Oroszország megemelte a Moszkva elleni szankciókat támogató, „barátságtalan” országokban előállított fogyasztási cikkek (köztük a bor, sör, édesség, keksz és sampon) importvámját – derült ki egy pénteken késő este közzétett kormányrendeletből a Reuters szerint.
A rendelet szerint többek közt a Lengyelországból származó parfümök, kozmetikumok és samponok vámja 35%-ra, miközben a Litvániából, Lettországból és Észtországból származó tapéták vámja 50%-ra emelkedik. A bor importvámja 20%-ra emelkedik.
Az új vámtarifák 2024. december 31-ig lesznek érvényesek, és a kihirdetés után hét nappal lépnek hatályba.
A hírügynökség emlékeztetett arra, hogy az ezen országokból érkező import 2022-ben visszaesett, az importált alkohol ára pedig jelentősen emelkedett. Néhány nyugati gyártó teljesen leállította az Oroszországba irányuló eladásokat, de Moszkva talált kerülő utakat, többek között egy szürkeimport-rendszert, hogy az áruk továbbra is bejussanak, és rengeteg külföldi áru maradt a boltok polcain.
A „barátságtalan” országok közt tartja számon Moszkva Magyarországot is, így akár az Oroszországba irányuló magyar exportot is érintheti a döntés.
Az Ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács dezinformáció elleni központja arra figyelmezteti az ukránokat, hogy ne higgyenek az interneten terjedő hamis fotónak, amely Irina Farion professzor és nyelvész állítólagos gyilkosát ábrázolja – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az interneten terjed egy fotó Irina Farion professzor és nyelvész állítólagos gyilkosáról. A gyanúsított állítólag egy 21 éves, Lemberg megyei lakos Miután a Központ ellenőrizte ezt az információt Ukrajna Nemzeti Rendőrségénél, jelenti, hogy az nem igaz
– fogalmaznak a közleményben. Hozzátették, hogy a fényképen látható ukrán állampolgárnak nincs köze a bűncselekmény elkövetéséhez.
Irina Farion meggyilkolásáról, és arról, hogy honnan lehet ismerős sokaknak a neve, alábbi cikkünkben írtunk részletesebben.
Ukrajna úgy véli, hogy amennyiben a fekete-tengeri gabonakezdeményezés újjáéled, a feltételeket felül kell vizsgálni, különösen az ukrán kikötőkből induló hajók ellenőrzését – írja a Jevropejszka Pravda Vaszily Bodnarra, Ukrajna törökországi nagykövetére hivatkozva.
A diplomata szerint az a tény, hogy Ukrajna képes volt kiépíteni a saját biztonságos fekete-tengeri hajóútvonalát a Dunán keresztül, „arra ösztönzi a többi partnert, köztük Törökországot, hogy biztonságosabb feltételeket keressen a hajók áthaladásához”.
Az egyetlen dolog, ami nem felel meg nekünk, hogy visszatérnénk azokhoz a feltételekhez, amelyek az első »gabonafolyosó« felállításakor működtek. Nem lehet ellenőrizni, nem lehet átvizsgálni az ukrán kikötőket elhagyó hajókat. Ezt soha nem fogadjuk el
– fogalmazott. Hozzátette, hogy a gabonafolyosó csökkentheti az Ukrajnába tartó hajók biztosítási költségeit, és növelheti a Fekete-tenger hajózásának biztonsági szintjét.
Donald Trump volt amerikai elnök keményen dolgozik Ukrajna kapitulációjának tervén – mondta AndrIj Piontkovszkij ukrán politológus az Unian ukrán hírügynökség szerint.
A szakértő úgy véli, a republikánusok elnökjelöltje Ukrajnát területátadásra és tűszünetre akarja kényszeríteni, „mindenféle garancia nélkül”.
Azzal kapcsolatban, hogy Trump J. D. Vance-et választotta alelnökjelöltjének úgy fogalmazott, jól mutatja, hogyan áll az elnökjelölt a választásokhoz.
Nagyon jól emlékszünk az Ukrajnának nyújtott segélyek blokkolásában kifejtett tevékenységére. Vance jobban gyűlöli Ukrajnát, mint bárki más az amerikai kongresszusban
– jegyezte meg a lap szerint Piontkovszkij.
A politológusi nyilatkozat aktualitását az adja, hogy Donald Trump a minap telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.
Utóbb kiderült, hogy Zelenszkij meg is hívta Trumpot Ukrajnába, aki viszont álhírnek nevezte azt, hogy ő Oroszország érdekében dolgozna. A találkozót azóta egy orosz vezető is véleményezte.
Tisztelt Olvasóink!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!