Újabb, ezúttal önkéntes kvótát akar Brüsszel
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
- Még csak pár órája lépett életbe, de máris megsértették a tűzszüneti megállapodást Libanonban
- Mindenki menekül a fővárosból, rablóbandák vették át az uralmat Haitin
- Donald Trump szerint atomháború lett volna, ha ő nincs jóban Kim Dzsongunnal
Önkéntes, 50 ezer fős menekültek áthelyezésére irányuló programot hirdetett az Európai Bizottság. A Törökországból és a Közel-Keletről történő áttelepítések folytatása mellett nagyobb hangsúlyt fektetnének az Észak-Afrikából és Afrika szarváról (Líbiából, Egyiptomból, Nigerből, Szudánból, Csádból és Etiópiából) érkező kiszolgáltatott személyek áthelyezésére. A tagállamok annyi helyet ajánlhatnak fel, amennyit akarnak - ha kedvük tartja, akár egyet sem. Az Európai Bizottság mindenesetre félmilliárd eurót tett félre a programban részt vevő országok támogatására. A programot 2019 októberéig próbálnák ki.
Elblicceltük a kvótázást?
Ez a program nem azonos azzal, hogy Olaszországból és Görögországból a már oda megérkezett menedékkérők egy részét osszák szét az egész EU-ban. Előbbi teljesen önkéntes, utóbbiról egy kötelező, de korlátozott döntést hoztak a tagállamok. A magyar kormány perelt miatta, de bukta az eljárást, és várhatóan október elejétől újra az Európai Bíróság elé állhat – ekkor viszont már azért, mert nem tett semmit a döntés végrehajtására.
„A Soros-terv szerint halad” = Soros pont ezt nem akarta
Völner Pál államtitkár szerint a szétosztás Soros György terve, „a milliárdos víziója szerinti” elképzelés, és várhatóan a nemzeti konzultáció is erre utal majd. Ehhez képest Soros György épp az ellenkezőjét, kötelező helyett önkéntes kvótát javasolt, az uniós ötletet hibának tartotta.
Összesen eddig több mint 29 ezer menedékkérő került át a belépő országból egy másik uniós tagállamba, csökkentve ezzel az Olaszországra és Görögországra nehezedő nyomást. Várhatóan 37 ezerig jutnak majd.
A magyar kormány többször érvelt azzal, hogy ez bukás, mert eredetileg 120 ezret terveztek, de az összehasonlítás erősen sántít. A 120 ezer főből
Eleve nem mindenkiből válogatták volna össze a 120 ezer embert, csak azokból, akik szinte biztosan tényleg menekültek (azaz olyan országból jönnek, ahonnan a tagállamok átlagosan a menedékkérelmek legalább háromnegyedét el szokták fogadni, ahonnan tényleg van miért menekülni). Ettől függetlenül tény, hogy a szétosztás lassan megy, mert több kormány vonakodva hajtja végre, ráadásul a menedékkérők egy része szinte azonnal továbbáll a keleti tagállamokból nyugatabbra.
Az Európai Bizottság viszont kitart a szétosztás mellett. A testület szerdán kijelentette, hogy a tagállamoknak sürgősen át kell helyeznie a szeptember 26-ig Görögországba vagy Olaszországba érkezett, áthelyezésre jogosult személyek fennmaradó részét. Hogy kinek lesz igaza, az hamarosan az Európai Bíróságon dőlhet el, mert többek között a magyar kormánnyal szemben kötelezettségszegési eljárás indult, ami október elején léphet bírósági szakaszba.
A tagországokkal erősítenék meg a partnerségi alapot
Dimitrisz Avramopoulosz migrációs ügyekért felelős biztos szerdán felszólította a tagországokat Brüsszelben, haladjanak a közös európai menekültügyi rendszer reformjával. Az 50 ezres önkéntes áttelepítés mellett azt várja, hogy jobban működjön az EU afrikai segélyalapja, amit tagállami finanszírozás útján erősítsenek meg, és
a 2014 és 2015 közötti 36 százalékról. Az uniós határ- és parti őrségen belül működő visszatérési osztályt jelentősen megerősítik, hogy az ügynökség hatékonyabban tudja végrehajtani a visszatérések kezelését és végrehajtását. A bizottság közzétette a visszatérésre irányadó kézikönyv felülvizsgált változatát, hogy ez a folyamat minél gördülékenyebb legyen,
Felülvizsgálják a közös vízumpolitikát is
Noha abBizottság az EU közös vízumpolitikáját a mobilitás egyik lényeges eszközének tekinti, ami megkönnyíti a turizmust és az üzleti tevékenységet, emellett a biztonsági kockázatok vagy az irreguláris migrációval járó kockázatok kiküszöbölésének egyik kulcsfontosságú eszközének is számít. Éppen ezért a testület mérlegeli majd a vízumpolitika korszerűsítésének szükségességét.
(Borítókép: Menekültek a Földközi-tengeren 2017. szeptember 14-én. Fotó: REUTERS/Tony Gentile)