Egyre nagyobb rés tátong az Európai Unió költségvetésén, amit a Bizottság részben brit pénzből szeretne betömni. Utólagos korrekció címén 2,1 milliárd euró extra hozzájárulást kérnek Nagy-Britanniától. Ugyanez a korrekció Magyarországnak 32,4 millió euró bevételt hoz.
A középiskolásokból álló Nemzetközi Kör egy asztalhoz ültette Deutsch Tamást és Meszerics Tamást, a Fidesz és az LMP európai parlamenti (EP) képviselőit. Az Európa Pontban tartott pénteki rendezvényen a saját munkájuk jelentőségéről, nyugat-európai felsőbbrendűség-tudatról és a netes konzultációról beszélgettek. Meglepően sokmindenben azonos véleményen volt a két politikus.
Az Európai Bizottság (EB) pénteken távozó elnöke tíz év után hagyja ott hivatalát. Munkája során nevezték gyengének, unalmasnak, megalkuvónak. Számon kérték rajta, hogy nem elég karizmatikus, és hogy engedte kicsúszni a kezéből az EU irányítását. 2004 óta mégis rengeteget változott az Európai Unió. Mérleget vonunk.
Az internetadóról szóló javaslatot még épphogy csak benyújtották az Országgyűlésnek, az Európai Bizottság szaktárcája máris hangot emelt ellene. Nagyon ritka, hogy az Európai Unió végrehajtó és felügyelő testületének hivatalos képviselője ilyen korán és ilyen kemény véleményt nyilvánít egy tagállami döntéssel kapcsolatban.
December 1-jétől bárki igényelhet észt digitális állampolgárságot, amellyel hozzáfér a balti miniállam elektronikus szolgáltatásaihoz. Például tíz perc alatt bejegyeztetheti a cégét vagy leadhatja az adóbevallását. Az 50 euróért kínált elektronikus személyi igazolvány legnagyobb előnye mégis az, hogy hitelesen tanúsítja a tulajdonos identitását az interneten, és a hozzá kapcsolódó e-aláírást minden hivatalos szerv ugyanúgy elismeri, mint a kézi aláírást. Az e-személyit Észtországon kívül más uniós országokban is elfogadják, és 2018 második felére várhatóan az Európai Unió egészében használható lesz.
A brüsszeli uniós csúcs után tartott sajtótájékoztatóján Orbán Viktor miniszterelnök válaszolt az Eurológus kérdéseire a kitiltási ügyről. Azt mondta, a kitiltottak magánszemélyek és állami alkalmazásban állók – a válaszából úgy tűnt, a kormányfő pontosan tudja, kiket tiltott ki az Egyesült Államok. De semmilyen eljárás nem indul nálunk az alapján, amit az amerikaiak állítanak.
A szlovén biztosjelöltet, Alenka Bratušeket nagyon durván leszavazta az Európai Parlament szakbizottsága: 112 voks 13 ellenében arról, hogy nem alkalmas európai uniós biztosnak. Hozzá képest Navracsics Tibort tárt karokkal fogadták. Az "olajmágnás" Miguel Arias Cañete viszont elnyerte ugyanennek a plénumnak a szimpátiáját. Energia- és klímaügyi biztos lehet belőle.
Az Európai Parlament oktatási és kulturális szakbizottsága hétfőn dönt arról, hogy támogatják-e Navracsics Tibor biztosi jelölését. A volt magyar miniszternek szerda este kellett számot adnia terveiről és felkészültségéről az EP-képviselőknek, és a bizottság nem volt maradéktalanul elégedett. Újabb kérdéseket tesznek föl neki, képviselőcsoportonként kettőt-kettőt, melyekre hétfő délutánig írásban kell válaszolnia.
Moszkva a nyugati szankciókért vágott vissza, amelyeket azért vezettek be, mert a Kremlt az ukrajnai események gerjesztésével és egyre kevésbé burkolt beavatkozásával vádolják. Olyan élelmiszereket – bizonyos zöldségeket, gyümölcsöket, tejtermékeket, húsféléket, halakat – tiltottak ki, amelyek többsége romlandó és tömegtermék, azaz nem egyszerű tárolni, soknak éppen szezonja volt, Oroszország pedig számos esetben jelentős vagy fő piacuk. Ezzel sikerült elérni, hogy jó eséllyel a termelők nyakán rohadjon az áru egy része, közvetlenül károsítva a gyengélkedő uniós gazdaságot. Emellett túlkínálatot okoznak az EU-ban, amitől esnek az árak, ezzel lökést adva a rettegett deflációs spirál felé. Szerencsére épp 2014-re reformálták meg a közös uniós agrárpolitikát, az egyik újítás pedig a hasonló esetekre bevezetett vésztartalék, amellyel ki tudnak vonni a piacról bizonyos élelmiszereket, és átirányítják a felvásárolt tartalékot például a közétkeztetésbe.
Az EU mezőgazdasági miniszterei háromnapos informális olaszországi találkozójukon könnyed programmal indítottak: megebédeltek egy borászatban, meglátogatták a pincét, megnézegették a rizsföldeket, majd leültek kitalálni, hogy mit lehetne tenni az orosz szankciók miatt bajba került európai gazdákkal.
Navracsics Tibor nyújtotta be az egyik legszerényebb vagyonnyilatkozatot az Európai Bizottság leendő tagjai közül. A magyar biztosjelölt mindössze egy Renault-t vallott be.