Andrij Szibiha, Ukrajna külügyminisztere a szövetségesekhez fordul a lezuhant észak-koreai rakéta nyugati alkatrészei miatt – derül ki a tárcavezető vasárnapi X-bejegyzéséből. A miniszter felháborítónak nevezte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető továbbra is hozzáférhet a nyugati eszközökhöz.
A külügyi tárca vezetője a szankciók és az exportellenőrzés szigorítására szólította fel a szövetségeseket, miután egy Ukrajnában lelőtt észak-koreai rakétában újonnan gyártott nyugati alkatrészeket találtak.
Felháborító. Az Ukrajnában lelőtt észak-koreai KN–23/24 rakéta közelmúltbeli vizsgálata során számos, nemrégiben előállított, nyugati gyártású alkatrészt találtak. Putyin és Kim még mindig hozzáférhet ezekhez. Sürgetjük a szövetségeseket, hogy határozottan reagáljanak, szigorítsák meg a szankciókat és az exportellenőrzést
– fogalmazott az ukrán külügyminiszter.
A G7-országok védelmi miniszterei megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna NATO-integrációjának támogatása mellett – olvasható az október 19-i nápolyi találkozójukat követő közös nyilatkozatban.
Támogatjuk Ukrajnát a teljes euroatlanti integrációhoz vezető visszafordíthatatlan úton, beleértve a NATO-tagságot is
– áll a nyilatkozatban.
A miniszterek ígéretet tettek arra, hogy rövid és hosszú távon is folytatják az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és hangsúlyozták az ukrán védelmi erők képzésének és oktatásának támogatását. „Üdvözöljük a NATO és az EU megfelelő erőfeszítéseit a NATO Ukrajnának szóló biztonsági segítségnyújtási és képzési programja, valamint az EU katonai segítségnyújtási missziója keretében” – áll a dokumentumban.
A tárcavezetők megerősítették továbbá, hogy céljuk egy „átfogó, igazságos és tartós béke” elérése, amely tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és területi integritását, ahogyan azt a nemzetközi jog meghatározza.
A Fehér Ház álláspontja Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban azonban az volt, hogy a NATO-felkérés rövid távon valószínűleg nem érkezik meg, hivatkozva a reformok szükségességére és a biztonsági feltételek teljesítésére.
Nem vagyunk abban a szakaszban, hogy a szövetség rövid távon tárgyalja a meghívás kiadását
– mondta Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet október 16-án a NATO védelmi minisztereinek brüsszeli ülése előtt. „De mint mindig, továbbra is folytatjuk a tárgyalásokat ukrajnai barátainkkal arról, hogyan tudnak a Szövetség felé haladni” – tette hozzá a diplomata.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!