- Külföld
- Fehér ház
- egyesült államok
- donald trump
- nikki haley
- republikánus párt
- előválasztás
- dél-karolina
- cpac
Az Egyesült Államokban hiába nincs koronázás, szombaton mégis Trump fejére kerülhet az ékszer
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Február 24-én, szombaton folytatódik a Republikánus Párt előválasztása, ahol Donald Trump és Nikki Haley ezúttal utóbbi szülőállamában, Dél-Karolinában méri össze erejét, hogy a választók eldöntsék, ki legyen Joe Biden demokrata elnök republikánus kihívója novemberben. Annak ellenére, hogy Haley van hazai pályán, az egykori elnök előnye továbbra is hatalmas. Ráadásul Trump szombaton nem csupán Dél-Karolinában, hanem az egész országban erőt fog demonstrálni.
Annak ellenére, hogy a legutóbbi állomáson, Nevadában Haley megalázó vereségbe szaladt bele – egyszerre tartottak egy tét nélküli előválasztást és a delegáltak sorsáról döntő kaukuszt; míg Trump egyetlen jelöltként csak utóbbin indult, addig Haley az előválasztáson, ahol az „egyik jelölt sem”-re többen szavaztak, mint a még versenyben lévő Haley-re –, továbbra is kitart amellett, hogy folytatja kampányát.
Mint az előválasztás eddigi állomásain, a kampányok fő fókusza most sem politikai program vagy terv – bár Haley próbálkozott ezzel –, és Haley továbbra is nagy lemaradásban van az előválasztásokat eddig domináló Trumppal szemben. Sikerülhet-e Haley-nek szülőállamában közelebb kapaszkodnia, vagy egy újabb vereség után bedobja a törülközőt?
Az Egyesült Államokban nincs koronázás
Haley már az előválasztás előtt, majd annak első három állomásán is folyamatosan arról beszélt, hogy az igazi áttörést majd Dél-Karolina hozhatja el, ahol eddig minden választáson győzött, amin elindult.
Az egykori ENSZ-nagykövet az első választó Iowa fontosságát lekicsinyítette, mivel a legtöbb zsetonját a számára kedvezőbb választói összetételű New Hampshire-re tette, ahol ugyan 11 százalékponttal kikapott Trumptól, de szerinte a 43 százalékos eredményével elérte célját az államban, hogy kétfősre csökkenjen a verseny. Nevadában egy dollárt és egy percet sem töltött kampányolással a tét nélküli előválasztáson, mivel New Hampshire után rögtön szülőállamára szegezte tekintetét.
Az államot két ciklus erejéig kormányzó Haley kampányát leginkább arra hegyezte ki, hogy szakpolitikai kérdésekben miben különbözik Trumptól, és New Hampshire-hez hasonlóan egy széles Trump-ellenes koalíció kialakítására törekedett, amibe a demokrata szavazókat és a moderáltakat próbálta megszólítani a Republikánus Párt klasszikus, jobbközép szavazói bázisa mellett.
Annak ellenére, hogy Haley kampánya Dél-Karolinában többe került, mint az egykori elnöké, és jóval több kampányeseményt vállalt,
támogatottsága ugyan nőtt, de Trump még így is közel 30 százalékponttal jobban áll nála.
Emiatt sokan találgatják, meddig és egyáltalán miért folytatja még kampányát Haley, akinek visszalépését már nem kizárólag Trump, hanem más republikánusok is követelik. E kérdés kapcsán sikerült kampányának egyik legfurcsább jelenetét produkálnia, amikor a héten tartott sajtótájékoztatóját eleve úgy kezdte, hogy sokan azt várják, hogy bejelenti kampányának felfüggesztését, azonban ő nem tesz így.
Ugyanakkor újfent kijelentette, az Egyesült Államokban nincs koronázás, azaz Donald Trumpnak nem jár alanyi jogon az elnökjelöltség, és kiemelte, hogy továbbra is alternatívát szeretne nyújtani Trumppal szemben.
Ezenkívül a szokásos, már régóta ismételt érveit sorolta fel: szerinte Donald Trump nem lenne képes egyesíteni Amerikát és legyőzni Bident, míg ő igen, ráadásul szerinte sem a 77 éves Trump, sem pedig a 81 éves Biden nem alkalmas arra, hogy 2024 novembere után újabb négy évig vezesse Amerikát.
Trump az előválasztás helyett már a novemberi választásra készül
Donald Trumpnak a többi államhoz hasonlóan Dél-Karolinában sem kellett túlzottan megküzdeni a támogatók kegyeiért, hiszen már tavaly szeptember óta 50 százalékpont környékére mérték az államban készített közvélemény-kutatásokon, az előválasztás elindulásával, a mezőny tisztulásával pedig előnye még inkább nőtt – hiába az ellene indított négy büntetőjogi eljárás és a rágalmazás miatt 335 millió dolláros kártérítés megfizetésére felszólító bírósági döntések.
Az előválasztás mostani állomásán is az eddig ismételt gondolatairól beszélt: továbbra is az illegális migráció elleni fellépés és a határvédelem kérdését emelte kampánya középpontjába Joe Biden demokrata elnök kritizálása és a kultúrharcos kijelentései mellett.
Ezekhez társulnak néha olyan kijelentések, miszerint Oroszország támadja meg azon NATO-tagállamokat, amelyek nem költenek eleget a fegyverkezésre, vagy hogy magát a múlt héten elhunyt orosz ellenzéki vezérhez, Alekszej Navalnijhoz hasonlítja – amely analógia egyébként nem állja meg a helyét.
Trump nem igazán az előválasztásról beszél, hanem már a novemberi elnökválasztásra készül, kampányeseményeinek a fókusza is leginkább arra összpontosul.
Trump előválasztási kampányának mindössze egy új eleme, hogy Nikki Haley férjéről is beszél.
Michael Haley azután vált kérdéssé, hogy Haley kampányeseményein férje nem vesz részt, emiatt Trump gúnyolni kezdte kihívóját.
Az egykori elnök szerint egykori ENSZ-nagykövetének a házassága biztosan megromlott, és férje emiatt nem támogatja a „haldokló kampányát” – mindezt annak ellenére, hogy a dél-karolinai nemzeti gárdában tisztként szolgáló Michael Haley épp Dzsibutiban kihelyezett szolgálatban vesz részt. Ezen kijelentései miatt Haley próbált visszavágni Trumpnak, hogy katonacsaládok ezreit sérti meg velük, de az erőviszonyok ezzel sem változtak egyáltalán.
Trump fejére szombaton kerülhet a konzervatívok koronája
Ráadásul Trump figyelmét nem is Dél-Karolinának szenteli leginkább. Ugyan tartott kampányeseményeket, el is költött pár milliót a kampányára,
de az utolsó héten sokkal jobban érdekli az épp Washingtonban rendezett CPAC, mint maga az előválasztás.
Trump ugyanis az előválasztáson már nem kizárólag az adott állam választóit szeretné megszólítani, hanem az egész országot, és az államban folytatott kampánya is inkább a novemberi választásokról szólt, mintsem az előválasztásról.
Ráadásul az idei négynapos konferencia szinte teljesen Trump köré épült, és a demokraták, illetve a benne nem hívő republikánusok felé szánt erődemonstráció: a legtöbb amerikai felszólaló abszolút Trumphoz hű, az ő nézeteivel azonosuló politikus, elemző vagy civil szervezet vezetője – a The Hill ezért találóan azt a címet adta a rendezvényről szóló cikkének, hogy Trump a koronázására készül.
Trump a szombati napon fog felszólalni, pár órával azelőtt, hogy Dél-Karolinában véget ér az előválasztás, ahol a legutolsó közvélemény-kutatások szerint egy magabiztos, 30 százalékpontos győzelmet arathat a maga 63,7 százalékpontos támogatottságával Haley-vel szemben.
Ugyanakkor Trump előnyét nem igazán ez mutatja Haley-vel vagy bármilyen más republikánus politikussal szemben:
az országos Republikánus Párt vezetője, Ronna McDaniel február 24-én le fog mondani, miután a Trump-szimpatizánsok kiszorították, és lényegében Trump dönt arról, ki vegye át a szervezet irányítását.
Dél-Karolina után február 27-én Michiganben, szűk két hét múlva, március 5-én pedig az ún. szuperkedden fog majd folytatódni az előválasztás, amikor összesen 16 államban fognak dönteni a választók, ki legyen Joe Biden republikánus kihívója novemberben. Általában a szuperkedd után már lényegében eldől a jelölt sorsa, ugyanakkor 2016-ban mindkét párt, 2020-ban pedig a demokraták versenye tartott jóval tovább.