Index Vakbarát Hírportál

Magyarország amerikai mentességet kér, hogy a Gazprombank közvetítésével fizethessen az orosz gázért

2024. december 6., péntek 18:18

Miután a Gazprom exportjának kifizetését kezelő bankot nemrég szankcionálták, a magyar kormány kivételezést kért a korlátozások alól. A hírek szerint nincs egyedül: Törökország és más európai vásárlók is keresik a megoldást, hogy változatlan körülmények között finanszírozhassák a gáz importját Oroszországból.

Magyarország hivatalosan is mentességet kért az Egyesült Államoktól a nemrégiben a Gazprombank ellen bevezetett szankciók alól – jelentette a Bloombeg.

A büntetőintézkedést a Biden-kormány a múlt hónapban, november 21-én vezette be, sokadik válaszként Oroszország Ukrajna ellen indított hadjáratára.

A szankció lehetetlenné teszi, hogy a vevők ennek a banknak a közvetítésével fizessenek az orosz gázért. A többi orosz bank nemzetközi tevékenységét már korábban, hasonló módon korlátozták.

A magyar külgazdasági és külügyminiszter már a hét elején Moszkvában tárgyalt.

Az amerikai adminisztráció döntése a Gazprombank szankciós listára helyezéséről nehéz helyzetbe hozza az orosz energiaforrásokat használó közép- és délkelet-európai országokat, köztük Magyarországot is

figyelmeztetett Szijjártó Péter, aki már korábban is jelezte, hogy a Gazprombank amerikai szankcionálása egyes közép-európai országok energiabiztonságát veszélyezteti.

Ezt más vásárlók is megerősítették.

A szankció – legalábbis egyelőre – a gázszállítást nem fenyegeti. Moszkva teljes mértékben elkötelezett és érdekelt az együttműködés és a szállítás folyamatosságának fenntartása mellett.

Szijjártó Péter Washingtonba repült

Magyarország kérelméhez máris csatlakozott Törökország, amely szintén mentességet kért a Gazprombankot sújtó szankció alól, hogy orosz energiahordozóért fizethessen. Szijjártó a török mellett a szerb és a szlovák energiaügyi miniszterrel is konzultált a kérdésben.

A NATO brüsszeli külügyi csúcstalálkozója után közölte, hogy Magyarország mentességért folyamodott.

Beadtuk az illetékes amerikai hatóságoknak azt a kérvényünket, amellyel azt szorgalmazzuk, hogy a Gazprombank kapjon kivételt a szankciók alól a földgázért történő fizetés esetében

idézte a magyar külügyminisztert a HVG, amely arról is beszámolt, hogy Szijjártó Péter a belga fővárosból egyenesen Washingtonba repült.

Magyarország egyébként a Gazprombank közvetítésével fizetett a paksi tüzelőanyagért is.

Magyarország ragaszkodik az orosz importhoz

„Maga az amerikai diplomácia vezetője jelezte, hogy hajlandók valamilyen formában egyeztetni a szövetségesekkel a Gazprombankkal szembeni szankciók ügyében” – közölte a magyar külügyminiszter.

Szijjártó Péter arra emlékeztetett: az Egyesült Államok is a szankciók alól mentesülő bankok révén fizet az orosz uránért. Magyarország hasonló felmentést kér a Gazprombank elleni szankciók alól.

Az uniós szankciók nem terjednek ki az orosz gázimportra – erősítette meg a hét elején az Európai Bizottság.

Az EU végrehajtó testülete elemzi a helyzetet, majd kapcsolatba lép az érintett vállalatokkal és országokkal.

Ezzel párhuzamosan a bizottság az orosz fosszilis tüzelő importjának fokozatos felszámolását célzó ütemterven dolgozik, amit az első negyedévben ismertetnek.

Az orosz vezetékes gáz részesedése az EU-ban tavaly 8 százalékra zsugorodott a 2021-es több mint 40 százalékról. Miközben más tagországok folyamatosan leválnak az orosz behozatalról, Magyarország megerősítette stratégiai partnerségét az orosz szállítókkal.

(Borítókép: A Gazprom logója és zászlói Moszkvában 2017. december 4-én. Fotó: Igor Golovniov / SOPA Images / LightRocket / Getty Images)

Rovatok