Vlagyimir Putyin orosz elnök megígérte, hogy az orosz Gazprom alternatív módot fog találni arra, hogy az Ukrajnán keresztül történő tranzit megszűnése után a szerződött gázt Szlovákiába szállítsa – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök pénteken.
Robert Fico december 22-én, Moszkvában találkozott Putyinnal, hogy a gázról és az ukrajnai háborúról tárgyaljanak, miután Kijev úgy döntött, január 1-jétől nem engedi át az orosz gázt saját területén. A szlovák kormányfő most azt állítja, hogy az orosz elnöktől kapott egy ígéretet ebben az ügyben.
Beszéltem Putyinnal a köztünk és a Gazprom között létrejött szerződésről, amely kimondja, hogy valahogyan el kell szállítaniuk nekünk a gázt. […] Putyin elnök garantálta, hogy teljesíteni fogják a vállalásaikat
– idézte a Reuters Robert Fico nyilatkozatát. A szlovák kormányfő azt is közölte, hogy a fekete-tengeri gázvezetéken is fel tudnak szabadítani némi kapacitást Szlovákia érdekében, emellett a tárolókban is van elég gáz, így ki tudják szolgálni a szlovákiai fogyasztást.
Robert Fico emellett azt is felvetette a parlamenti bizottság előtt, hogy az orosz gáz egy részét Nyugat-Európán keresztül is el lehetne juttatni Szlovákiába, utalva ezzel arra, hogy van vezetékkapcsolatuk a szomszédos közép- és nyugat-európai országok gázhálózataihoz is. Ezzel kapcsolatban akár Magyarország is szóba jöhet, miután már az előző évben is érkezett némi import Szlovákiába ebből az irányból, de például Csehország is segítséget ajánlott nekik január 2-án.
Pénteken az ukrán külügyminisztérium az orosz gáztranzit megszűnése miatti szlovákiai bírálatokra reagálva azt mondta, hogy a probléma Oroszországban van, és abban, hogy „bizonyos politikusok” nem hajlandók csökkenteni a Moszkvától való függőséget. Az Európai Unió többször is kijelentette, hogy nincs szükség a gáztranzitról szóló szerződés meghosszabbítására, és azt állították, hogy az orosz gázt kapó országoknak van hozzáférésük alternatív ellátáshoz – tette hozzá a Reuters.
Mint korábban írtuk, a szlovák és az ukrán vezetés viszonya az utóbbi hetekben jelentősen romlott a korábbiakhoz képes, és pénteken a szlovák vezetés egy hekkertámadással is meggyanúsította Ukrajnát. A felek közt folyamatossá vált az üzengetés, miután egyértelművé vált, hogy Ukrajna január 1-től kezdve nem engedi át a területén a Szlovákiába (és Magyarországra) szállított orosz gázt. A tranzit leállása Szlovákiát különösen rosszul érintette, miután ők Magyarországgal ellentétben eddig nem tudták átcsoportosítani a gázbeszerzést a Török Áramlat vezetékre.
Újabb kárpátaljai katona esett el az ukrajnai háborúban – közölte a Kárpáti Igaz Szó.
A gyászhír ezúttal a Huszti járásban található Visk közösségből érkezett. A háborúban Szerhij hunyt el. A katona búcsúztatásának napját és időpontját később jelentik be, írta a Viski Községi Tanács a közösségi oldalán.
„Az Európai Unió kész vezető szerepet vállalni Ukrajna támogatásában, ha az Egyesült Államok támogatása alábbhagy” – mondta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön a németországi Ramstein légitámaszponton megtartott ülésen.
Donald Trump megválasztott elnök és csapata korábban többször is szkeptikusan nyilatkozott az Ukrajnának nyújtott folyamatos amerikai pénzügyi támogatással kapcsolatban. Michael Waltz, Trump leendő nemzetbiztonsági tanácsadója például azt mondta, hogy „egy biankó csekk egyszerűen nem stratégia” – írja a The Kyiv Independent.
Kallas beszédében azt is hozzátette, hogy „az Egyesült Államoknak nem érdeke, hogy Oroszország a világ legerősebb hatalma legyen”, ettől függetlenül az unió kész átvenni a fő támogató szerepét.
Közben a The Wall Street Journal információi szerint Donald Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, miszerint hajlandóak lennének továbbra is fegyvereket szállítani Ukrajnába, amennyiben az ország NATO-csatlakozását 20 évre elhalasztják.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!