Az ukrán drónok nyomás alá helyezték az orosz légvédelmet, emiatt Oroszországnak mobil légvédelmi rendszerekkel kellett megerősítenie azt – olvasható a washingtoni Institute for the Study of War (ISW) kutatóközpont legfrissebb jelentésében az ukrán UNIAN hírügynökség szerint.
Az ISW szerint az Oroszország területén végrehajtott mélységi dróncsapások nagy nyomást helyeztek az orosz félre, és arra kényszerítették, hogy a mobil légvédelmi rendszerek nagy részét a mélységben fekvő, fontos stratégiai célpontok védelmére csoportosítsák át.
Példaként hozták fel azt is, hogy hetekkel ezelőtt, még május elején készült (de az ukrán sajtóban csak most megjelent) műholdas felvételek szerint
legalább hét darab Pancír–1 típusú közepes hatótávolságú légvédelem rendszert telepítettek Vlagyimir Putyin valdaji rezidenciájához.
A kutatóközpont elemzői megjegyezték, hogy az oroszok egyértelműen nem rendelkeznek elég légvédelmi rendszerrel ahhoz, hogy megvédjék az ország nyugati részén lévő összes kritikus létesítményt. Ezzel kapcsolatban idézték Ruszlan Puhovot, az orosz védelmi tárca civil tanácsadó testületeként működő Stratégiák és Technológiák Elemző Központjának vezetőjét, aki kedden felszólította az orosz hadsereget, hogy vezessenek be egy innovatív, decentralizált megközelítést az oroszországi létesítmények drónok elleni védelme érdekében, és figyelmeztetett, hogy az ukrán drónok valószínűleg mélyen behatolnak majd Oroszországba.
Mint az ISW írta, az oroszok elkezdték létrehozni a mobil légvédelmi csoportokat, de ezeket még nem vetették be olyan mértékben, hogy meg tudják védeni a nyugat-oroszországi stratégiai létesítményeket. „Az orosz légvédelmi rendszerre nehezedő állandó nyomás oda vezetett, hogy egyes regionális hatóságok kifejezetten kijelentették, hogy az orosz vállalatok és helyi hatóságok nem támaszkodhatnak az orosz szövetségi szintű légvédelemre, és saját drónelhárító képességeket kell biztosítaniuk” – tették hozzá.
Végül azt is megjegyezték, hogy Ruszlan Puhovov azt is felvetette, hogy az orosz hadsereg egy könnyű repülőgépekből álló flottát is létrehozhatna a drónok elfogására (bár az ISW szerint ezt megnehezítené, hogy Oroszországban most kevés repülőgépet tudnak gyártani – nem utolsósorban a nyugati szankciók miatt).
Magyarország területére július 16-án 0 óra és 24 óra között az ukrán–magyar határszakaszon 6226 fő lépett be. A román–magyar határszakaszon belépők közül 5443 fő nyilatkozott úgy, hogy Ukrajnából érkezett – közölte szerda reggel az Országos Rendőr-főkapitányság.
Hozzátették: a beléptetettek közül a rendőrség 46 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást, amely 30 napig érvényes. Ezen időtartamon belül kell felkeresniük az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság tartózkodási helyük szerint illetékes hivatalát a végleges okmányok beszerzése érdekében.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!