Az újonnan hivatalba lépő Trump-kormányzat képes lesz közvetíteni egy „jó” és „erős” békemegállapodást Ukrajnában, feltéve, hogy Kijev beleegyezik – mondta Antony Blinken leköszönő amerikai külügyminiszter egy január 16-i sajtótájékoztatón a The Kyiv Independent beszámolója szerint.
Úgy vélem tehát, hogy a hivatalba lépő kormányzat olyan helyzetben van, hogy ha az ukránok úgy kívánják és úgy döntenek, akkor segíthet egy jó megállapodás megkötésében. Donald Trump arról beszél, hogy jó és erős béketerveik vannak, szerintem itt a lehetőség, hogy ilyen alkukat kössünk
– fogalmazott Joe Biden külügyminisztere, miután megjegyezte, hogy a Biden-kormányzatnak és a nemzetközi partnereknek köszönhetően Oroszországnak nem sikerült leigáznia Ukrajnát.
Antony Blinken megjegyezte, hogy egy esetleges tűzszünetnek tartósnak kell lennie, és nem csupán egy szünetnek, amely lehetőséget ad Vlagyimir Putyin orosz elnöknek arra, hogy „pihenjen, feltöltődjön, majd amikor megfelelőnek ítéli a pillanatot, újra támadjon”.
„Tehát bármilyen tűzszünetbe be kell építeni a szükséges és hatékony elrettentő erőt, hogy ne támadjon újra. Ez szerintem szükséges része minden jó, erős megállapodásnak Ukrajna számára” – mondta az amerikai vezető diplomata. A külügyminiszter kiemelte a Biden-kormányzat eddigi erőfeszítéseit is arra, hogy Ukrajna a lehető legerősebb pozícióba kerüljön az esetleges tárgyalásokon, megjegyezve, hogy Oroszország hatalmas harctéri veszteségeket szenvedett és egyre nagyobb gazdasági nehézségekkel küzd.
Sir Keir Starmer brit kormányfő csütörtökön Kijevben járt, és szokatlan közelségből tapasztalhatta meg az egyik orosz támadást.
Mint korábban írtuk, a brit miniszterelnök egy száz évre szóló megállapodás aláírását jelentette be, valamint azt, hogy az Egyesült Királyság újabb katonai eszközöket ad át Ukrajnának a háborúhoz. De beszélt arról is, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a jelek szerint egyáltalán nem akar leállni az Ukrajna elleni agresszióval.
A The Guardian beszámolója szerint az utóbbi állítást drámai módon szemléltette az a tény, hogy
egy orosz drón pont akkor repült a kijevi Mariinszkij-palota felett, amikor sir Keir Starmer és Volodimir Zelenszkij ott tárgyaltak.
Az érkező drón miatt a légvédelem is működésbe lépett, és robbanást lehetett hallani. Kijevi tisztviselők utóbb azt közölték, hogy a drón nem okozott sérülést, viszont némi kárt igen, mivel rázuhant egy autóra. Az AFP egyik újságírójának sikerült videóra vennie az esetet, bár a távolság miatt nem sok látszik a drónból.
Sir Keir Starmer szerint a támadás emlékeztetett arra, és átérezhetővé tette azt, amit az ukránok nap mint nap át kell hogy éljenek. „Ez egy mindennapos fenyegetés, amellyel Ukrajna hihetetlen elszántsággal és határozottsággal néz szembe” – fogalmazott. Volodimir Zelenszkij pedig azt mondta a közös sajtótájékoztatón a dróntámadásról, hogy ők is ehhez hasonlóan fognak „beköszönni” Moszkvának.
Az eset azért mondható szokatlannak, mert az orosz fél eddig többnyire igyekezett ügyelni arra, hogy az ukrán fővárost ne akkor támadják, amikor épp egy külföldi állam magas beosztásban lévő tisztviselője (pláne miniszterelnöke) ott jár – bár egy-két hasonló eset már előfordult.
Kedves olvasóink!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései az alábbiak voltak:
Tartson velünk ezúttal is!