Az amerikai hírszerzés vizsgálatai azt mutatják, hogy Kína felpörgeti a berendezések eladását Oroszországnak, hogy segítse az ukrajnai háborús erőfeszítéseket.
Egy amerikai felmérés szerint Kína felpörgette a szerszámgépek, mikroelektronikai és egyéb technológiák Oroszországba irányuló eladásait, amelyeket Moszkva rakéták, tankok, repülőgépek és egyéb fegyverek gyártására használ Ukrajna elleni háborújában.
A Biden-adminisztráció két magas rangú tisztviselője szerint 2023-ban Oroszország mikroelektronikájának körülbelül 90 százaléka Kínából származott, amelyet Oroszország rakéták, tankok és repülőgépek gyártására használt. 2023 utolsó negyedévében Oroszország mintegy 900 millió dolláros szerszámgépimportjának csaknem 70 százaléka Kínából származott.
A kínai és az orosz entitások azon is dolgoznak, hogy közösen állítsanak elő pilóta nélküli légi járműveket Oroszországon belül, a kínai vállalatok pedig valószínűleg hajtóanyag-fegyverek előállításához szükséges nitrocellulózt szállítanak Oroszországnak.
Peking Oroszországgal együttműködve azon is dolgozik, hogy javítsa műholdas és más űralapú képességeit Ukrajnában, ami a tisztviselők szerint hosszabb távon növelheti az Oroszország által Európa-szerte jelentett fenyegetést. A tisztségviselők a hírszerzési eredményekre hivatkozva azt mondták, hogy az Egyesült Államok azt is megállapította, hogy Kína képanyagokat szolgáltat Oroszországnak az Ukrajna elleni háborúhoz.
Az új információk bírtokában Antony Blinken külügyminiszter várhatóan még ebben a hónapban Kínába utazik. Joe Biden elnök már korábban is kifejezte aggodalmát Hszi Csin-ping kínai elnöknek azzal kapcsolatban, hogy Peking közvetve támogatja Oroszország háborús erőfeszítéseit.
Noha Kína nem nyújtott közvetlen halálos katonai támogatást Oroszországnak, diplomatikusan támogatta azt, amikor a Nyugatot hibáztatta Vlagyimir Putyin orosz elnök háború megindításáról szóló döntésének kiprovokálásáért.
Kína helyettes állandó ENSZ-képviselője, Geng Shuang szerint az ukrajnai háborút jobb lenne tárgyalásokkal, mint fegyverekkel lezárni – írja az Unian.
Az ukrajnai válság továbbra is elhúzódik, és a háború túl sok áldozatot követelt. Ha továbbra is fegyvereket szállítunk a harctérre, az csak a válság súlyosbodásának kockázatát növeli, és nem segít lehűteni a helyzetet és elérni a háborút lezáró tűzszünetet. Jobb, ha a háborút tárgyalásokkal, mint fegyverekkel fejezzük be
– mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
Shuang felszólította az összes érintett felet, hogy fokozzák a diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszünet és az ellenségeskedések befejezése érdekében. Az állandó képviselő-helyettes megjegyezte, hogy támogatják egy nemzetközi konferencia összehívását is, hogy megvitassák a béke valamennyi lehetőségét.
Készek vagyunk biztosítani a szükséges feltételeket az orosz és az ukrán fél számára a tárgyalásokhoz, és fáradhatatlan erőfeszítéseket tenni a válság mielőbbi politikai rendezése érdekében
– tette hozzá.
Elnökként Donald Trump nagyon világossá tette, hogy szerinte Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia – állítja volt tanácsadója, Fiona Hill az Oroszország és Kína által fenyegetett amerikai nemzetbiztonságról szóló új könyvében, írja a The Guardian.
A volt amerikai elnök Fiona Hill szerint nem tudta felfogni, hogy Ukrajna független állam. Azt is elmondta, hogy a müncheni biztonsági konferencián beszélt európai vezetőkkel, akik idegesen készülnek egy esetleges második Trump-kormányzásra.
A miniszterelnökök, elnökök, külügyminiszterek és mások mind tudják, hogy Trump mennyire szeszélyes. És igazából ez az, ami miatt aggódnak, mert nem számít, hogy hány embert ismernek, minden magától Trumptól és a személyisége kiszámíthatatlanságától függ
– mondta Fiona Hill.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!