A szingapúri úti okmány globálisan a legbecsesebb. A magyar útlevél – a csehvel együtt – a nyolcadik. A világranglista végén a három háború által sújtott ország áll: vagyis Irak, Szíria és Afganisztán kullog. A rangsor élén és végén álló polgárok által élvezett utazási szabadságok között még soha nem volt ilyen mély a szakadék.
Az év elején Szingapúr, a városállam visszaszerezte első helyét, és egyedül vezeti a Henley által összeállított mezőnyt. A szingapúri útlevéllel a világ 227 úti céljából 195-be vízummentesen léphetnek az úti okmány tulajdonosai. A második helyre, 193 úti céllal Japán kapaszkodott fel azok után, hogy a világjárvány korlátozásai óta állampolgárai újra belépési engedély nélkül látogathatnak Kínába – jelentette a CNN.
A két ázsiai országot néhány uniós, egyúttal schengeni tagország követi Dél-Koreával, Norvégiával, Új-Zélanddal, Svájccal, az Egyesült Királysággal, Ausztráliával és Kanadával kiegészülve.
A magyar és a cseh útlevél a Henley értékelése szerint a vízummentes utazások tekintetében a nyolcadik helyen áll.
Íme, a tízes lista:
Magyarország tavaly a hetedik helyen állt az Egyesült Államokkal és Kanadával együtt – 188 vízummentesen látogatható országgal.
Nem derült ki, hogy az eltelt 12 hónapban mely ország vezetett be vízumkötelezettséget Magyarországgal szemben.
A schengeni övezethez január 1-jén csatlakozott Románia és Bulgária egyaránt a 15. helyen áll 178 vízummentesen látogatható országgal.
A londoni székhelyű Henley & Partners, a globális állampolgársági és tartózkodási tanácsadással foglalkozó cég által közölt, immár huszadik éve frissített index a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség, az IATA adatai alapján követi nyomon a világ 227 országában és területén a globális szabadságjogokat.
Az utolsó helyen Afganisztán áll. Az ország útlevelével csak 26 országba engedik be a látogatókat – beutazási engedély nélkül. Két, szintén háború által sújtott ország, Szíria és Irak előzi meg.
A rangsor élén és végén álló országok között még soha nem volt ilyen mély a szakadék.
„Az állampolgárság fogalma és a születéssel járó alanyi jog újratervezésre szorul, mivel a hőmérséklet emelkedése és az egyre gyakoribb, ráadásul súlyosabb természeti katasztrófák közösségeket késztetnek lakhelyük elhagyására” – jegyezte meg a Henley & Partners elnöke.
Ezzel egyidejűleg a politikai instabilitás és a fegyveres konfliktusok számos embert kényszerítenek arra, hogy biztonságot és oltalmat keresve elmeneküljön otthonából
– tette hozzá Christian Kaelin.
Az Arton Capital útlevélindexe az ENSZ 193 tagországának és hat területnek: Tajvannak, Makaónak, Hongkongnak, a palesztin fennhatóság alatt álló térségnek és a Vatikánnak az úti okmányát veti össze.
Ezt a rangsort folyamatosan és valós időben frissítik a kormányok naprakész adatainak begyűjtésével.
Ezt a rangsorolást az Egyesült Arab Emírségek útlevele vezeti 180 úti céllal, a második Spanyolország 179-cel. Ezen a listán Magyarország a 21., 177 ponttal.
Sokkal több mérce alapján értékeli az útleveleket a Nomad Capitalist, amely a vízummentes utazás mellett figyelembe veszi az adózási körülményeket, a globális megítélést, a kettős állampolgárság lehetőségét és a személyes szabadságot.
Ebben a rangsorban tavaly Svájc állt az élen, de Magyarországnak sincs szégyellnivalója a 24. hellyel.
(Borítókép: Justin Sullivan / Getty Images)