- Külföld
- Fehér ház
- usa
- elnökválasztás 2016
- demokrata
- republikánus
- wisconsin
- hillary clinton
- bernie sanders
- donald trump
- ted cruz
- john kasich
Clinton és Trump is izgulhat Wisconsin miatt
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Könnyen lehet, hogy a demokrata és a republikánus oldalon is vereséget szenved az éllovas Hillary Clinton és Donald Trump, ugyanis a felmérésekben ellenfeleik vezettek a kedden Wisconsinban tartott előválasztás előtt. Az sem kizárt azonban, hogy szoros legyen a vége, miközben Wisconsin fontos állomás a két hét múlva következő New York előtt.
Sanders győzelmi sorozattal érkezett
A demokratáknál a legutóbbi hat államból ötöt Bernie Sanders nyert meg, a kaukuszok után azonban Wisconsinban egy előválasztáson elért győzelemmel támogathatná meg eddigi lendületét. A RealClearPolitics összesítése szerint nagyon szoros lehet a vége, Sanders 47,9 százalékkal vezet a 45,3 százalékra mért Clinton előtt, de a legtöbb felmérés a vermonti szenátor győzelmét valószínűsíti.
Az is biztos, hogy az állam demokrata választóinak összetétele ezúttal is kedvez neki – sok fiatal, liberális, fehér szavazó –, emellett pedig abból is profitálhat, hogy nyílt előválasztást tartanak, amin így az inkább Sanders felé húzó függetlenek is szavazhatnak.
Clinton szempontjából Wisconsin elvesztése így ugyan kevésbé lenne meglepő, mint Sanders győzelme Michiganben egy hónapja, azonban hasonlóan kínosan jönne a volt first ladynek. Hiába kedvezett az elmúlt hetekben a legtöbb állam Sandersnek, ezek ettől még vereségként jelennek meg, miközben arról is szállingóznak hírek, hogy az FBI kihallgathatja Clintont az emailbotrány ügyében.
Clinton már hetekkel ezelőtt próbálta csökkenteni Wisconsin esetében az elvárásokat, és kampánycsapata is hangsúlyozta, hogy az eredmények semmiképpen sem fogják lényegesen csökkenteni tetemes előnyét az egyes államokban gyűjtött delegáltak között. Ha Sanders csak néhány százalékkal végez Clinton előtt a felmérésekben, akkor alig kap több delegáltat, miközben a volt first lady több mint 230 küldöttel vezet összesítésben (a delegáltak szavaznak majd a párt hivatalos jelöltjéről a júliusi jelöltállító gyűlésen).
Wisconsin azonban azért is számít nagyon sokat, mert nem mindegy, melyikük tud győzelemmel ráfordulni az április 19-én előválasztó New Yorkra. Sanders New Yorkban született, de az állam sokkal inkább Clinton hazai pályájának számít, hiszen New Yorkot képviselve volt szenátor, és a választói összetétel is neki kedvez.
Március elején még 20 százalék feletti volt az előnye a felmérésekben, azóta azonban már inkább 10 százalék körüli előnyét jelezték előre. Nem véletlen, hogy miközben Sanders a wisconsini egyetemi városokban három nap alatt nyolc rendezvényt tartott, addig Clinton hétfőn inkább New Yorkban kampányolt gőzerővel. Clinton és Sanders egyébként hosszas huzavona után megegyezett, hogy április 14-én, öt nappal az előválasztás előtt tartanak még egy tévévitát New Yorkban.
Így nyerték az eddigi államokat a demokrata jelöltek:
Trumpnak és Cruznak is nagyon kéne az állam
A republikánusoknál azért is fontos Wisconsin, mert a győztes jelölt jó eséllyel az elnyerhető delegáltak nagy többségét is bezsebeli. Az állam megnyeréséért 18 delegált jár, emellett a nyolc kongresszusi körzet mindegyikének győztese további 3-3-at vihet haza. A republikánusoknál vezető Donald Trumpnak szüksége lenne a győzelemre és a delegáltakra az elnökjelöltséghez szükséges 1237 küldöttig vezető úton, ellenfelei viszont éppen azt próbálják megakadályozni, hogy elérje a bűvös határt. Enélkül ugyanis hiába gyűjtené össze a legtöbb delegáltat Trump, nyílt konvenciót kellene tartani júliusban, amin szinte bármi megtörténhet.
A RealClearPolitics összesítése szerint Ted Cruz texasi szenátor 39,2 százalékkal vezet a 34,5 százalékra mért Trump előtt, míg John Kasich ohiói kormányzó 20 százalékot szerezhet. Trump kampánycsapata jelezte, hogy szoros versenyt várnak Wisconsinban, azonban valójában csak egy olyan felmérés jött csak az elmúlt hetekben, amiben Trump győzelmét vetítették előre, a többi hatban Cruz volt előnyben.
A Wisconsin előtti napok nem Trumpnak kedveztek: többször is magyarázkodnia kellett az abortuszról vallott álláspontja miatt, kampányfőnöke, Corey Lewandowski ellen vádat emelt könnyű testi sértés gyanújával a floridai rendőrség, az észak-dakotai republikánus párt által kijelölt 25 delegáltból pedig mindössze egyetlen egy számított Trump hívének, míg 18 a Cruznak kedvező emberek közül került ki. Trump korábban mindig győzelmeket tudott felmutatni a hasonlóan nehéznek tűnő helyzetekben, és abban még bízhat, hogy az egyik utolsó nyílt előválasztáson sikerül elég függetlent megszólítania.
Ezúttal azonban Cruznak sokkal több esélye van a győzelemre. Más kérdés, hogy az állam kormányzójának, a korábban szintén elnökjelöltként induló Scott Walkernek a támogatását is megszerző Cruznak mindenképpen nyernie is kéne, hiszen magát a Trump elleni egyetlen reális alternatívának beállítva hatalmas elvárásokat teremtett Wisconsinban, miközben a milliárdos az elmúlt egy hétben tűnt az egyik leginkább sérülékenynek az eddigi kampány során. A helyi republikánus vezetés szinte kizárólag Cruz mögött sorakozott fel, és Wisconsin a Trump elleni erők egyik próbája is.
Wisconsin a delegáltmatek miatt is kulcsfontosságú lesz, de a következő államokra nézve sem mindegy, mi lesz a végeredmény. Április 19-én Trumpnak is hazai pályaként jön New York, és a felmérések nagyon magabiztos, több mint 30 százalékos előnyét jelezték előre.
Így nyerték az eddigi államokat a republikánus jelöltek: