Megszületett a jövőbeli EU-brit kapcsolatokról szóló politikai nyilatkozat tervezete
- Tabut döntött a Trump-adminisztráció: szóba álltak Venezuelával, és így hazatérhetett hat bebörtönzött amerikai
- A zsidók biztonságáért aggódnak azok után, hogy Elon Musk üzenetben fordult a német szélsőjobbhoz
- Hatvan éve nem látott árvízre készülnek Ausztráliában, az áradásnak már halálos áldozata is van
- A nyílt utcán késeltek halálra egy 11 éves kislányt Hollandiában
- Nem a százezres tüntetések, hanem saját szövetségesei veszélyeztetik Orbán Viktor barátját
- Büntetővámokkal vágott vissza az Egyesült Államoknak Kanada és Mexikó
- Kiderült, mennyit költött Elon Musk az amerikai elnökválasztási kampányra
- Donald Trump beváltotta fenyegetését, jelentős elbocsátások kezdődtek a kormányzatban
- Fordulat jöhet a háborúban, Zelenszkij és Macron egy közös európai hadsereget vetne be Ukrajnában
- Hogyan maradt Omán a béke szigete a zűrzavaros Közel-Keleten?
Megállapodás született az Egyesült Királyság és az Európai Unió közötti jövőbeli kapcsolatrendszerre vonatkozó politikai nyilatkozat tervezetéről - erősítette meg Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke csütörtökön.
Donald Tusk arról számolt be, hogy az Európai Bizottság tájékoztatta, a tárgyalódelegációk szintjén elfogadták a nyilatkozatot, ami politikai szinten is "elvi megállapodást" jelent, ezért most megküldi a szöveget a brit kilépés után is bennmaradó tagállamok képviselőinek – írja az MTI.
A huszonheteknek alacsonyabb szinten zöld utat kell adniuk ahhoz, hogy a vasárnapi soron kívüli EU-csúcson hivatalosan is az uniós állam- illetve kormányfők elé terjeszthessék jóváhagyásra a politikai nyilatkozatot a kiválás feltételrendszeréről szóló, már véglegesített szerződéssel együtt.
A tervezet kiszivárgott változata "ambiciózus, széleskörű, mély és rugalmas partnerséget" irányoz elő gazdaságilag és kereskedelmileg, illetve más területeken is. Mint írták, "a felek a lehető legszorosabb árukereskedelmi kapcsolat kialakítására törekszenek (..), a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásainál jelentősen magasabb szintjét kívánják elérni a szolgáltatás-kereskedelem liberalizációjának".
A szöveg szerint a szigetország 2019. március 29-i kilépését követő, eredetileg 2020 végéig tervezett átmeneti időszak szükség esetén egyszer egy vagy két évvel lenne meghosszabbítható. Theresa May brit kormányfő előző este Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével tárgyalt, de szombaton is visszatér Brüsszelbe, hogy folytassa az egyeztetést. Korábbi értesülések szerint a huszonhetek pénteken egyeztetnek majd a mintegy 20 oldalas politikai nyilatkozat tervezetéről.
Angela Merkel német kancellár állítólag leszögezte, csak akkor utazik vasárnap Brüsszelbe, ha készen áll az aláírásra váró egyezmény. A bennmaradó tagországok nyilvánvalóvá tették, hogy a rövidre tervezett délelőtti találkozón már nem akarnak tárgyalni, sajtóhírek szerint épp ezért ebédet sem rendeltek az Európai Tanácsba.