Szankciókat jelentett be a brit és az amerikai kormány orosz fémek árutőzsdei forgalmazására – számolt be az MTI.
A brit külügyminisztérium által ismertetett közös intézkedés alapján a világ két legnagyobb fémpiaca, a Londoni Fémtőzsde (London Metal Exchange, LME) és a származtatott árutőzsdei termékeket forgalmazó Chicago Mercantile Exchange (CME) nem fogadhat be új kontraktusokat Oroszországból származó alumíniumra, rézre és nikkelre.
A londoni külügyi tárca tájékoztatása szerint az energiahordozók után a fémek alkotják Oroszország legnagyobb értékű nyersanyagkiviteli termékcsoportját, jóllehet e termékek exportja visszaesett az Ukrajna ellen indított háború kezdete óta.
A minisztérium adatai szerint Oroszországnak 2022-ben 25 milliárd dollár, 2023-ban 15 milliárd dollár bevétele származott a fémexportból. Nagy-Britanniában december óta törvény tiltja az orosz fémek, köztük az alumínium, a réz és a nikkel importját.
Az amerikai kormány ezzel egy időben vámokat vetett ki különböző orosz fémpiaci áruk importjára. Nagy-Britannia és az Egyesült Államok most „még egy lépéssel továbbment”, és kiterjesztette ezeknek az intézkedéseknek a hatályát a szakosított londoni és chicagói fémtőzsdékre – fogalmaz tájékoztatásában a londoni külügyminisztérium.
A tárca hangsúlyozza ugyanakkor, hogy technikailag összetett intézkedésről van szó, és időre volt szükség a részletek kidolgozásához annak érdekében, hogy a szankciók hatékonyak legyenek, de egyidejűleg minimalizálják a piaci felfordulás kockázatát. Abból a célból, hogy az intézkedések a lehető legkisebb kockázattal járjanak a piaci stabilitásra, a brit és az amerikai szankciók nem vonatkoznak a két érintett tőzsdén már forgalomban lévő orosz fémkontraktusokra, így ezekkel továbbra is korlátozások nélkül lehet kereskedni – áll a brit külügyminisztérium tájékoztatásában.
Kína helyettes állandó ENSZ-képviselője, Geng Shuang szerint az ukrajnai háborút jobb lenne tárgyalásokkal, mint fegyverekkel lezárni – írja az Unian.
Az ukrajnai válság továbbra is elhúzódik, és a háború túl sok áldozatot követelt. Ha továbbra is fegyvereket szállítunk a harctérre, az csak a válság súlyosbodásának kockázatát növeli, és nem segít lehűteni a helyzetet és elérni a háborút lezáró tűzszünetet. Jobb, ha a háborút tárgyalásokkal, mint fegyverekkel fejezzük be
– mondta az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén.
Shuang felszólította az összes érintett felet, hogy fokozzák a diplomáciai erőfeszítéseket a tűzszünet és az ellenségeskedések befejezése érdekében. Az állandó képviselő-helyettes megjegyezte, hogy támogatják egy nemzetközi konferencia összehívását is, hogy megvitassák a béke valamennyi lehetőségét.
Készek vagyunk biztosítani a szükséges feltételeket az orosz és az ukrán fél számára a tárgyalásokhoz, és fáradhatatlan erőfeszítéseket tenni a válság mielőbbi politikai rendezése érdekében
– tette hozzá.
Elnökként Donald Trump nagyon világossá tette, hogy szerinte Ukrajnának Oroszországhoz kell tartoznia – állítja volt tanácsadója, Fiona Hill az Oroszország és Kína által fenyegetett amerikai nemzetbiztonságról szóló új könyvében, írja a The Guardian.
A volt amerikai elnök Fiona Hill szerint nem tudta felfogni, hogy Ukrajna független állam. Azt is elmondta, hogy a müncheni biztonsági konferencián beszélt európai vezetőkkel, akik idegesen készülnek egy esetleges második Trump-kormányzásra.
A miniszterelnökök, elnökök, külügyminiszterek és mások mind tudják, hogy Trump mennyire szeszélyes. És igazából ez az, ami miatt aggódnak, mert nem számít, hogy hány embert ismernek, minden magától Trumptól és a személyisége kiszámíthatatlanságától függ
– mondta Fiona Hill.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!