Pranay Vaddi, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának az atomsorompóügyért felelős főigazgatója elmondta, hogy az Egyesült Államok örömmel fogadja a 2023-ban benyújtott, a Stratégiai Fegyverzetcsökkentési Szerződés (START) megvitatásával kapcsolatos orosz választ – írja a RIA Novosztyi.
Továbbra is nyitottak vagyunk a vitára, és szívesen fogadnánk az Orosz Föderáció válaszát, ha készek most beszélni róla
– mondta újságírói kérdésre, amikor arról kérdezték, hogy Washington készen áll-e a párbeszédre Moszkvával az Új START-ról.
Waddy tisztázta, hogy 2023 szeptemberében az Egyesült Államok egy informális dokumentumot adott át Oroszországnak, amelyben azt javasolták, hogy találkozzanak, és vitassák meg a stratégiai támadófegyverekről és a nukleáris kockázatkezelésről szóló új szerződést, valamint a területen felmerülő további kérdéseket.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2023. február 21-én az Orosz Föderáció Szövetségi Közgyűléséhez intézett beszédében kijelentette, hogy Oroszország felfüggeszti részvételét az orosz–amerikai START-szerződésben, hangsúlyozva, hogy az ország nem lép ki a szerződésből. Február 28-án hivatalos üzenetet küldtek az amerikai félnek Oroszország szerződésben való részvételének felfüggesztéséről.
Anatolij Antonov amerikai orosz nagykövet szerint azonban a párbeszéd folytatása az Egyesült Államokkal egészen addig lehetetlen, amíg az amerikaiak nem változtatnak oroszellenes politikájukon.
Magyarország területére 2024. június 7-én az ukrán-magyar határszakaszon 6904 fő lépett be. A román-magyar határszakaszon belépők közül 6189 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett.
A beléptetettek közül a rendőrség 53 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, ami 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében – közölte az MTI.
Tizenkilenc ember életét vesztette és további öt megsebesült, amikor ukrán támadás ért egy üzletet Szadovoje faluban – közölte Vlagyimir Szaldo, Herszon megye orosz ellenőrzés alatt álló részének kormányzója.
A Goloprisztanyi városi körzetben lévő Szadovoje falu kijevi fegyveresek általi lövetése következtében megsemmisült egy üzlet, amelyben jelentős számú látogató és személyzet tartózkodott
– írta Telegram-csatornáján Szaldo.
A kormányzó szerint az üzletet előbb egy irányított légibomba találta el, majd később, amikor a környék lakói megkezdték a mentést, a helyszínre amerikai HIMARS sorozatvetőből kilőtt rakétával újabb csapást mértek a Dnyeper jobb partjáról.
A Luhanszkot péntek délelőtt ért ukrán rakétacsapás halottjainak száma négyre, a sebesültjeié pedig 53-ra emelkedett. Negyven ember kórházban ápolnak, a város civil infrastruktúrájának több objektuma megsérült.
Leonyid Paszecsnik, a „Luhanszki Népköztársaság” vezetője közölte, hogy az ukrán fegyveres erők pénteken legkevesebb hat rakétát – előzetes információk szerint amerikai ATACMS rakétákat – lőttek ki Luhanszkra. A légvédelmi erők a legtöbb lövedéket lelőtték, de néhány rakéta célba talált. Egy négyemeletes lakóház egyik lépcsőháza teljesen összeomlott. Többen a romok alatt rekedtek.
Az orosz belügyminisztérium pénteken körözési listára tette Julija Timosenko volt ukrán miniszterelnököt, parlamenti képviselőt és volt elnökjelöltet. A jogalapot a tárca nem ismertette.
A legújabb felvételek alapján bizonyítható, hogy az odesszai repteret ért támadásoknak is megvoltak a következményei: több ritka repülőgép is megsemmisült a támadásokban, köztük egy Szuhoj Szu–31-es is – írja a Portfolio.
Az ukrán repülőterek – köztük az odesszai is – az elmúlt időszakban többször az orosz drónok és rakéták célkeresztjébe kerültek. Az egyik támadásban megsemmisültek magántulajdonban álló műrepülőgépek is – legalábbis a kiégett roncsokról készült felvételek alapján erre lehet következtetni.
A kiégett gépek között megtalálható egy ukrán gyártmányú A–22 Foxbat, egy német Extra EA–300 kétüléses műrepülőgép és egy Szuhoj Szu–31 orosz, együléses műrepülőgép. Utóbbi egy kifejezetten nagy hírnevet szerzett repülőgéptípus, amelyet több műrepülő világbajnok is használt az elmúlt évtizedekben – írta a Portfolio.
Vlagyimir Putyin orosz elnök vallomása arról, hogy „terrorcselekményeket” szándékozik végrehajtani a világ más országai ellen, bizonyítékok lesznek a háborús bűnei miatti perében – jelentette ki Andrij Juszov, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főcsoportfőnökségének szóvivője egy pénteki tévéműsorban az MTI szerint.
A tisztségviselő arra reagált, hogy Putyin külföldi hírügynökségek vezetőivel szerdán Szentpéterváron tartott találkozóján kijelentette, hogy a nyugati országok részvételével Oroszország ellen végrehajtott csapások az Oroszország elleni közvetlen háborút jelentik, amire Moszkva reagálni fog. Azt is mondta, hogy Oroszország eljuttathatja nagy hatótávolságú fegyvereit a világ régióiba, ahonnan az Ukrajnának fegyvert szállító országok „érzékeny” célpontjaira mérhet majd csapásokat.
A terrorista állam és a Putyin-rezsim hisztérikus rohamában olyan dolgokat kezd nyilvánosan kimondani, amelyekről a Kreml irodáiban már régóta beszélnek, sőt már meg is tették, hiszen a világ különböző részeiben számos csapást és terrorcselekményt hajtottak végre orosz fegyverekkel, így pusztán ennek a gyakorlatnak a legalizálásáról van szó
– fejtette ki a szóvivő.
Feltette a kérdést, vajon kinek készül Putyin orosz fegyvereket átadni? „Milyen rezsimekkel és milyen csoportokkal működik együtt a Kreml a világban? Valójában a legtöbb esetben el nem ismert struktúrákkal, terrorszervezetekkel vagy egyes, nem demokratikus katonai folyamatok eredményeként hatalomra került rezsimekkel” – jelentette ki a szóvivő. A katonai hírszerzés tisztje szerint ezért az orosz elnök kijelentései „további érvekké válnak a nemzetközi törvényszéken”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!