A BRICS-országok vezetői a következő napokban várhatóan megvitatják, hogyan lehetne előmozdítani a folyamatban lévő erőfeszítéseket, hogy a kifizetéseket az amerikai dollárban denominált rendszeren kívül, a BRICS-valuták és -bankhálózatok segítségével bonyolítsák le, ami gazdasági előnyökkel járhat, ugyanakkor segíthet Oroszországnak a nyugati szankciók megkerülésében.
Az országok valószínűleg keresni fogják a gazdasági, technológiai és pénzügyi együttműködés fellendítésének módjait is az energiától a műholdas adatok megosztásáig számos területen – számolt be a CNN.
Ugyanakkor meg kell küzdeniük a csoporton belüli országok közötti megosztottsággal és nézeteltérésekkel is, ami megfigyelők szerint korlátozza a BRICS lehetőségeit.
Ez nem újdonság a csoport számára, ami 2009-ben tartotta első csúcstalálkozóját Brazília, Oroszország, India és Kína részvételével, a legfontosabb feltörekvő piacok összefogásaként, majd a következő évben körük kibővült Dél-Afrikával. 2015-ben a BRICS elindította az Új Fejlesztési Bankot, amelyet a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap alternatívájának vagy kiegészítésének tekintenek.
A nemzetközi rendszer reformja iránti közös érdek által lazán összefogott BRICS – hogy hangját felerősítse – kezdettől fogva olyan országokat is magában foglalt, amelyek politikai és gazdasági rendszerei között mély különbségek vannak.
Indiának és Kínának például régóta húzódó határkonfliktusa van, de ők a klub két fontos pillérét alkotják. Az elmúlt években a nézeteltéréseik még inkább előtérbe kerültek, mivel Kína és az Egyesült Államok között egyre nagyobb a feszültség, míg India és az Egyesült Államok egyre szorosabb partnerekké váltak.
Kedden, amikor a BRICS újabb bővülésen van túl – és a Kreml szerint több mint 30 további ország érdeklődik a csatlakozás vagy a vele való együttműködés iránt –, a megfigyelők szerint a mélyülő geopolitikai törésvonalak tovább bonyolítják a BRICS identitását és irányát.
Kína és Oroszország lényegében megpróbálta elmozdítani a csoportot a (BRICS) feltörekvő gazdaságok értelméből a nyugati dominanciával szembeni aggodalom egyfajta kifejeződésévé
– mondta Manoj Kewalramani, a Takshashila Institution kutatóközpont indo-csendes-óceáni tanulmányainak vezetője.
Az új vagy jövőbeli tagok azonban nem biztos, hogy választani akarnak e vízió vagy a Nyugat között. Ezek az országok „az ideológiai és pragmatikus elkötelezettség” helyett inkább a gazdaságuk növekedését keresik – tette hozzá.
Az aknamentesítés problémája továbbra is az egyik legsürgetőbb probléma Ukrajna számára, írja az Ukrinform. Az aknák folyamatos veszélyt jelentenek a polgári lakosságra, és az aknamentesítési munkálatok még évekig folytatódnak.
Artem Jevtusenko, a Rubizs Nemzeti Gárdaezred támogató csoportjának parancsnoka elmondta, hogy különösen Kijev térségében nagy a fenyegetettség.
A parancsnok szerint az ukrán és az orosz erők is aknamezőket telepítenek, gyakran anélkül, hogy megfelelően rögzítenék a helyüket a térképeken, ami megnehezíti a mostani felderítésüket.
Azt is elmondta, hogy ha figyelembe vesszük az aktív ellenségeskedés egy évét, akkor akár 10 évbe is telhet ezeknek a területeknek a teljes aknamentesítése, sőt, ha Donyeckről és Luhanszkról beszélünk, ez a folyamat 100 évig is elhúzódhat.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!