egy orosz börtönben Vlagyimir Putyin legkeményebb belföldi ellenfele, Alekszej Navalnij ellenzéki politikus. Navalnij özvegye, Julia Navalnaja egyébiránt azt kérte az orosz ellenzéki szavazóktól, hogy vasárnap délben, a szavazóhelyek előtt tartott demonstrációkon fejezzék ki tiltakozásukat a történtek miatt.
Sztanyiszlav Andrevcsuk, a Golosz szavazójogi mozgalom tagja azt mondta, hogy az efféle szélsőséges reakciókra – mint például a Molotov-koktélok bevetése és a szavazóurnák leöntése – eddig nem volt példa a voksolásokon.
Ilyen még soha nem történt, és ez valószínűleg annak a hatalmas társadalmi feszültségnek és agressziónak a következménye, amelyért az orosz hatóságokat közvetlen felelősség terheli
– mondta Andrevcsuk a Sky News szerint.
Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy ezek a szélsőséges reakciók helytelenek, mert a tiltakozók ezzel „ugyanazt teszik, mint a választási bizottságok hamisítói: megfosztják a szavazatuktól azokat a választópolgárokat, akik már szavaztak ezekben az urnákban.
Csak az a különbség, hogy a választási bizottságok és hivatalok hamisítóival ellentétben ők valódi börtönbüntetést kapnak ezért
– fogalmazott Sztanyiszlav Andrevcsuk.
Mindeközben az orosz állami hírügynökségek azt közölték, hogy pénteken késő délután már 23 százalékos volt a szavazói részvétel Moszkvában. A választás egyértelmű esélyese Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki várhatóan újabb hat évre bebetonozza a hatalmát. Az Európai Tanács elnöke gúnyosan gratulált is már neki az elsöprő választási győzelméhez.
Az ukrajnai háború fejleményeit pénteken is percről percre követjük ebben a cikkünkben.
(Borítókép: Egy nő szavaz az orosz elnökválasztáson Moszkvában 2024. március 15-én. Fotó: Natalia Koleniskova / AFP)