Az Egyesült Államok nem fontolgatja annak lehetőségét, hogy Ukrajnát nukleáris fegyverekkel lássa el, amelyekről az 1990-es évek elején önként lemondott. Ezt az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan jelentette ki az ABC Newsnak adott interjújában, amelyet az Unian állami hírügynökség szemlézett.
A tanácsadó kommentálta azokat a médiainformációkat, amelyek szerint Joe Biden jelenlegi amerikai elnök adminisztrációjának egyes tisztviselői nem zárják ki annak lehetőségét, hogy Ukrajnának visszaadják a nukleáris fegyvereket, amelyektől a Szovjetunió összeomlása után megfosztották.
Ezt nem fontolgatják. Nem, mi különböző hagyományos erőket és eszközöket biztosítunk Ukrajnának, hogy hatékonyan meg tudja védeni magát, és vissza tudjon vágni az oroszok ellen, de nukleáris erőket és eszközöket nem
– mondta a Fehér Ház tanácsadója. Hozzátette, hogy a jelenlegi amerikai kormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy Kijev rendelkezésére bocsásson minden lehetséges eszközt, hogy megerősítse pozícióját a harctéren, hogy erősebb legyen a tárgyalóasztalnál.
Az ukrán fegyveres erők mintegy 50 ezer orosz katonát fogtak el és öltek meg Oroszország Kurszk régiójában. Az egyik ottani szakaszt már egyenesen úgy nevezik, hogy a „halál útja” – írja az Unian egy katonai szakértőre hivatkozva.
Roman Szvitan tartalékos ezredes számolt be róla, hogy a Ljubimovka nevű felé vezető autóút egyirányú útnak tekinthető az orosz hadsereg számára, ugyanis jelentős erőfölényt tudtak ott kialakítani az ukránok. Hozzátette, hogy az oroszok nem mernek letérni az útról, mert tudják, hogy körülötte mindent aláaknáztak.
„Állandó tűz alatt állnak az oroszok a hídfőn, akik megpróbálják elvágni az északi csapatunk egyik fő utánpótlási vonalát, de folyton csapdába esnek” – fogalmazott a szakértő.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!