- Külföld
- Fehér ház
- kamala harris
- donald trump
- elnökválasztás
- egyesült államok
- puerto rico
- latino
- szavazás
- rasszizmus
- vicc
- humorista
- tony hinchcliffe
Egy humorista miatt veszítheti el Donald Trump az egyik legfontosabb államot
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
A demokraták hétfőn ismét beleszálltak Donald Trumpba, ugyanis egy nappal korábban egy humorista – Tony Hinchcliffe – nyitotta meg a republikánus jelölt beszédét New Yorkban, és Puerto Ricót „úszó szemétszigetnek” nevezte, ami széles körű nemtetszést váltott ki és rávilágított a kulcsfontosságú latin-amerikai csoport növekvő hatalmára Pennsylvania államban – számolt be az AP hírügynökség.
Kamala Harris alelnök „a szokásosnál is élénkebbnek” nevezte Trump vasárnapi, Madison Square Gardenben tartott nagygyűlését, és azt mondta, hogy „szítja a gyűlölet tüzét”. Joe Biden amerikai elnök „egyszerűen kínosnak” nevezte a gyűlést. Érezhette ezt a Trump-adminisztráció is, ugyanis egy tőle szokatlan lépéssel vasárnap késő este elhatárolódott Tony Hinchcliffe Puerto Ricóval kapcsolatos megjegyzéseitől.
Az a szemét, amiről beszélt, beszennyezi a választásainkat, és megerősíti, hogy Donald Trump mennyire nem törődik a latinókkal, a mi Puerto Ricó-i közösségünkkel
– mondta Eddie Moran, Reading polgármestere egy sajtótájékoztatón más Puerto Ricó-i tisztségviselőkkel együtt.
Alig több mint egy hét van a választások napjáig, és a baki kiemeli Pennsylvania 19 elektori szavazatának fontosságát, valamint a Philadelphiától nyugatra és északra fekvő városokban letelepedett, főként Puerto Ricó-i spanyol ajkú szavazók fontosságát is. Fernando Tormos-Aponte, a Pittsburghi Egyetem szociológiaadjunktusa, aki a Puerto Ricó-i politikára és a választási kampányokra specializálódott, azt mondta, hogy a megjegyzés időzítése bajba sodorhatja a Trump-kampányt.
„Ha a vasárnapi eseményeket összekapcsoljuk a Puerto Ricó-iak egyéb sérelmeivel, akkor valóban nem követünk jó politikai stratégiát” – mondta Tormos-Aponte.
„Nem kéne mindenen megsértődni”
Donald Trump hétfői georgiai szereplései alkalmával nem említette közvetlenül a vitát, ehelyett inkább egy másik, vele kapcsolatos kritikát hárított el – azt, hogy a Fehér Ház volt kabinetfőnöke arról számolt be, hogy Trump elnökként azt mondta, bárcsak „német tábornokai” lennének. Kamala Harris kampánya felkapta a megjegyzést, az alelnök pedig egy múlt heti rádióinterjúban egyetértett azzal, hogy „Trump fasiszta”. Egy hétfő esti, az atlantai Georgia Techben tartott gyűlésen Trump ehelyett „fasisztának” nevezte Harrist, és azt mondta: „Nem vagyok náci. Én a náci ellentéte vagyok.”
Trump arra is figyelmeztetett, hogy Michelle Obama „nagy hibát” követett el azzal, hogy egy közelmúltbeli beszédében „undok” volt vele.
A nap első fellépésekor, a Georgia állambeli Powder Springsben tartott Nemzeti Hitgyűlésen Gary Bauer konzervatív aktivista feltett egy kérdést, amelyben dicsérte Trumpot, aki a Madison Square Gardent „MAGA Square Gardenné” változtatta.
„Nagyszerű este volt” – válaszolta Trump. Trump alelnökjelöltjét, J.D. Vance szenátort a Wisconsin állambeli Wausauban tartott fellépésén kérdezték a sértésről.
Lehet, hogy ez egy hülye rasszista vicc, ahogy mondtad. Talán nem az. Én még nem láttam. Nem fogok nyilatkozni a vicc konkrétumairól. De szerintem nem szabadna minden apróságon ennyire megsértődnünk
– mondta Vance.
Harris kampánya ezzel párhuzamosan közzétett egy hirdetést, amely online fut a Puerto Ricó-i szavazókat megcélzó csatatérállamokban és kiemeli a humorista megjegyzéseit. A megjegyzések miatt Harris megkapta a Puerto Ricó-i zenei sztár, Bad Bunny támogatását, ám a floridai és Puerto Ricó-i republikánusok is reagáltak rá.
Hinchcliffe a Trump fellépése előtti műsorában a feketékről, más latinókról, palesztinokról és zsidókról is lealacsonyító vicceket mondott. Hétfőn Pittsburghben Harris férje, Doug Emhoff, aki zsidó, az amerikai antiszemitizmusról tartott beszédet.
Ebben az országban tűz van, és vagy vizet öntünk rá, vagy benzint
– mondta Emhoff.
Mégis Hinchliffe Puerto Ricóról szóló poénja keltette a legnagyobb feltűnést, részben a választás földrajzi helyzete miatt.
„Emlékszünk és szavazni fogunk”
A munka ünnepétől (szeptember első hétfőjétől) a múlt hétvégéig mindkét kampány többször látogatott el Pennsylvaniába, mint Georgiába, Arizonába és Nevadába együttvéve – derül ki az Associated Press által a kampányok nyilvános rendezvényeiről készített kimutatásból. Az államban van néhány a leggyorsabban növekvő spanyol ajkú közösségek közül, többek között Readingben és Allentownban, ahol a lakosság több mint fele spanyol ajkú.
A Népszámlálási Hivatal adatai szerint Pennsylvania választásra jogosult latin-amerikai lakossága 2000 óta több mint kétszeresére,
206 000-ről 620 000-re nőtt 2023-ra. Ennek több mint a fele Puerto Ricó-i.
A humorista megjegyzéseit hétfőn kora reggel a pennsylvaniai spanyol nyelvű rádióban játszotta le Harris egyik, a pennsylvaniai Allentownban élő helyettese, aki megjegyezte, hogy Trump a kampány közleményén túl nem kért bocsánatot, amely szerint „ez a vicc nem tükrözi Trump elnök vagy a kampány nézeteit”.
Florida középső részén Darren Soto amerikai demokrata képviselő, akinek a körzetében olyan városrészek találhatók, ahol nagy számban élnek a szigetről nemrég az Egyesült Államokba költözött Puerto Ricó-iak, hétfőn megjegyezte, hogy „hatalmas számban” élnek Puerto Ricó-iak a swingállamokban (billegő államok).
Emlékszünk, és tudjátok mit, szavazni fogunk. Ez az egyetlen dolog, amit most megtehetünk
– mondta Soto a Puerto Ricó-i vezetők által összehívott sajtótájékoztatón.
Kamala Harris hétfőn azt mondta, hogy a Madison Square Gardenben tartott gyűlésen elhangzottakból semmi sem támogatja az amerikai emberek álmait és törekvéseit, hanem inkább „az ország megosztására irányuló tüzeket szították” rajongói. Hozzátette, Trump vasárnapi rendezvénye,
amelyen a szónokok kegyetlen és rasszista sértéseket zúdítottak rá, „rávilágított arra, amit az egész kampány során hangoztattam”.
„Ő a sérelmeire, önmagára és az ország megosztására összpontosít, és ez semmiképpen sem olyasmi, ami erősíti az amerikai családot, az amerikai munkást” – mondta a demokrata elnökjelölt újságíróknak.
Kamala Harris arról is beszélt, hogy „amit tegnap este tett, az nem nagy felfedezés. Csak kicsivel több a szokásosnál, és talán még élénkebb, mint máskor. Donald Trump egész idő alatt arra törekszik, hogy az amerikaiak ujjal mutogassanak egymásra, szurkol a gyűlölet és a megosztottság terjedésének, és ezért az emberek kimerültek” – mondta.
A demokraták elnökjelöltje beszélt a Puerto Ricóval kapcsolatos javaslatairól is, például egy munkacsoport létrehozásáról, amely magáncégeket vonna be a sziget elektromos hálózatának korszerűsítésébe. Donald Trump azt tervezte, hogy kedden visszatér Pennsylvaniába, és Allentownba látogat, miután a dél-floridai Mar-a-Lago üdülőhelyén nyilatkozott újságíróknak.