Index Vakbarát Hírportál

Puhul Trump muszlimellenessége

2016.05.12. 11:00

Donald Trump, aki egyre biztosabb, hogy a republikánusok következő elnökjelöltje lesz, az eddigieknél visszafogottabban beszélt a muszlimokkal kapcsolatos terveiről. Volt honnan hátrébb lépni: Trump korábban otthon és külföldön is nagy felháborodást váltott ki azzal, hogy a párizsi terrortámadás után bejelentette, ideiglenesen megtiltaná a muszlimok beutazását az Egyesült Államokba.

Sadiq Khan, London frissen megválasztott muszlim polgármestere erre reagálva mondta, hogy ezek szerint ha Trumpot novemberben elnökké választanák, ő se léphetne be többé az országba. Trump erre felajánlotta, hogy kivételt tenne vele, de ezt Khan nyilván visszautasította, a javaslatot pedig ignoránsnak nevezte, és szerinte ha megvalósulna, azzal Amerika és Nagy-Britannia is kevésbé biztonságos hellyé válna.

A tiltás ideiglenes. Csak egy javaslat, amíg kitaláljuk, mi legyen

– mondta ezután Trump a Fox News Radiónak.

Trumptól ugyan nem idegen, hogy néhány napon belül többször is megváltoztassa a véleményét egy-egy témáról, de vannak arra utaló jelek, hogy ezúttal valóban enyhít az álláspontján, miután egészen eddig nem volt hajlandó meghátrálni a kérdésben. Éppen csütörtökön találkozik ugyanis Paul Ryan házelnökkel, a republikánusok egyik legbefolyásosabb politikusával, aki néhány más neves republikánussal ellentétben továbbra se támogatja Trump jelöltségét. "Még nem tartok ott. Remélem, és szeretném, ha már megtehetném" – mondta erről Ryan, magáról a muszlimellenes javaslatról pedig korábban csak annyit nyilatkozott:

Ez nem konzervativizmus.

Ryan támogatása márpedig kulcsfontosságú lehet Trump számára, ezért a beutazási tilalom terén mutatott visszafogottabb álláspontja gesztusértékű lehet a találkozó előtt, és a továbbiakban se kizárt, hogy mérsékeltebb nyilatkozatokkal próbálja majd maga mellé állítani a jelöltségét még ellenző párttagokat.

Szintén a napokban azoknak a mexikóiknak is tett egy gesztust Trump, akiket korábban a határra felhúzandó fallal akart kizárni Amerikából – bár arról megoszlanak a vélemények, hogy a tacós akció valóban valamiféle békülési szándékot jelez, vagy valójában inkább leereszkedő sértés volt-e.



Rovatok