David Cameron, a hős
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- 18+Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
- 2025-től munkaszüneti nappá nyilvánítják december 24-ét a lengyelek
- Ismét berágtak a horvátok Magyarországra, több szomszédos országgal is tárgyalnak
- Megtalálták Vlagyimir Putyin gyenge pontját, itt csaphat oda neki a Nyugat
- Földrengés veszélyére figyelmeztetnek Fukusima közelében
- A „nácizmus rehabilitálása” miatt kapott letöltendő börtönt egy ember Oroszországban
- Magánzárkába dugták az Iránban letartóztatott európai riporternőt
- Oroszország hatalma visszaszorulóban, Vlagyimir Putyin mindent egy lapra tett fel
David Cameront állva tapsolta a konzervatív frakció a brit parlament alsóházában, miután megtartotta az utolsó beszédét szerdán. Vidáman köszönt el, viccelődött. „Egykor én voltam a jövő” – mondta mosolyogva, lehuppant a padra és a tory képviselők mind felpattantak és ovációban törtek ki. Két nappal előtte dúdolva vonult be a Downing Street 10-be, miután megtartotta egyik utolsó sajtótájékoztatóját.
Mire fel a nagy vidámság és az ünneplés? Éppen elvesztett egy népszavazást, és le kellett mondania! A megoldás, hogy David Cameron személye másodlagos a játékban, amit játszott. A csapat számít, és a csapat, a konzervatív párt 2010 óta nyerésben van.
David Cameron a konzervatív párt hőse, nem a brit népé. 2010-ben, 13 ellenzékben töltött év után, a párt történetének legmélyebb válságából hozta vissza kormányba a torykat: ez három zsinórban elvesztett választást jelent. Már uniós témával lett pártelnök is: 2005-ben azzal az ígérettel nyert, hogy a pártnak nagyobb hangot ad az Európai Parlamentben, és kilépteti a brit delegációt a német-francia irányítás alatt álló Európai Néppártból.
Elvette a UKIP szavazóit
2015-ben azzal az ígérettel nyert parlamenti választást a konzervatívoknak, hogy kilépteti Nagy-Britanniát az unióból, ha a szavazók így döntenek. Így döntöttek, és Cameron beáldozta magát a csapatért.
Saját magára nézve rizikós döntés volt népszavazást kiírni, de úgy ítélte meg, hogy ő bukhat, de a pártnak nincs más választása, mint beleállni a népszavazásba, ugyanis Nigel Farage függetlenségi pártja, a UKIP kenterbe vert mindenkit az európai parlamenti választáson 2014-ben.
Le kellett őket radírozni, mert veszélyesebbek lettek a torykra, mint a hagyományos ellenfél, a Munkáspárt. Cameron úgy látta, mivel észérvekkel úgysem lehet meggyőzni a szavazóikat – ezt utólag világosan bebizonyította a maradáspárti kampány csődje – el kell őket venni tőlük. És nem is finoman, hanem erőből. A UKIP légpuskával lövöldözött az Európai Unióra, és már ezt is kajálták az emberek. Mit tett a Konzervatív Párt? Odaállt melléjük egy tankkal, és azt mondta: srácok, bízzátok ezt inkább ránk.
A Konzervatív Párt jött ki a legjobban a népszavazásból
A taktika bejött: a UKIP cél nélkül maradt a referendum után. Kampányoltak valamiért, aminek a megvalósításában most nem vehetnek részt, hiszen nincsenek kormányon! Meglepő hozadékként a Munkáspárt is az összeomlás szélére sodródott. A párt soraiból az egyébként is megosztó pártelnök, Jeremy Corbyn fejét követelik, amiért a maradás melletti kampánnyal nem tudta megszólítani a párt törzsszavazóit.
A konzervatívoknál viszont napokon belül megvolt az új miniszterelnök és felállt az új kormány. Kivenezése másnapján Theresa May már a skót vezetővel tárgyalt, és úgy tűnt, jól megértik egymást. A konzervatív párt azt sugározza, hogy kontroll alatt tartja a helyzetet.
Elmaradt a katasztrófa, amivel a maradáspártiak fenyegettek. A font esni kezdett, de ahogy megnyugodtak a politikai kedélyek, a devizapiac is lecsillapodott.
Hosszú tárgyalások következnek az Európai Unió vezetőivel, de a tárgyalások részeredményeivel a konzervatívok formálhatják a közbeszédet. Az alkudozás végkimenetele a párt szempontjából megintcsak mindegy: ha sikerül az EU-nak és Nagy-Britanniának is kedvező szabályokat alkotni a piaci együttműködésre, tökéletes – ha nem, most már tényleg lelkiismeret-furdalás nélkül lehet minden rosszat az Európai Unióra kenni.
A Konzervatív Pártnak nem számított, hogy mi lesz a népszavazás eredménye. Már akkor nyertek, amikor Cameron meghirdette a referendumot. Hogy mennyit, az a következő parlamenti választáson fog eldőlni, mert ezt a csapatjátékot választási győzelemre játsszák.