Kosztyantin Krivolap repülési szakértő szerint az Ukrajnának biztosított F–16-os repülőgépek kézhezvételével a háború újabb nehéz szakasza veszi kezdetét – írja az Unian.
A vadászgép által végrehajtható feladatok széles skálán mozognak, a cirkálórakéták és a Sahídek vadászatától az Oroszország területére irányuló nagy hatótávolságú csapásokig. Egyes rakéták, amelyekkel az F–16-os felszerelhető, akár 900 kilométeres távolságból is képesek találatot érni. De szerintem ez egyelőre nem fog megtörténni. Úgy gondolom, hogy fokozatosan növekszik majd a teljesítmény és a hatótávolság, amellyel orosz területre csapást mérhetünk
– fogalmazott a szakértő.
Egyúttal óva intett attól, hogy azt gondolják, ha holnap megjelennek az F–16-osok, akkor a háború véget ér. Szerinte ez csak „a háború újabb nehéz szakaszának kezdete”.
„Az F–16-osok számára nem jelent problémát a cirkálórakéták lelövése. De úgy gondolom, hogy a legégetőbb problémánk a KAB-ok. Ha tavaly F–16-osaink lettek volna, a lakosságunk nem tudta volna, mi az a KAB. A KAB-ok problémájának megoldására a legjobb megoldás a kombinált megoldás – az amerikai Patriot plusz az F–16-osok. A vadászgépek hatótávolsága az ilyen célpontok ellen akár 550 kilométer is lehet” – magyarázta.
Ugyanakkor Krivolap úgy véli, hogy az F–16-osok Ukrajna területéről fognak felszállni. „Amint legalább egy repülőgép felszáll Romániából vagy Lengyelországból, és bármilyen katonai akciót hajt végre Oroszország ellen, ezt az országot azonnal a konfliktus résztvevőjeként ismerik el. Ezért az F–16-osok Ukrajna területéről fognak felszállni. A vadászgépek számára Ukrajna nem olyan nagy ország, és a meglévő hatótávolság teljesen elegendő. Nem hiszem, hogy a vadászgépek közel lesznek az orosz határhoz vagy az érintkezési vonalhoz” – jelentette ki.
Valerij Zaluzsnij, az ukrán fegyveres erők volt főparancsnoka csütörtökön átvette Ukrajna londoni nagykövetének tisztségét. Ezt maga Zaluzsnij jelentette be Telegram-oldalán, amelyet az MTI szemlézett.
A hazájában népszerű Valerij Zaluzsnijt februárban mentette fel Volodimir Zelenszkij ukrán elnök katonai posztjáról, majd márciusban Ukrajna nagy-britanniai nagykövetévé nevezte ki.
Aggasztó a NATO és Oroszország közötti közvetlen konfliktus kilátása – vélte csütörtökön Recep Tayyip Erdogan török elnök, akinek szavait az Anadolu török hírügynökség idézte.
A török államfő részt vesz az Észak-atlanti Szövetség Szervezetének washingtoni csúcstalálkozóján. A NATO, amelynek csütörtök esti ülésén részt vett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, a Kijevnek nyújtott támogatása fokozásáról döntött, harci gépek és légvédelmi ütegek küldésével.
Törökország, amelynek a hadserege az egyik legnagyobb a NATO-tagállamok közül, az Ukrajna elleni orosz invázió 2022. februári kezdete óta egyenlő távolságot tartott Moszkva és Kijev között. Erdogan tavaly viszont úgy vélte, Ukrajna teljes egészében megérdemli, hogy a NATO tagja legyen.
Nem gondoljuk, hogy a Sanghaji Együttműködési Szervezet a NATO alternatívája lenne"
– jelentette ki Erdogan csütörtökön Washingtonban. „Ugyanúgy nem tartjuk a BRICS-et (Brazília, Oroszország, India, Kína és a Dél-afrikai Köztársaság alkotta országcsoport) sem bármilyen más szervezet alternatívájának” – tette hozzá.
A török elnök 2022-ben még azt jelentette be, hogy csatlakozni kíván a Nyugattal feszült viszonyban álló több országot, így Oroszországot, Kínát és Iránt tömörítő Sanghaji Együttműködési Szervezethez. Erdogan a múlt héten részt vett a szervezet asztanai csúcstalálkozóján, mint „párbeszédben részt vevő partner”, és találkozott Putyin orosz elnökkel.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!