Ivan Stupak ukrán katonai szakértő arról beszélt, hogy valójában mi fog történni az erőforrások Egyesült Államoknak történő átadása kapcsán.
A szakértő szerint még nem tudni, hogy pontosan mennyi ásványkinccsel rendelkezik Ukrajna, hiszen az azok átadásáról szóló tárgyalások csak olyan erőforrásokról szólnak, amelyek az Ukrajna által ellenőrzött területeken találhatóak – olvasható az Unian oldalán.
Megjegyezte, hogy a folyamat hosszú és költséges, akár évekig is eltarthat majd. A szakértő hozzátette, hogy először is meg kell határozni, milyen forrásokra van szüksége az Egyesült Államoknak.
Korábban Donald Trump amerikai elnök biztosított arról, hogy Ukrajna „lényegében beleegyezett” abba, hogy 500 milliárd dollárért ásványkincseket adjon át az Egyesült Államoknak a katonai segélyek ellenértékeként, amiket Washington már átutalt Kijevnek. Volodimir Zelenszkij nem írta alá a vonatkozó pénzügyi megállapodást, megjegyezték, hogy Ukrajna csak a megállapodás tervezetét kapta meg az Egyesült Államoktól, és megkezdte az ajánlat elemzését.
Egy Ukrajnából elmenekült férfit azzal vádoltak, hogy egy ukrán kórházban vérvétel közben megfenyegetett és fizikailag bántalmazott egy rendőrt. A férfi a német hatóságoknak azt mondta, hogy személyes meggyőződésével szembemegy, hogy fegyveres erők kötelékében szolgáljon, ezért kérte, hogy ne adják ki hazájának – írja az Unian.
A lelkiismereti okból történő elutasítás nem akadálya a kiadatásnak, ha az érintett államot a nemzetközi jogot megsértve fegyveres támadás éri, és ezért az érintett személynek számolnia kell azzal, hogy katonai szolgálatra hívják be
– fogalmazott indoklásában a német legfelsőbb bíróság, amivel a férfi lett az első olyan személy, akit Németország kiad Ukrajnának a háború kitörése óta.
Korábban hónapokig vitáztak arról, hogy Európa kiadja-e Ukrajnának azokat a férfiakat, akik a mozgósítás elkerülése érdekében illegálisan elhagyták az országot. A német igazságügyi minisztérium képviselői szerint a dezertálás és a katonai szolgálat alól való kibújás nem lehet kiadatási ok. Ugyanakkor az olyan bűncselekmények, mint például a mozgósítás elkerülése érdekében elkövetett vesztegetés, nem mentesülnek a kiadatás alól, ahogyan a most kiadott férfi sem úszta meg, hogy rátámadt egy rendőrre.
Ha a katonai szövetség kapui zárva maradnak Ukrajna előtt, akkor a NATO-t a saját területünkön kell felépítenünk az Ukrán Fegyveres Erők megerősítésével – erről beszélt Volodimir Zelenszkij a The Economistnak adott interjújában, amit az Interfax hírügynökség szemlézett.
Ha Ukrajna nem lesz a NATO tagja, az azt jelenti, hogy Ukrajna a saját területén fogja felépíteni a NATO-t. Tehát akkora hadseregre van szükségünk, mint amekkora ma az oroszoknak van. És mindehhez fegyverekre és pénzre van szükség
– fogalmazott az ukrán elnök, aki szerint valószínűtlen a NATO-csatlakozásuk az Egyesült Államok, Németország és Magyarország álláspontja miatt. Zelenszkij szerint azonban Magyarország is felülvizsgálhatja az álláspontját Donald Trump nyomására.
Az ukrán elnök elmondta, hogy Donald Trump biztonsági garanciákat képes adni, míg Európa tovább segítheti őket anyagi támogatással, továbbá kifejezte igényét nagy hatótávolságú, illetve Patriot-típusú rakétákra. Az interjúban arra a kérdésre, hogy van-e Ukrajnának B terve arra az esetre, ha ez nem jönne össze, Zelenszkij úgy felelt, hogy „ez a B terv”.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index csütörtöki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!