Ukrajna többször is dobott le drónokkal fehér foszforos lövedéket az orosz külügyminisztérium szerdai közlése szerint. Marija Zaharova, a tárca szóvivője sajtótájékoztatóján kijelentette, a rendvédelmi szerveknek bizonyítékuk van arra, hogy Ukrajna ilyen (súlyosan mérgező) lőszereket használt, de ezekről nem közölt részleteket.
Oroszország reagálni fog az Európai Unió új szankciós csomagjára, amely Moszkva szerint a globális energiabiztonságot fenyegeti – jelentette ki a szóvivő.
Az EU az Oroszország elleni tizenötödik szankciós csomagról döntött hétfőn, amelyben egyebek között kínai jogi személyek és az úgynevezett orosz árnyékflotta (a nemzetközi szankciókat kijátszó orosz hajók) elleni szigorúbb intézkedések is szerepelnek.
Marija Zaharova leszögezte továbbá, hogy Oroszország megvédi a szakadár moldovai Dnyeszter melléki területen tartózkodó állampolgárait és békefenntartóit.
Oroszország megfelelően reagál minden provokációra, és biztosítja állampolgárai és a békefenntartó kontingens, az orosz csapatok, a különleges feladattal megbízott egységek katonáit és a Dnyeszter melléki Kobaszna (Cobasna) településen lévő katonai raktárak védelmét
– jelentette ki a szóvivő, aki szerint minden lépést, amely a felsoroltakat fenyegetné, Oroszország elleni támadásnak tekintenek.
Oroszország elengedhetetlennek tartja Belarusz bekapcsolását az esetleges ukrajnai rendezésbe – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy „a belorusz érdekek figyelembe vétele – egyebek mellett a biztonság területén –, Oroszország abszolút prioritásaihoz tartozik”.
Előző nap Jurij Ambrazevics külügyminiszter-helyettes közölte, hogy Belarusz igényt tart az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásokon való részvételre, érdekeit tekintetbe kell venni a végleges megállapodásokban.
A NATO átvette a felelősséget az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai segélyek koordinálásáért a NATO Biztonsági Segítségnyújtás és Kiképzés Ukrajnának (Security Assistance and Training for Ukraine, NSATU) központon keresztül – jelentette forrásaira hivatkozva a Reuters december 17-én.
A központ, amely a németországi Wiesbadenben, egy amerikai katonai bázison található, a beszámoló szerint már „teljes mértékben működőképes”. A váltás a NATO nagyobb szerepét jelzi Ukrajna orosz támadásokkal szembeni védelmének támogatásában.
A szövetség 2024. júliusi washingtoni csúcstalálkozóját követően létrehozott szervezet célja a kiképzési programok és a fegyverek Ukrajnába történő szállításának „észszerűsítése”.
A kezdeményezés mintegy 700 fős személyzetet foglalkoztat, köztük a NATO SHAPE belgiumi székhelyén, valamint lengyelországi és romániai logisztikai központokban állomásozó katonákat. A diplomáciai források megjegyezték, hogy a NATO-ra való hatáskör-átruházásnak korlátozott hatása lehet, mivel az Egyesült Államok a megválasztott elnök, Donald Trump alatt még mindig csökkentheti az Ukrajnának nyújtott segélyeket.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!