Index Vakbarát Hírportál

A nagykövet, aki alufólia sisakkal harcolt az Orbán-kormánnyal

2025. január 20., hétfő 13:53

David Pressman, az USA magyarországi nagykövete 2022 szeptemberétől 2025 januárjáig dolgozott hazánkban. Szűk két és fél éves ténykedése során pedig az első pillanattól kezdve egészen az utolsó, Magyarországon töltött perceiig a magyar közélet megkerülhetetlen szereplője volt. Donald Trump beiktatása után azonban új nagykövet érkezik majd hazánkba, akivel Orbán Viktor szerint új szintre emelkedhetnek az amerikai–magyar kapcsolatok. Ahhoz viszont, hogy megértsük, miért ilyen fontos a magyar kormánynak a nagykövet személye, érdemes végigvenni, hogy hogyan dolgozott a nagykövet a Biden-adminisztráció alatt.

2021. január 20-án iktatták be Joe Bident, az Amerikai Egyesült Államok 46. elnökét, ennek ellenére több mint két évig nem küldött Magyarországra nagykövetet az új adminisztráció. Amikor viszont behívták David Pressmant, Bill Clinton egykori külügyminiszterének különleges tanácsadóját a nagykövetjelölti meghallgatására, abban nem volt köszönet.

Az amerikai diplomata már a meghallgatása alatt kritizálta Magyarországot, mert szerinte az Orbán-kormány elnyomja a civil szervezeteket és az LMBTQ-közösségeket, miközben súlyos orosz befolyás alá került az ország.

Természetesen nem maradt el a válasz a magyar kormánytól. Bayer Zsolt egy írásában már akkor felszólította a nagykövetet, hogy menjen haza, amikor még ő be se tette a lábát az országba.

Menjen haza a nagykövet »úr«, és a kutyab*szó atomenergetikai államtitkár »úrral« konzultálja meg a demokrácia és a szabadság nagy kérdéseit. Mi itt remekül elvagyunk a magukfajta idióták iránymutatásai nélkül. Világos?

üzente meg a kormányközeli publicista David Pressmannek, utalva arra, hogy a Biden-adminisztráció nukleáris hulladékért felelős helyettes államtitkárra, Sam Brinton munkája mellett drag queen.

Szijjártó Péter pedig az MCC Feszten helytartónak nevezte az akkor még be sem iktatott nagykövetet, aki a külgazdasági és külügyminiszer szerint belebeszél a fogadó ország belpolitikai viszonyaiba.

Orbán Viktor szócsatái a „Présemberrel”

2022 szeptemberében érkezett meg Budapestre David Pressman, majd egyből egy sajtótájékoztatóval indított, ahol elmondta, hogy minden korábbinál fontosabb a két ország együttműködése, még akkor is, ha „a politikusok időnként zajosak”.

A barátságosabb indítás után azonban nem csillapodtak a kedélyek, a nagykövet tovább kritizálta a kormányt, míg a kormányhoz közeli szereplők a nagykövetet. David Pressman sokakat meghívott magához találkozóra – ezekről majd később –, de elsőként az Országos Bírói Tanács tagjaival, Matusik Tamással és Vasvári Csabával folytatott eszmecserét. A találkozó sokaknak nem volt ínyére, és a kormánypárti véleményformálók hangoztatták, hogy a bírák nem politizálhatnak, ezért le kellene mondaniuk amiatt, hogy találkoztak a nagykövettel.

A New York Times 2023 elején arról írt, hogy a férjével Magyarországra költöző nagykövetet homofób zaklatások érték, egy beszélgetős műsorban például „nagykövet asszonyként” hivatkoztak rá, de a cikkből az is kiderült, hogy David Pressman irodájának falán lóg egy bekeretezett kép, amely azt ábrázolja, hogy egy dunai csónakon kifeszített zászlón halálfejjel üzennek neki.

Pressman úr, ne gyarmatosítsa Magyarországot a maga halálkultuszával

– olvasható a felirat a zászlón angolul és magyarul.

A diplomata rendkívül gyorsan a magyar belpolitikai párbeszéd mindennapos témája lett, a 2023-as februári évértékelőjében még Orbán Viktor is időt szentelt a nagykövetre, aki szerinte minden áron bele akarja préselni Magyarországot a háborúba.

Biden elnök egy jóbarát helyett egy présembert, Pressmant küldte nagykövetnek

– viccelődött a miniszterelnök a nagykövet nevével, majd megjegyezte, hogy reméli, legközelebb nem valami „puccsini” (Puccini) nevű ember érkezik Magyarországra.

A nagykövet nem vette magára a viccet, sőt belement a játékba, ugyanis egy hasonló szóviccel köszöntötte fel Orbán Viktort májusban, a miniszterelnök születésnapján.

Csak semmi nyomás, remélem, boldog születésnapod lesz

– írta az X-en (akkor még Twitteren) a nagykövet.

A vicc nehezen lefordítható magyarra, de az eredeti szövegben a „no pressure” kifejezés szerepel, ami ugyan szó szerint fordítva annyit tesz, hogy „semmi nyomás”, de lényegében azt jelenti, hogy nem kell stresszelnie a miniszterelnöknek. Azért, hogy egyértelmű legyen a vicc, a nagykövet még az üzenet végére hozzáírta, hogy „#nyomásgyakorló”.

Néhány nappal később aztán megint komolyra fordította a szót a nagykövet, aki azért kritizálta a kormányt, hogy a háború ellenére sem távolodott el Oroszországtól.

Az üzengetéseknek nem lett vége, ugyanis 2023 nyarának elején kiderült, hogy Soros György nyugdíjazza magát, birodalmának vezetését pedig fiára, Alex Sorosra bízza. Orbán Viktor a hír hallatán A keresztapa egy jelenetével és „Soros 2.0” kiírással jelentkezett be X-oldalán.

David Pressman a bejegyzésre egy alufólia sisakos mémmel válaszolt a miniszterelnöknek.

Az összeesküvés-elméletek olyanok, mint A keresztapa harmadik részének cselekménye: kiszámíthatók és aggasztóak

– írta a rövid videó mellé a nagykövet.

Vacsorák és egyéb meghívások

Hiába a folyamatos oda-vissza szólogatások a miniszterelnökkel és más kormányközeli szereplőkkel, a legnagyobb visszhangot mégsem a nagykövet politikai és személyes megjegyzései okozták, pedig David Pressman még a híressé vált lombkoronasétányhoz is ellátogatott. A legnagyobb felháborodást az amerikai diplomata fogadásai keltették.

Az első nagyobb port a nagykövet 2023-as széderesti vacsorája okozta, ahová többek között meghívta Gyöngyösi Mártont, a Jobbik – Konzervatívok akkori elnökét, aki Heisler Andrással, a Mazsihisz elnökével szemben kapott helyet a diplomata asztalánál. Ez azért kellemetlen, mert Gyöngyösi volt az, aki nemzetbiztonsági kockázat miatt listázni akarta az Országgyűlésben ülő zsidókat – emellett ráadásul több más, erősen antiszemita kijelentést is tett.

A súlyos hiba természetesen egyből ismét célkeresztbe helyezte a diplomatát. Volt, amikor influenszerekkel ült le egy asztalhoz, de ez sem segített a megítélésén, hiszen Menczer Tamás még távozásakor is felemlegette azokat az esteket.

Tök jó, hogy elment, de nagy örömünkben azt ne felejtsük el, hogy akiket képzett, meg finanszírozott a vacsoráin meg a hálózatokban, azok a színészek, influenszerek meg a politikusok, fene tudja még, ki, azok mind itt maradtak

– fogalmazott a közösségi oldalára feltöltött videójában a Fidesz kommunikációs igazgatója, aki arról ugyan elfelejtkezett, hogy egy fogadás alkalmával Schmidt Mária is az amerikai diplomata vendége volt.

Szankciók és balhé az utolsó percekig

David Pressman nemcsak szimbolikus lépésekkel és beszólásokkal nehezítette meg a kormány életét, hanem szankciókkal is – igaz, ezeknek elsősorban csak szóvivője volt, nem ő maga döntött róluk. A nagykövet több olyan intézkedést is bejelentett, amelyek a mai napig komoly hatással vannak az amerikai–magyar kapcsolatokra.

Az egyik ilyen súlyos döntés 2023 áprilisában volt, amikor bejelentette, hogy az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a részben magyar tulajdonú orosz kémbankot, a Nemzetközi Beruházási Bankot és annak magyar vezetőjét is. Aztán néhány hónappal később, 2023 augusztusában már nem csupán az államot, hanem minden magyar állampolgárt súlyosan érintő eseményről számolt be David Pressman: az Egyesült Államok korlátozza a Magyarországról érkező emberek vízummentességét (ESTA). Ez azt jelentette, hogy a magyar útlevéllel rendelkezők már csak egyszer igényelhetik az ESTA-t, és akkor sem két évre, hanem csak egyre. A kormány utóbbit a Biden-adminisztráció bosszújának tartotta, és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter behívatta magához David Pressmant.

Az amerikai diplomata utolsó szankciós bejelentésére pedig még élesen emlékezhet mindenki, hiszen csupán két héttel ezelőtt történt, hogy Rogán Antal az amerikai pénzügyminisztérium javaslatára, a magyarországi korrupcióban való érintettsége miatt felkerült a szankciós listára.

Aztán amikor már mindenki azt gondolta, hogy ez volt az utolsó, hogy David Pressmanről hallottunk, akkor kiderült, hogy távozása után a diplomata interjút adott a The New York Timesnak, amelyben a magyarországi állapotokat bírálta.

A magyar kormány nagyon szerencsétlen álláspontot képvisel az Egyesült Államokkal és különösen a Biden-kormánnyal szemben azzal, hogy megpróbálta az Egyesült Államok kormányának Magyarországgal szemben folytatott politikáját – a korrupciótól kezdve a médiaszabadságon és a demokrácián át az igazságszolgáltatás függetlenségéig és a védelemig terjedő kérdésekben – úgy beállítani, mintha az valahogy a demokraták politikája vagy tevékenysége lenne, és nem az Amerikai Egyesült Államok politikája

– jelentette ki David Pressman.

Változnak a viszonyok

Amint kiderült, hogy Donald Trump nyerte az amerikai elnökválasztást, a kormánytagok és a kormányhoz közel állók egyből elbúcsúztatták a nagykövetet, Orbán Viktor pedig arról beszélt, hogy új szintre emelkedhetnek az amerikai–magyar kapcsolatok.

Azt azonban még nem tudni, hogy a január 20-án hivatalba lépő amerikai elnök, Donald Trump kit jelöl majd David Pressman utódjának, de a két ország vezetőjének jó kapcsolata miatt valószínű, hogy ezúttal nem marad két évig amerikai nagykövet nélkül Magyarország.

(Borítókép: David Pressman 2025. január 7-én. Fotó: Papajcsik Péter / Index)

Rovatok