Drónok támadták meg és üzemen kívül helyezték a Kaszpi-tengeri csővezeték-konzorcium olajszivattyú-állomását (OPS) – jelentette az RBC.
A támadást hét drón hajtotta végre, amelyeket a robbanóanyagok mellett fémreszelékkel is megtöltöttek. Ott elmondták, hogy az állomás alkalmazottai között nem volt áldozat.
Az olajat csökkentett sebességgel szivattyúzzák át a rendszeren, megkerülve a sérült állomást.
A CPC egy orosz, kazahsztáni és külföldi termelővállalatok részvételével működő nemzetközi olajszállító vállalat, amelyet a Kaszpi-tengeri fő olajvezeték megépítésére és üzemeltetésére hoztak létre, több mint 1,5 ezer kilométer hosszúságú.
Nyugat-Kazahsztán olajmezőit köti össze a novorosszijszki tengeri terminállal, és a kazah olajexport egyik kulcsfontosságú útvonala. A konzorciumot 1992-ben hozták létre, a vezeték építése pedig 2001-ben fejeződött be. A CPC évente mintegy 72,5 millió tonna olajat képes szállítani Kazahsztánból, és évente akár 83 millió tonna olajat Oroszországon keresztül.
A Kropotkinskaya NPS a Krasznodari körzetben található, Armavir város közelében. Ez a konzorcium legnagyobb oroszországi állomása, amely olajat szivattyúz a vezetéken, és nyersanyagot kap az orosz termelőktől.
Krasznodar kormányzója, Veniamin Kondratyev arról számolt be, miszerint hatalmas dróntámadás érte a régiót, a Szeverszkij kerületben található Ilski falut. A törmelék 12 házat megrongált. A védelmi minisztérium szerint összesen 24 drónt lőttek le a régió felett.
Vlagyimir Putyin orosz elnöknek kedveznek leginkább az ukrajnai rendezéssel kapcsolatos jelenlegi amerikai nyilatkozatok – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ARD német közszolgálati televíziónak adott interjújában.
A probléma az, hogy az Egyesült Államok ma olyan dolgokat mond, amelyek nagyon kedveznek Putyinnak. Úgy vélem, itt van a kutya elásva. Mert a kedvére akarnak neki. Tudják, miért? Hogy találkozhassanak egymással és gyors sikert érjenek el. De az, amit akarnak, egyszerűen egy tűzszünet, az nem siker
– mondta Zelenszkij még a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencia idején rögzített interjúban.
Különösen bírálta Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter kijelentéseit, aki egyebek között „nagyon valószínűtlennek” nevezte Ukrajna 2014 előtti határainak visszaállítását, az amerikai katonák ukrajnai jelenlétét és Ukrajna NATO-tagságát. Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy egy hivatalában újdonsült miniszter „nagyon általános” kijelentéseiről van szó. Hozzátette, hogy az amerikai tárcavezetőnek „el kellene mélyednie a részletekben”. „Úgy vélem, ehhez időre van szüksége” – fűzte hozzá.
Zelenszkij szót ejtett arról is, hogy esetleg megválna a tisztségétől. „Ha Ukrajnát holnap felveszik az EU-ba és a NATO-ba, ha az orosz csapatok visszavonulnak és biztonsági garanciáink lesznek, akkor többé már nem lesz rám szükség” – mondta. „Úgy vélem, hogy akkor elértem mindent. De amíg ez nincs, meg fogom védeni a hazámat” – szögezte le.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!