Véget érhet a potyautas-korszak
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Vlagyimir Putyin elutasította Donald Trump béketervét, hiába tartaná távol Ukrajnát a NATO-tól
- Kazah légikatasztrófa: ukrán drónok jelenlétéről beszélnek az oroszok
- Hogyan került és maradt hatalmon Szíriában egy megvetett, lenézett kisebbség?
- Meghiúsult ünnepi program, síkideg emberek: több órát vesztegeltek egy vonat utasai a Csalagútban
- Egy új orosz videóban rakétát kap az arcába a Moszkva felett vidáman elhúzó Mikulás
- Erős földrengés rázta meg a Kuril-szigeteket
- Meghalt az autóipari legenda, Szuzuki Oszamu
- Lengyelország példátlan lépésre készül Magyarországgal szemben
- Kórházat kellett evakuálni, állítólag az „a Hamász terroristáinak fellegvára”
- Drámai videóval jelentkezett az azeri utasszállítót ért baleset egyik túlélője
Három fontos pilléren nyugszik az Európai Bizottság terve, amellyel úrrá szeretne lenni az illegális bevándorláson, és mindhárom nyárra vagy őszre érhet be. A migrációs ügyekért felelős biztos, Dimitrisz Avramopulosz mégis bizakodó. A Törökországgal való együttműködésnek látszanak a kezdeti eredményei, és beindult a közös határvédelem az Égei-tengeren, nyilatkozta péntek délután. A stratégia gyenge pontja még mindig a menedékkérők átszállítása Görögországból más uniós államokba. Az EB reményei szerint, ha a feltételek teljesülnek, az év végére visszaállíthatják az ellenőrzés nélküli határátlépést a schengeni belső határokon. Mi kell ehhez?
1. Törökország vegye vissza a védelemre nem jogosult bevándorlókat
Az Európai Bizottság fő célja egy pénteken közzétett ütemterv szerint, hogy Törökországba szabályosan vissza lehessen szállítani azokat a bevándorlókat, akik nem szíriaiak, és nem jogosultak nemzetközi védelemre. A tárgyalások mostani állása szerint júniustól léphet életbe az az EU-török egyezmény, ami ezt lehetővé teszi, és „október végéig minden kész lesz” – mondta Avramopulosz.
A görög-török visszaküldési megállapodás értelmében 308 embert szállítottak Törökországba március elején, és a török kormány jóváhagyta, hogy visszavesz még 859 bevándorlót Görögországból. A visszavétel azért megy lassan, mert még nem épült ki az infrastruktúra a kérelmek feldolgozására. Ankara február eleje óta nem ad vízumot irakiaknak a török-iraki határon, és 18 másik országgal szemben is szigorítja a belépési feltételeket. Olyan országokról van szó, amelyek „potenciális forrásai a törvénytelen bevándorlásnak” – derül ki egy pénteken közzétett jelentésből.
Idén eddig átlagosan 1943 ember lépte át szabálytalanul a görög-török határt naponta. Avramopulosz nem mondott konkrét számadatot, amikor azt kérdezték tőle, hány ember napi visszavételével lenne elégedett. A legfontosabb, hogy elinduljon a fogadó eljárás, amelynek a végén minden szabálytalan bevándorlót vissza lehet küldeni, szögezte le.
Ezzel összecseng Donald Tusk, az Európai Tanács elnökének csütörtöki nyilatkozata. A lengyel politikus Athénban nyomatékosította:
véget ér a „potyautas-korszak”,
és arra szólította fel a potenciális illegális gazdasági bevándorlókat, hogy ne jöjjenek Európába. „Ne jöjjenek Európába. Ne higgyenek a csempészeknek. Ne kockáztassák feleslegesen az életüket és a pénzüket” – számolt be a beszédről az MTI.
Az összes uniós állami vezető hétfőn találkozik a török miniszterelnökkel. A legutóbbi EU-csúcson Angela Merkel német kancellár eddig a dátumig kért türelmet, hogy kiderüljön, járható út-e az EU-török együttműködés.
2. EU-s határvédelem
Az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex tavaly tavasszal megerősítette az égei-tengeri felderítő műveletét, a Poseidont. Idén februárban a NATO is bevetette az egyik állandó haditengerészeti csoportját a térségben. A török parti őrség és a csendőrség is nagyobb erőkkel és gyakrabban járőrözik a határon. A fő feladatuk az, hogy megtörjék az embercsempészetet, amely továbbra is virágzik az égei-tengeri partokon.
Decemberben azt javasolta az Európai Bizottság, hogy állítsanak föl egy Európai Határ- és Parti Őrséget. A Frontex saját dolgozói mellé a tagállamok legalább 1500 határőrt ajánlanának fel, akiknek mozgósításkor pár napon belül bevethetőnek kell lenniük. A közös határvédelmi egységet akkor is be lehetne vetni egy tagállamban, ha az kifejezetten elutasítja a segítséget.
A közös parti őrség létrehozásáról legkésőbb júniusban meg kellene, hogy állapodjon az Európai Parlament az EU-s Miniszterek Tanácsával, és augusztus lesz, mire bevethetik az egységet.
3. Menekültek áthelyezése
Ha a határőrség és a NATO sikeresen szembeszáll az embercsempészekkel, és a menedékre nem jogosultakat visszaveszi Törökország, akkor is több tízezren maradnak, akiket Európában el kell helyezni, és Görögország egyedül nem képes ellátni őket. Ezen segítene a hírhedt áthelyezési művelet, amelynek a jogosságát Magyarország és Szlovákia az EU Bíróságán és mindenhol máshol is támadja.
Tavaly ősz óta 660 embert helyeztek át ebben a programban Olaszországból és Görögországból más uniós államokba. Január közepén 272 főnél tartottak. 11 ország, zömében közép-európaiak, még nem fogadtak be menedékkérőket.
„Igaz, hogy néhány tagállam nem hajlandó részt venni az áthelyezési műveletben. De hadd emlékeztessek arra, hogy ez egy kötelező döntés – mondta Avramopulosz. – Ez egy olyan pillanat, amikor minden tagállamnak megértőnek kell lennie a többiekkel szemben.” Üzent is „a kissé vonakodó” kormányoknak, hogy amilyen hirtelen kialakult a mostani helyzet, olyan gyorsan indulhat meg más úton is a bevándorlás, ezért bármelyik uniós állam kerülhet válságos helyzetbe. „A vándorlás nem marad abba” – mondta, és hozzátette, hogy az embercsempészek abbéli ravaszságát sem szabad alábecsülni, hogy új utakat találjanak Európába.
A dublini menekültfogadó rendszer egy kipreparált halott
„Dublin még életben van, de engedjék meg, hogy hozzátegyem, olyan, mint El Cid” - mondta Avramopulosz, a 11. századi keresztény-mór harcokat feldolgozó 1961-es hollywoodi filmre utalva, melynek az egzaltált utolsó jelenetében a Charlton Heston által játszott lovag holttestét erősítik a lóra, hogy ezzel tartsák a lelket a kasztíliai seregben. Az ostromra készülő mór csapatok fejvesztve menekülnek, ahogy a halottnak hitt hadvezért kilovagolni látják Valencia várából.
Avramopulosz elismerte, hogy az Európai Unió menekültfogadó szabályozását, a Dublin-rendeletet a valósághoz kell igazítani. Néhány hónap múlva hozza nyilvánosságra az Európai Bizottság az új rendszer tervét, amelyben
Szeptember óta nyolc Schengen-ország: Belgium, Dánia, Németország, Magyarország, Ausztria, Szlovénia, Svédország és Norvégia állította vissza a határellenőrzéseket a belső határokon, súlyos biztonsági kockázatra hivatkozva.
Ezeket az ideiglenes ellenőrzéseket legkésőbb májusban föl kell oldani. Ha a helyzet nem javul, a Bizottság javasolhatja, hogy hosszabb időre is igazoltathassák a határátlépőket, erre azonban az uniós biztos szerint nem fog sor kerülni.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !