Volodimir Zelenszkij elnök június 27-én, az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján biztonsági megállapodást írt alá az Európai Unióval – olvasható az ukrán elnök honlapján. A dokumentumot az EU részéről Charles Michel, az Európai Tanács elnöke és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke írta alá.
A dokumentum szerint Ukrajna vállalja, hogy az EU-hoz vezető úton reformokat hajt végre, többek között a biztonság, a hírszerzés és a védelem területén. Ukrajnának emellett meg kell erősítenie az átláthatósági és elszámoltathatósági intézkedéseket a kapott segítséggel kapcsolatban, valamint hozzá kell járulnia az EU biztonságához.
Az EU segítséget nyújt Ukrajnának az unióhoz vezető úton és a kapcsolódó reformokban, beleértve az ország egységes uniós piacba való integrációját célzó gazdasági reformokat is. Az EU kötelezettséget vállal arra, hogy az Európai Békekeret és az Ukrajna Segítségnyújtási Alap révén továbbra is támogatja az Ukrajnának szánt halálos és nem halálos katonai felszerelések és kiképzés biztosítását. A biztonsági megállapodás szerint az Ukrajna Segélyalap költségvetése 2024-re 5 milliárd euró lesz.
Az EU és tagállamai eddig 108 milliárd euró értékben nyújtottak segítséget Ukrajnának, ebből 39 milliárd euró katonai támogatást. „2027-ig további hasonló éves emeléseket lehet kilátásba helyezni az ukrán igények alapján és a tanács politikai iránymutatásától függően” – olvasható a megállapodásban.
Az Európai Unió továbbra is biztosítja Ukrajna biztonsági és védelmi erőinek képzését, különösen az Ukrajnát támogató uniós katonai segítségnyújtási misszió (EUMAM) révén, valamint bővíti az EU és Ukrajna védelmi ipara közötti kooperációt. „Az ukrán védelmi iparral való szorosabb együttműködés hozzájárul Ukrajna védelmi képességének megerősítéséhez, és előnyös lesz az európai védelmi ipar azon képességének, hogy mind a tagállamok, mind Ukrajna igényeit támogassa” – áll a közleményben.
Az EU és Ukrajna továbbra is együttműködik a hibrid és kiberfenyegetések, a külföldi információmanipuláció és a beavatkozás elleni fellépés, valamint a kritikus infrastruktúrák védelme és az ukrán területek – köztük a fekete-tengeri régió – aknamentesítésében. Az EU vállalja továbbá, hogy támogatja Ukrajna nukleáris biztonságát, energiaágazatát és annak az uniós normáknak megfelelő átalakítását.
A dokumentum további fejezetei az Oroszország teljes körű inváziója miatt az országból menekülő ukránok védelmének biztosításával, valamint az Oroszországra gyakorolt nyomás további növelésével foglalkoznak, hogy aláássák az agressziós háború folytatására való képességét, beleértve új szankciók bevezetését is. „Az Európai Unió továbbra is törekedni fog a szankciók teljes körű és hatékony végrehajtására, valamint a szankciók kijátszásának kezelésére és megakadályozására” – olvasható a dokumentumban.
Az Európai Unió vállalja továbbá, hogy elősegíti az Ukrajnában elkövetett orosz háborús bűncselekmények kivizsgálását. „Az Európai Unió emellett továbbra is támogatni fogja az elszámoltathatósági ciklus valamennyi szakaszát a nyomozástól a megfelelő büntetőeljárásig és a bírósági eljárásig, végül pedig biztosítja az áldozatok kárpótlását és kártérítését.”
Vlagyimir Putyin orosz elnök arra számít, hogy a hadihajók építésének költségei a jövőben jelentősen csökkennek – erről ír a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az új hajóprojektek fejlesztésénél előre el kell végezni a berendezések, műszerek és fegyverrendszerek fejlesztési munkáit. Mégpedig tárcaközi integrált célprogramok keretében. Ez jelentősen csökkenti a fő hajók tervezési és építési idejét. Úgy vélem, hogy ez jelentős költségcsökkentést is eredményez majd
– mondta az orosz államfő egy hajóépítési tanácskozáson.
Kedves olvasóink!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!