Index Vakbarát Hírportál

Jó kis kavarodás volt a bevonulásnál a republikánus vitán

2016.02.07. 10:22 Módosítva: 2016.02.07. 10:24

A legutóbbi elnökjelölti vitát még kihagyó Donald Trump visszatért, de a többiek is próbáltak fogást találni a riválisokon a republikánus elnökjelölt-jelöltek New Hampshire-i tévévitáján, amin heten vettek részt.

Az előválasztásokat megnyitó Iowát Ted Cruz texasi szenátor nyerte, azonban a második állam a mérsékeltebb szavazóknak is elfogadhatóbb jelöltek terepe. Marco Rubio floridai szenátor bőven számíthatott támadásokra a vitán, hiszen az iowai erős harmadik helyével sikerült a kedden szavazó második államban is erősödnie, miközben a szintén a pártvezetés figyelméért harcoló három másik jelöltnek, John Kasich ohiói kormányzónak, Jeb Bush volt floridai kormányzónak és Chris Christie New Jersey-i kormányzónak is fel kell tudni mutatni valamit, vagy könnyen bajba kerülhet.

Már a bevonulásnál sem ment minden zökkenőmentesen az ABC által szervezett vitán. Ben Carson visszavonult idegsebész ugyanis nem hallotta, hogy a színpadra szólították, amikorra meg elindult volna, akkor már Ted Cruzt hívták. A lehetőségre gyorsan lecsapó Trump maga sem ment be, és egyrészt látszólag szolidarított Carsonnal, másrészt még látványosan be is állt középre, így kerülgetniük kellett őt a többieknek.

Végül behívták Carsont, aztán Trumpot is, aki azonban még egy kicsit váratta magát. Miután végre megjelent, a műsorvezetők már nyugodtan bele is kezdtek volna a vitába, habár elég feltűnő volt, hogy a bal szélső pódium üresen állt. Aztán azért a színpadról érkező figyelmeztetések hatására már ők is kapcsoltak, hogy John Kasich-et egyszerűen elfelejtették.

A végre teljes létszámban megkezdődő vitán aztán Christie keményen nekiment Rubiónak, akit gyakorlati döntésekben tapasztalatlannak és túlságosan is az előre betanult panelekkel operáló jelöltnek próbált beállítani. Még Rubio válaszait is a floridai szenátor ellen próbálta fordítani:

A betanult, 25 másodperces beszéd. Na, ez az

– replikázott az egyiknél Christie. Rubio azzal vágott vissza, hogy szerinte Christie nem sietett haza New Jersey-be a keleti partot érintő történelmi hóvihar idején.

Trump is megtalálta a floridai szenátort, például amikor Rubio arról beszélt, hogy Barack Obama elnök teljesen tudatosan próbál változtatni az Egyesült Államokon, hogy az olyan legyen, mint a világ többi része. „Szerintem Obama nem tudja, mit csinál" – mondott ellent Trump, aki szerint az ország közben a katasztrófa felé tart. Az ingatlanmágnás-celebritás a korábbi vitákhoz hasonlóan Busht is leoltotta. „Nyugi" – szólt oda neki a vita hevében, de a volt floridai kormányzó csendre utasítása nem igazán jött be a közönségnek.

Trump a külpolitikára rátérve azt mondta, hogy

sokkal messzebb is menne, mint a hírhedt vízbefojtást imitáló kínvallatási technika,

ha elfogott terroristáktól megszerezhető információkról van szó. Ted Cruz megint beszélt arról, hogy szőnyegbombázásra lenne szükség az Iszlám Állam ellen, Rubio szerint viszont a helyi szunnitáknak, síitáknak és kurdoknak kell legyőzniük az IS-t.

Előkerült a vita előtt nem sokkal műhold pályára állításának ürügyén nagy hatótávolságú rakétát kilövő Észak-Korea kérdése is. A legtöbben szankciókat vezetnének be, de Bush akár még megelőző csapásra is kész lenne Észak-Korea ellen. Trump viszont Kínára bízná a probléma megoldását. „Gyorsan és sebészi pontossággal tudnak lépni" – mondta.

Cruz elnézést kért Ben Carsontól, amiért a kampánya azt sugallta Iowában még a szavazás előtt és alatt helyi szavazóknak, hogy a visszavonult idegsebész feladja a küzdelmet. Cruz szerint a CNN, később korrigált híre alapján küldtek ki emaileket az önkénteseiknek, a hírcsatorna azonban visszautasította a texasi szenátor állításait. Szerintük lehozták ugyan a hírt, hogy Carson nem utazik rögtön tovább a következő előválasztó államokba, hanem hazamegy Floridába, de egy szóval sem jelezték, hogy visszalépne.

Szó volt még a gazdaságról, adócsökkentésről, Obama egészségügyi reformjáról, az illegális bevándorlásról, és a Kanada felől tervezett olajvezetékről is. A többiekkel ellentétben Bush és Christie is támogatná az abortuszt, ha nemi erőszakról, vagy vérfertőző kapcsolatról van szó.

Három nappal a keddi előválasztás előtt fontos volt a tévévita, ami számíthat majd az utolsó felmérésekben,

New Hampshire-ben ugyanis nagyon sok szavazó csak az utolsó héten hozza meg döntését.

A RealClearPolitics legutolsó összesítése szerint a magasan vezető Trump lefelé indult el, de 30,7 százalékkal áll az élen. Rubio erősödött, 16,4 százaléknál tart, az iowai győztes Cruz pedig holtversenyben 12 százalékkal a harmadik John Kasich-kel együtt. A volt elnök bátyja révén már Dél-Karolinában is javában kampányoló Bush 9,1 százalékkal követi őket, Christie viszont megmaradt 4,9 százalékon.



Rovatok