Az ukrán haderő még februárban lőtte le az oroszok egyik A–50-es típusú, nagy hatótávolságú stratégiai felderítőgépét. Az oroszok most elismerték a veszteséget.
Az orosz hadseregnek ezek a gépek csak minimális számban állnak rendelkezésére. A gép megsemmisítésének jelentőségéről utóbb az ukrán katonai hírszerzés feje is beszélt.
A The Kyiv Independent szerint az Orosz Föderáció Nyomozó Bizottsága most közvetve ismerte el, hogy a gépet valóban megsemmisítették, ugyanis a szóban forgó gép lelövése miatt
„A nyomozati adatok szerint Dzjaman ezredes – felismerve, hogy a szóban forgó repülőgépet nem harci műveletekre szánták, nem volt rajta fegyverzet, és a repülés kizárólag az Orosz Föderáció légterében zajlott – törvénytelen parancsot adott beosztottjainak a megsemmisítésére. Ezek a cselekmények a személyzet 10 tagjának halálához és a repülőgép megsemmisüléséhez vezettek” – írták az indoklásban.
Mint a The Kyiv Independent írta, az A–50-es gépek számos kritikus funkciót látnak el az ukrajnai háborúban, például légvédelmi rendszerek és irányított rakéták észlelését, valamint az orosz vadászgépek célpontjainak koordinálását. Oroszország kevesebb mint tíz ilyen géppel rendelkezik, és egyetlen gép becsült ára 350 millió dollár körül lehet (ez átszámítva nagyjából 129 milliárd forint).
Év végéig valószínűleg csak húsz pilótát sikerül kiképezni az F–16-os vadászgépek használatára – mondta Alexandra Ustinova, a Verhovna Rada fegyverekkel és lőszerekkel foglalkozó különbizottságának vezetője.
Egyelőre kevesebb képzett pilótánk lesz, mint vadászgépünk
– tette hozzá az Unian ukrán hírügynökség.
Mint ismeretes, Belgium, Dánia, Hollandia és Norvégia ígéretet tett arra, hogy több mint hatvan F–16-os vadászgépet szállít Ukrajnának. Az első gépek várhatóan 2024 végéig megérkeznek.
Irak és Jordánia után Ruanda is visszavonta aláírását a békecsúcsról szóló közös közleményről – írja az Ukrajinszka Pravda.
A svájci külügyminisztérium honlapján június 17-én frissítették az aláírók listáját, de ezt követően az aláírók között már nem szerepelt Ruanda. A lista előző napi verziójában még az afrikai ország is szerepelt az aláírók között.
A lap ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ezzel egy időben megjelent a listán az Ökumenikus Patriarchátus is.
Mint ismert, a június 15–16-án Svájcban megrendezett békecsúcs résztvevői közös közleményt adtak ki az ukrajnai béke alapjairól. A békecsúcs zárónyilatkozatát 80 állam és négy szervezet írta alá, azonban Irak és Jordánia visszavonta aláírását, így 80-ról szinte azonnal 78-ra csökkent a dokumentumhoz csatlakozó országok száma.
Egy ukrán dróntámadás következtében kőolajtermékeket tartalmazó tartályok gyulladtak ki Oroszország Rosztovi területén található Azov városában – írja az Ukrajinszka Pravda.
Azovban kőolajtermékeket tartalmazó tartályok gyulladtak ki egy dróntámadás következtében. Az előzetes adatok szerint nincs áldozat. A rendkívüli helyzetek minisztériumának egysége szervezte meg a nyílt tűz oltását
– írta a támadás után Vaszilij Golubjev, a terület kormányzója.
Később a minisztérium arról számolt be, hogy a tűz területe 5000 köbméter.„Tűzoltóautót küldtek a helyszínre. Az oltásban 73 szakember és 21 berendezés vett részt. Személyi sérülés nem történt” – áll a közleményükben.
Az éjjeli ukrán dróntámadásról egy korábbi videó is napvilágot látott:
Július 16-a után postai úton is kiküldhetőek lesznek a katonai behívók. Ekkor jár le ugyanis a hadkötelesek, sorkatonák és tartalékosok katonai nyilvántartási adatainak tisztázására előírt 60 napos határidő – írta a kiszo.net kárpátaljai hírportál.
Dmitro Lazutkin, az ukrán védelmi minisztérium szóvivője kommentálta az idézések jelenlegi hivatalos kézbesítési módjait, illetve azt, hogy mi változik július 16-a után, mely helyzetben tekintik kézbesítettnek az idézést.
„Az idézéseket július 16-a után ajánlott levélben küldik majd ki. Jelenleg a behívó akkor minősül kézbesítettnek, ha az illető személyesen írja alá azt”
– hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy június 18-tól QR-kód jelenik meg a Rezerv+ alkalmazásban, és ez a dokumentum teljesen megegyezik a papíralapú igazolással. Ugyanakkor az alkalmazásban egyelőre nem várható a behívó kiküldése.
22-re emelkedett a Poltava elleni orosz támadás következtében megsebesültek száma – írja az Interfax.
A sérültek között három gyermek is van.
Egy gyermek pedig kórházba került – közölte a Poltavai Regionális Katonai Igazgatóság (OVA) vezetője.
Úgy tudjuk, hogy 22 ember kért orvosi segítséget. Közülük hárman gyerekek, egy gyermek kórházba került. Nyolc felnőtt szintén fekvőbeteg-ellátásban részesül
– írta hétfőn a Telegramon.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Ukrajnának előnyben kellene lennie a drónok tekintetében, és ez így is lesz – írja az Ukrinform.
Elmondása szerint hétfőn az Ukrán Fegyveres Erők vezérkarának ülésén külön megbeszélést folytattak a drónokról. Elmondása szerint az ülés résztvevői áttekintették az Ukrán Védelmi Erők minden egyes elemét, valamint beszámoló hangzott el a drónok harci eredményeiről.
A drónok az a technológiai komponens, amelyben előnyben kell lennünk. És ez így is lesz
– mondta. Hozzátette, hogy az ukránok már most is világelsőnek számítanak a drónok egyes típusaiban.
„Ez a partnereinkkel folytatott tárgyalásaink alatt is megmutatkozik. Sokan érdeklődnek a harcosaink már meglévő tapasztalatai és az Ukrajnában gyártott felszerelések iránt. Idővel minden bizonnyal minden partnerünknek segíteni fogunk abban, hogy a drónok fejlesztésével megerősítsék biztonságukat” – mondta.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!