Trump meghívta Washingtonba az izraeli miniszterelnököt
Donald Trump meghívta Washingtonba Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt, a látogatásra várhatóan február elején kerül sor - közölte a Fehér Ház. Trump vasárnap délután telefonbeszélgetést folytatott az izraeli kormányfővel, s ennek során hívta meg őt az Egyesült Államokba.
Trump kiemelte, milyen fontosnak tartja az Izraellel folytatott katonai, hírszerzési és biztonságpolitikai együttműködést, amely tükrözi a két ország közötti "mély és megbonthatatlan partneri kapcsolatot".
A Fehér Ház közlése szerint a telefonbeszélgetés során kitértek a palesztin-izraeli tárgyalásokra is és Donald Trump megismételte, amit erről gondol: szerinte csak az érintett felek közötti közvetlen tárgyalások vezethetnek megbékéléshez. Az amerikai kormányzat szorosan együttműködik majd Izraellel e cél elérése érdekében.
A Fehér Ház közleménye szerint a két politikus egyetértett abban, hogy továbbra is szoros konzultációkat folytatnak egy sor, a térséget érintő kérdésben, beleértve "az Irán által képviselt fenyegetést". "Az elnök megerősítette Izrael iránti példa nélküli elkötelezettségét és hangsúlyozta, hogy kormányzata számára elsődleges fontosságú lesz a küzdelem az Iszlám Állam nevű terrorszervezet és más radikális iszlamista terrorcsoportok ellen" - olvasható a közleményben.
Korábban a nap folyamán Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője egy közleményében arról számolt be, hogy az amerikai nagykövetség Tel-Avivból Jeruzsálembe való áthelyezéséről folyó tárgyalások még nagyon kezdeti szakaszukban vannak.
Trump elnökválasztási kampánya során helyezte kilátásba az amerikai követség áthelyezését. A diplomáciai képviselet Jeruzsálembe telepítésének kérdése viharokat kavar Izrael és a palesztinok között. A nemzetközi közösség nem ismeri el Jeruzsálemet Izrael fővárosának, és ezért a legtöbb nagykövetség Tel-Avivban található. Jeruzsálem keleti, főleg arabok lakta részét az 1967-es, úgynevezett hatnapos háborúban foglalta el Izrael. Izrael ahhoz ragaszkodik, hogy az egységes és oszthatatlan Jeruzsálemet a zsidó állam fővárosaként kell elismerni, a palesztinok viszont abból nem engednek, hogy Kelet-Jeruzsálem a majdani palesztin állam központja legyen.