Recep Tayyip Erdogan török elnök hétfőn gratulált Vlagyimir Putyin orosz elnöknek újraválasztásához, és felajánlotta, hogy közvetít Moszkva és Ukrajna között – jelentette a francia AFP hírügynökség a török elnöki hivatalra hivatkozva a Teraz.sk szerint.
Erdogan nem először ajánlotta fel közvetítői szolgálatait az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúban, igyekszik baráti kapcsolatokat ápolni Putyinnal és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is.
A török elnök március elején Isztambulban fogadta Zelenszkijt. Putyin februárban szintén Törökországba látogatott volna, de lemondta látogatását.
A Fekete-tenger partvidékének egy részén mindhárom ország osztozik. A hajózás erre a tengerre a Boszporusz-szoroson keresztül lehetséges, amely az egyetlen hajózási útvonal a Földközi-tenger és a fekete-tengeri kikötők között.
Putyin újraválasztásához gratulált már Észak-Korea, Kína, Irán, valamint olyan közép- és dél-amerikai államok kormányai, mint Kuba, Venezuela, Bolívia és Honduras.
Az EU arra figyelmeztetett, hogy az oroszországi szavazást „a polgári és politikai jogok megsértésének riasztó növekedése” kísérte. Az EU szerint az orosz választóknak nem volt valódi választási lehetőségük, és csak korlátozottan jutottak információhoz. Az EU kijelentette, hogy soha nem fogja elismerni az Oroszország által az ukrajnai megszállt területeken szervezett elnökválasztás eredményét.
Hétfőn az Egyesült Államok „nem demokratikusnak” ítélte az oroszországi elnökválasztást, és közölte, hogy nem fog gratulálni a nagy fölénnyel győztesnek kikiáltott Putyinnak.
Ma 10 évvel ezelőtt Vlagyimir Putyin annektálta a Krímet. Aki azt hiszi, hogy véget vethet az Ukrajna elleni háborújának, az nézzen a történelembe. És olvassa el az ENSZ Ukrajnával foglalkozó vizsgálóbizottságának jelentését – kezdte bejegyzését Annalena Baerbock német külügyminiszter, aki a Krím annektálásának évfordulója alkalmából pontokba szedve osztotta meg a fenti jelentés megállapításait az X-en.
A bizottság megállapítja:
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március 18-án, hétfőn is közzétette hagyományos esti beszédét – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az ukrán elnök elmondta, hogy a hadsereg logisztikája jelentősen hatékonyabbá vált, és hogy az idei haditermelés az egyik legnagyobb lesz, valamint beszámolt az erődítmények építéséről is.
Az indonéz elnökkel folytatott telefonbeszélgetésről és a Lindsey Graham amerikai szenátorral való találkozóról is szót ejtett.
Az Európai Unió közölte, hogy szankciókat foganatosítottak 30 olyan személy és szervezet ellen, akiket felelősnek tartanak Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető haláláért – írja a Sky News.
A külügyminiszterek nem neveztek meg senkit a szankciós listán.
Az orosz hatóságok szerint Navalnij természetes halállal halt meg, de sokan, köztük Navalnij felesége, Julija Navalnaja azzal vádolja Putyint, hogy megölette a férfit. Nyugati vezetők szerint Putyin és az orosz állam felelős Navalnij haláláért.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!