- Külföld
- Fehér ház
- feherhazvalasztaskiemelt2016
- donald trump
- elnökválasztás 2016
- menetrend
- hatalomátadás
Itt a Trump-hatalomátvétel menetrendje
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Bár kedden eldőlt, hogy Donald J. Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke, maga a hatalomra lépése még kicsit odébb van: csak január 20-án fogják beiktatni a manhattani ingatlanmágnásból lett politikust. Addig pedig egy hosszú, és Trump személyéből és politikai hátterének hiányából fakadóan vélhetően a szokásosnál is izgalmasabb hatalomátvételi folyamat fog lezajlani, amelyek a következők lesznek a fontosabb állomásai.
- Minden más előtt Trump csütörtökön találkozik Barack Obamával a Fehér Házban, ahol a sikeres hatalomátadás részleteiről fognak tárgyalni, tehát sok dolog csak aznap kezd majd kialakulni a folyamat kapcsán. Obama egyébként "professzionális és zökkenőmentes" hatalomátadást ígért.
- Hivatalosan ez a folyamat egyébként már júniusban megindult, ugyanis idén egy új jogszabály szerint már előzetesen fel kellett állítaniuk a jelölteknek az átmenetet levezető stábot. Trump részéről Chris Christie New Jersey-i kormányzó vezeti a hatalomátvételt, októberben már több mint százan dolgoztak a keze alatt, és ez a szám várhatóan nőni fog.
- A háttérben már a választás estéjén (sőt, igazából már fél éve, amikor Trump elnökjelölt lett) elindult a helyezkedés a Trump-adminisztráción belüli pozíciókért. Az új elnöknek összesen 4000 funckionáriust kell találnia kormányába.
- Az 50 legfőbb kinevezést, például a kormánytagok, az elnöki kabinet irányításáért felelős legfőbb tisztségviselők neveit általában már Hálaadásra közzéteszik, ami idén november 24-én lesz.
- El kell intézni a Fehér Házba és a többi elnöki rezidenciába való beköltözés részleteit is, de ennél valamivel fontosabb, hogy a kormányzásra vonatkozó tervek is készülnek. A CNN szerint Trump tanácsadói jelenleg például arról diskurálnak a republikánus politikussal, hogy pontosan mit tehet meg majd elnökként a kongresszus beleegyezése nélkül.
- Utána ugyebár hivatalosan is meg kell választani Trumpot. Az amerikai választási rendszerben a jelöltek államonként úgynevezett elektori, azaz küldötti szavazatokért versengenek. Ezek az állami küldöttek decemberben fognak szavazni az elnökről. Itt mindenki államát képviseli, és arra illik, illetve kell szavaznia, aki államában nyert.
- Ha az Elektori Kollégium megválasztotta Trumpot, a törvényhozás két háza, a kongresszus és a szenátus közös ülésén januárban megerősíti a döntést.
- Ezt követően lehet beiktatni hivatalába az új elnököt, amire egészen pontosan január 20-án helyi idő szerint 12 órakor fog sor kerülni Washingtonban. Ekkor köszön le Obama, és veszi át az elnöki posztot Trump.
- Ezt követően az új elnök a kongresszus előtt elmondja programbeszédét, és kezdetét veszi Trump kormányzása.