A Háborús Tanulmányok Intézetének (ISW) elemzői szerint Oroszország kerüli az észak-koreai csapatok jelenlétének elismerését a kurszki régióban, mivel ez de facto azt jelentené, hogy a Kreml nem tudja visszafoglalni saját területét külföldi csapatok bevonása nélkül – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az elemzői jelentés emlékeztet arra, hogy John Kirby, az Egyesült Államok Nemzetbiztonsági Tanácsának szóvivője december 16-án megerősítette, hogy észak-koreai csapatok harcban vesznek részt és veszteségeket szenvednek a kurszki térségben, miközben orosz hivatalos források továbbra is kerülik a részvételükről szóló jelentéseket vagy megerősítéseket.
Kirby elmondta, hogy az Egyesült Államok megfigyelte, hogy az elmúlt napokban észak-koreai katonák a kurszki régió harcterének „második vonalából” az első vonalba vonultak.
Ugyanakkor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy az orosz hadsereg megpróbálja eltitkolni az észak-koreai állomány veszteségeit, és a halott katonák képét elégeti, hogy eltitkolja jelenlétüket Oroszországban.
Zelenszkij később hozzátette, hogy az orosz hadsereg megtiltja az észak-koreai katonáknak, hogy megmutassák arcukat az oroszországi gyakorlatok alatt, és igyekszik törölni minden videófelvételt, amely az Oroszországban tevékenykedő észak-koreai katonákról készült.
Emellett ukrán katonai és hírszerzési források korábban megjegyezték, hogy az orosz megszállók megpróbálták észak-koreai katonáknak, burjátföldi katonáknak álcázni magukat.
Elemzők megjegyzik, hogy az ISW nem figyelte meg, hogy orosz tisztviselők vagy az állami média elismerte volna az észak-koreai csapatok oroszországi jelenlétét vagy részvételét a kurszki régióban zajló harcokban.
A NATO átvette a felelősséget az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyek koordinálásáért a NATO Biztonsági Segítségnyújtás és Kiképzés Ukrajnának (Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU) központon keresztül – jelentette forrásaira hivatkozva a Reuters december 17-én.
A központ, amely a németországi Wiesbadenben, egy amerikai katonai bázison található, a beszámoló szerint már „teljes mértékben működőképes”. A váltás a NATO nagyobb szerepét jelzi Ukrajna orosz támadásokkal szembeni védelmének támogatásában.
A szövetség 2024. júliusi washingtoni csúcstalálkozóját követően létrehozott szervezet célja a kiképzési programok és a fegyverek Ukrajnába történő szállításának „észszerűsítése”.
A kezdeményezés mintegy 700 fős személyzetet foglalkoztat, köztük a NATO SHAPE belgiumi székhelyén, valamint lengyelországi és romániai logisztikai központokban állomásozó katonákat. A diplomáciai források megjegyezték, hogy a NATO-ra való hatáskör-átruházásnak korlátozott hatása lehet, mivel az Egyesült Államok a megválasztott elnök, Donald Trump alatt még mindig csökkentheti az Ukrajnának nyújtott segélyeket.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!