A hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió egy dologban egyetértett: a nukleáris fegyverek elterjedése mindenkinek rosszat tesz. Ez a bizalom most, Donald Trump elnöksége alatt gyengébbnek tűnik, mint valaha – írja a Financial Times az Unian szemléje szerint.
Ez arra kényszeríti a „régi szövetségeseket” – Németországot, Lengyelországot, Dél-Koreát és Japánt –, hogy elgondolkodjanak azon, ami elképzelhetetlennek tűnt: hogyan készüljenek fel az amerikai nukleáris pajzs esetleges elhagyására.
Az atomsorompó-szerződés értelmében a hivatalos atomfegyverrel rendelkező államok köre az Egyesült Államokra, Oroszországra, Kínára, Franciaországra és az Egyesült Királyságra, azaz az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagjára korlátozódik.
India, Izrael és Pakisztán, amelyek soha nem írták alá a szerződést, szintén kifejlesztettek atomfegyvereket, akárcsak Észak-Korea, amely az egyetlen ország, amely kilépett az atomsorompó-egyezményből.
Elemzők attól tartanak, hogy ha a biztosítékok amerikai visszavonása következtében az atomsorompó-egyezmény összeomlik, az államok között atomfegyverkezési verseny indulhat el.
Steve Witkoff amerikai különmegbízott az ukrán és az amerikai delegáció várható szaúd-arábiai tárgyalása előtt kijelentette, hogy nem látja Oroszországot fenyegetésként Európa többi részére – írja az Ukrajinszka Pravda.
Witkoff optimizmusát fejezte ki az Ukrajna körüli tárgyalások kimenetelével kapcsolatban, és kijelentette, hogy hisz a Kreml hajlandóságában, hogy tárgyalásokat folytasson a háború befejezéséről.
A szaúd-arábiai tárgyalásoktól „valódi előrelépést” vár, különösen a fekete-tengeri tűzszünet tekintetében.
A különmegbízott szkeptikusan áll azokhoz a hírekhez, amelyek szerint Moszkva, miután kedvező megállapodást ért el Ukrajnával szemben, újabb háborút indítana.
„Egyszerűen nem látom, hogy (Putyin – a szerk.) egész Európát át akarná venni. Ez egy sokkal másabb helyzet, mint a második világháború idején.”
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!