Vlagyimir Putyin és Hszi Csin-ping egy nappal Donald Trump elnöki beiktatása után telefonon egyeztetett egymással, és megerősítették egymásnak Kína és Oroszország kapcsolatát, sőt azt „új magasságokba” emelnék – számolt be róla az AP.
A telefonbeszélgetésen Hszi kijelentette, hogy Kína kész Oroszország mellett állni a külső bizonytalanságokkal szemben „a nemzetközi igazságosság és egyenlőség, a két ország jóléte és a kínai–orosz kapcsolatok stabilitásának érdekében”. Putyin pedig arról beszélt, hogy a két ország közötti kereskedelem 7 százalékkal nőtt, ami több mint 220 milliárd dollárt tesz ki. Az orosz elnök szintén megerősítette, hogy országának a legfőbb kereskedelmi partnere Kína.
Vlagyimir Putyin a háború kitörése előtti napokban járt Kínában, azóta csak egyszer, 2024-ben látogatott el az ázsiai államba – ahol Orbán Viktorral is találkozott –, míg a kínai elnök 2023 márciusában vendégeskedett Moszkvában. Kína korábban élesen bírálta az Egyesült Államokat és a szövetségeseit, mert szerintük csak „súlyosbítják” a háború helyzetét azzal, hogy fegyvereket küldenek Ukrajnának.
Hétfőn este ukrán drónok támadtak meg egy orosz olajraktárat Voronyezs régiójában. Az ukrán hadsereg ezzel másodszorra támadta és gyújtotta meg az olajraktárat – írja az Unian.
A régió kormányzója, Alekszandr Guszev a Telegram-csatornáján azt írta, hogy az orosz légvédelmi erők „észlelték, megsemmisítették és visszaszorították” a támadást.
„Az egyik drón az olajraktár területére zuhant, melynek következtében tűz ütött ki. Áldozatok nincsenek. A tűzoltók és az operatív szolgálatok folytatják az oltást” – írta a kormányzó.
Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy kész tárgyalni az Egyesült Államokkal az ukrajnai háborúról, de ultimátumot fogalmazott meg, amely Ukrajna teljes megadására szólít fel – írja az Ukrajinszka Pravda.
A lap információi szerint Putyin állítólag január 20-ra összehívta az orosz Biztonsági Tanács ülését, amelyen ő és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megerősítette Oroszország készségét a béketárgyalásokra Donald Trump amerikai elnök új kormányával.
Putyin hangsúlyozta, hogy minden békés rendezésnek a konfliktus „kiváltó okainak megszüntetésén” kell alapulnia, ami szerinte magában foglalja Oroszország kemény követeléseinek teljesítését.
Putyin az ülésen hangsúlyozta, hogy semmiféle kompromisszumra nem hajlandó a 2021. végi és 2022. eleji követeléseivel kapcsolatban.
Mint ismert, ezek közé a követelések közé tartozik Ukrajna állandó „semleges státusza, NATO-tagságának elvetése, az ukrán hadsereg létszámának szigorú korlátozása és az ukrán kormány eltávolítása a hatalomból”.
Putyin azt is elmondta, hogy 2021-ben Joe Biden akkori amerikai elnök azt javasolta, hogy Ukrajna NATO-csatlakozását 10-15 évvel halasszák el, de még ez sem akadályozta meg az orosz inváziót, amely szerinte „elkerülhetetlen a NATO fellépése miatt”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!