Indulhat a tervezés a britek nélküli unióra
További Eurologus cikkek
-
Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Donald Trump intézkedéseket tesz a kormányon belüli keresztényellenesség felszámolására
- Rendkívüli állapotot hirdettek a magyarok egyik kedvenc üdülőhelyén
- Sokaknak fájni fog, ha Trump és Musk bedarálja ezt a kormányszervet
- Megbetegedett Ferenc pápa
- Összesen 85 iskola kapott bombafenyegetést Horvátországban
- Ingyensörrel motiválja az egyik német város a lakóit, hogy menjenek el szavazni
- Februártól a Török Áramlaton keresztül kapja Szlovákia az orosz gázt
- Andrej Babis volt cseh miniszterelnököt látogatta meg titokzatos prágai útján Szijjártó Péter
- Több tucat internetes csalót vettek őrizetbe Nigériában
- Trump aláírta a rendeletet, amely kitiltja a transznemű nőket a női sportágakból
A brit kilépés az Európai Unióból egyre inkább valós lehetőségnek tűnik. Eddig brüsszeli és londoni köztisztviselők rémálmaiban került csak elő, a YouGov hétfői közvéleménykutatása viszont 46 százalékra mérte a kilépő tábort, 39-re a maradókét és 11 százalékra a bizonytalanokat. Szinte mindegyik, az elmúlt két hétben végzett kutatás a kilépők győzelmét valószínűsíti, csak az arányokban mérnek eltérést.
Az EU vezetői rendkívüli találkozókkal készülnek a jövő csütörtöki népszavazás utáni hétvégére, ahol minden jel szerint először foglalkoznának szélesebb körben a kilépéssel járó teendőkkel. Egyelőre a legmagasabb politikai szinten, nagy titkolózás közepette latolgatják csak a brit szakítás utáni forgatókönyveket, attól tartva, hogy akármilyen kiszivárgott információ csak még több embert állítana a kilépés pártjára.
Ha a nemek győznek
A pénzügyminisztereknek és az Európai Központi Banknak már a szavazás másnapján, pénteken elő kell állnia egy közös válasszal, hogy lecsillapítsák a háborgó piacot. Elég volt egy múlt heti közvéleménykutatás, amelyik a kilépők 10 százalékos győzelmét jósolta meg, hogy beindítsa az angol font hatalmas ingadozására számító spekulációt. Az uniós biztosok 27-i hétfői ülésén kerülhet napirendre egy közös stratégia.
28-án kedden következik a miniszterelnökök és államfők csúcstalálkozója, amelyet úgy időzítettek, hogy a Brüsszelben összegyűlő vezetőknek legyen idejük felocsúdni a szavazás utáni sokkból. David Cameron miniszterelnök a végleges eredmény ismeretében ekkor be is nyújthatja a kérelmet Nagy-Britannia kilépésére, korábban ugyanis azt nyilatkozta, a döntés után azonnal cselekedni fog.
Az uniós szerződés 50. cikke értelmében ezután két év áll rendelkezésre, hogy Nagy-Britannia és az Európai Unió megállapodjanak, hogy milyen feltételek szerint folytatják az együttműködést az összes közigazgatási, gazdasági és politikai területen, amelyeket korábban közös uniós jog szabályozott. Ez rohamléptékű jogszabályalkotást és -végrehajtást jelent a marhatenyésztéstől a műanyag zacskók gyártásán át a légiközlekedés irányításáig. A bizonytalanság egyelőre hatalmas, mert még soha nem kérte senki egy ország kiléptetését az Európai Unióból.
Ez azt is jelenti, hogy valószínűleg sok embernek ugrik a nyári szünet: legalábbis a londoni minisztériumokban és sok brüsszeli irodában ezúttal nem áll le az élet július végétől szeptember elejéig.
A britek nélkül egyesülhet az EU?
Az unióban maradó országok biztosan nem fognak azonnal nekiesni, hogy a britek nélkül végre megalakítsák az Európai Egyesült Államokat. Franciaországban, Németországban és Hollandiában is választásokat tartanak jövőre: az euroszkeptikus, radikális jobboldali pártok mindhárom országban nyomás alatt tartják az integrációpárti erőket.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !