Brexit: kapituláltak a britek az EU előtt
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
- A brit királyi család is gyászol a New Orleans-i terrortámadás miatt
- Újabb bankautomatát robbantottak fel Bécsben
- Drasztikus áremelkedés várható a gáztranzit ukrajnai megszűnése miatt
- Jelen volt az összes katonai nagyhatalom, mindenki harcolt mindenkivel
- Rendőrök vitték földre az olimpiai bronzérmes amerikai sprintert
A Telegraph nevű brit lap úgy tudja, sikerült megállapodniuk a briteknek és az EU-nak arról, hogyan számolják ki, mennyi pénzt fizessen az Egyesült Királyság az uniós kasszába a kilépéskor. A kormányzó konzervatívokhoz közeli lap két forrásra hivatkozva arról ír, hogy egyelőre szándékosan csak nagyjából határozták meg, mi legyen a számlában, de értelmezéstől függően 45-55 milliárd euróról (14-17 ezer milliárd forint) van szó.
Az EU nagyjából 60 milliárd eurónyi pénzt szeretett volna behajtani a londoni kormányon, ami nagyrészt a 2020-ig (kifizetésekkel 2023-ig) tartó többéves uniós költségvetés britekre eső maradékából jött össze. Hiába kérte az EU Londont, hogy legalább azt köhögje ki, nagyjából mit fizetne ki, csak tág ígéretekre futotta, de több lap 20, később már 40 milliárd eurós összegről írt.
A briteket közben egyre jobban szorítja az idő. Hiába szeretnék, az EU addig nem engedi tovább a tárgyalásokat, amíg a három fő kérdésben – a brexit-számlában, az ír-északír határ ügyében és az Egyesült Királyságban élő uniós állampolgárok, valamint az EU-ban lakó britek jogaival – nem haladnak eléggé. Egy lehetőséget októberben már elszalasztottak, hogy továbblépjenek, december közepén lesz a következő esély. (Arról, hogy itt mennyi a siker valószínűsége és hogyan állnak a tárgyalások, épp nemrég beszélt az EUrologusnak a britek kettes számú kilépésért felelős embere.)
A három feltételből a pénzügyi rendezés tűnt a legkeményebb kérdésnek, így ha erről valóban alkut kötöttek, nőtt a sansza, hogy decemberben áttérhetnek az egyezkedés második szakaszára. Ennek ellenére a másik két üggyel is vannak gondok. Az Írország és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország között a határon eddig nem volt ellenőrzés, de a britek kilépnének az EU vámuniójából, így valahogy figyelni kellene az átmenő árukat. Az állampolgári jogoknál leginkább ott akadtak el, hogy az EU az uniós bírósággal védené az ottani EU-állampolgárok jogait, de a britek nem hajlandóak belemenni, hogy a brexit után is elfogadják a joghatóságát.
Frissítés: A Telegraph mellett a Financial Times is írt a megállapodásról, és ebből a cikkből kiderül, hogy
A 45-55 milliárd euró, amit a Telegraph emlegetett, nem a befizetett összeg, hanem már levonták belőle a briteknek visszajáró pénzt (a támogatásokat, valamint a Margaret Thatcher miniszterelnök óta minden évre járó egyedi visszatérítést). Az EU által követelt összeg valahol 60 és 100 milliárd euró közé esik (azért nehéz megmondani pontosan, mert csak azt határozták meg, mit kell kifizetni, és például az csak évtizedek múlva derül ki, mennyivel kell hozzájárulnia a briteknek az uniós tisztviselők nyugdíjaihoz).