Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető is része lehetett volna a Moszkva és Washington közötti mostani fogolycserének, ha idén február 16-án nem hal meg a börtönben – mondta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó egy sajtótájékoztatón.
Partnereinkkel egy olyan alkun dolgoztunk, amelybe Alekszej Navalnij is beletartozott volna. Sajnos meghalt
– fogalmazott Sullivan, hozzátéve: „Valójában éppen azon a napon, amikor meghalt, találkoztam Evan [Gerskovich, vagyis a most kiszabadult amerikai újságíró – a szerk.] szüleivel, és elmondtam, hogy az elnök eltökélt abban, hogy ezt még e tragikus hír fényében is véghez viszi, és hogy éjjel-nappal dolgozni fogunk, hogy eljussunk idáig. Ez a munka az elmúlt hónapok során folytatódott és a mai napon csúcsosodott ki.”
A The Kyiv Independent szerint mindeközben Leonyid Volkov, Navalnij egykori kabinetfőnöke is azt írta egy Telegram-bejegyzésben, hogy az orosz ellenzéki politikus is része lett volna a fogolycserének, ha nem hal meg, és nem szakadnak meg a tárgyalások.
Pont ez a csere volt az, amelynek keretében azt reméltük, hogy Alekszej Navalnijt idén februárban szabadon engedik. De Putyin úgy döntött, hogy semmi pénzért nem adja fel Navalnijt. És néhány nappal azelőtt, hogy a csere megtörténhetett volna, megölte őt
– írta Volkov, aki azt is megjegyezte: ezzel együtt örül annak, hogy „a Putyin Gulagjában” szenvedők közül sokan kiszabadulhattak most.
Emlékezetes: Alekszej Navalnij, Vlagyimir Putyin legfőbb politikai ellenfele február 16-án halt meg egy észak-oroszországi büntetőtelepen. Független szakértők és nyugati politikusok szerint az orosz elnök személyesen is felelős lehet Navalnij haláláért. Egyesek szerint Navalnijt szándékosan ölték meg, míg mások úgy látják, hogy Navalnij a nem megfelelő fogva tartási körülmények és az orvosi ellátás hiánya miatt halt meg.
Csütörtökön az oroszok drónokkal támadták Kijevet, ahol Ilja Ponomarjov egykori Duma-képviselő is megsérült. Az orosz politikust az ukrán fővárosi otthonánál érte a csapás, amelyet úgy jellemzett, hogy ez volt „a második születése”.
Ponomarjov volt az egyetlen orosz parlamenti képviselő, aki a Krím 2014-es annektálása ellen szavazott. 2016-ban vonult száműzetésbe, miután sikkasztással vádolták, a februári orosz inváziót követően pedig Vlagyimir Putyin erőszakos eltávolítása mellett érvelt.
Az ukrán Obozrevatel értesülései alapján számolt be a The Moscow Times arról, hogy szerda éjszaka három drón támadta meg Ponomarjov házát.
A képviselő közölt magáról egy képet, ahol az arcát és mellkasát is vér borítja.
A száműzött képviselő túlélte a támadást, amely során az egyik drón öt méterre csapódott be a bejárati ajtótól. Azóta elrendelték a biztonsági őrizetét.
Üdvözöljük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború történéseiről. Az előző nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!