Idén is bele akarnak nyúlni az oroszok az amerikai választásokba
További Fehér ház cikkek
- Elfogadták az Egyesült Államok költségvetését, nem áll le a kormányzat
- Az elektori kollégium is megválasztotta Donald Trumpot az Egyesült Államok következő elnökének
- Donald Trump változásokat ígért, a NATO-ból való kilépést is megfontolná
- Az FBI új igazgatója szerint Amerikát sátánimádó pedofilok összeesküvése irányítja
- Hunter Biden megúszhatja a felelősségre vonást, elnöki kegyelmet kapott az apjától
Brad Raffensperger, Georgia állam választásokért felelős hivatalának vezetője csütörtökön közölte, hogy az interneten keringő „célzott dezinformáció” valószínűleg „külföldi beavatkozás eredménye, ami megpróbál viszályt és káoszt szítani”.
A hivatal, amely állami és szövetségi tisztviselőkkel együtt dolgozik a dezinformáció forrásának felderítésén, felszólította Elon Musk milliárdost, az X tulajdonosát és más közösségi médiavállalatokat, hogy távolítsák el a gyanús posztokat, mondván, azokat valószínűleg „orosz trollfarmok” terjesztik – közölte a Reuters hírügynökség.
Georgia egyike a keddi választás hét csatatérállamának, és mint ilyen, eldönti a küzdelmet. A közvélemény-kutatások szerint a verseny nagyon szoros Kamala Harris demokrata alelnök és Donald Trump volt republikánus elnök között. Az amerikai hírszerzőügynökségek szerint Oroszország a választások előtt megosztó narratívákat kíván terjeszteni.
A mai napon hivatalunk tudomására jutott egy olyan videó létezése, amelyen állítólag egy haiti bevándorló látható több georgiai igazolvánnyal, és azt állítja, hogy többször is szavazott
– áll Raffensperger hivatalának közleményében.
„Ez tipikus példája a célzott dezinformációnak. Valószínűleg külföldi beavatkozásról van szó. Az amerikai Kiberbiztonsági és Infrastrukturális Biztonsági Ügynökség (CISA) folytatja a vizsgálatot. Addig is arra kérjük Elon Muskot és a többi közösségi médiaplatform vezetőségét, hogy töröljék a bejegyzést” – fogalmazott a tisztviselő.
Az egykori seriffhelyettes most a Kreml egyik leghasznosabb „katonája”
Palm Beach megye egykori seriffhelyettese – aki Moszkvába költözött, és a Kreml egyik legtermékenyebb propagandistája lett – közvetlenül az orosz katonai hírszerzéssel dolgozik együtt. Számos deepfake-tartalommal és dezinformációval célozza Kamala Harris alelnök kampányát – derül ki az egyik európai hírszerző szolgálat által megszerzett, és a The Washington Post által áttekintett orosz dokumentumokból.
Ezekből kiderül, hogy John Mark Dougan, aki az amerikai tengerészgyalogságnál is szolgált, és aki sokáig azt állította, hogy az orosz kormánytól függetlenül dolgozik, mégis az orosz katonai hírszerzés (GRU) egyik tisztjétől kapott pénzt. A kifizetések egy része azt követően érkezett, hogy az általa létrehozott álhíroldalak kezdtek nehézségekbe ütközni, és ezért a férfinak szüksége volt egy AI-generátorra.
A több mint 150 dokumentum – amelyeket a The Washington Post közölt – főként a 2021 márciusa és 2024 augusztusa közötti időszakra összpontosít. A nyomozás első alkalommal tárja fel annak a hálózatnak a működését, ami hírszerzési tisztviselők szerint az elmúlt évben az Oroszországból származó és az amerikai szavazókat célzó álhírek leghatékonyabb forrásává vált.
A dezinformációval foglalkozó kutatók szerint valószínűleg Dougan hálózata állt a közelmúltban terjedő, Tim Walz demokrata alelnökjelöltet lejárató hamis videó mögött is, amiről az amerikai hírszerzés tisztviselői kedden azt mondták, hogy Oroszország hozta létre. A videót kevesebb mint 24 óra alatt közel 5 millióan látták az X-en – közölte a Microsoft.
2023 szeptembere óta a Dougan és hálózata által létrehozott posztok, cikkek és videók 64 millió megtekintést szedtek össze – mondta McKenzie Sadeghi, a NewsGuard nevű, online dezinformációt nyomon követő cég kutatója.
Oroszország kihasználja a jobboldali influenszereket
Egy frissen benyújtott vádirat szerint egy hat konzervatív influencerhez – köztük a jól ismert Tim Poolhoz, Dave Rubinhoz és Benny Johnsonhoz – kapcsolódó médiavállalatot titokban az orosz állami média alkalmazottai finanszíroztak. A cél az volt, hogy olyan angol nyelvű videókat készítsenek, amelyek „összhangban vannak” a Kreml „érdekével, hogy felerősítsék a megosztottságot a politikában, gyengítsék az amerikai ellenállást” az orosz érdekekkel, például az ukrajnai háborúval szemben.
Ez már a harmadik egymást követő elnökválasztás, amelybe az oroszok be akarnak avatkozni. Emellett a vádirat megmutatja, hogy Moszkva hogyan próbál tőkét kovácsolni a jobboldali podcasterek és tartalomkészítők ugrásszerűen növekvő népszerűségéből – írja az AP hírügynökség.
A vádirat benyújtása után mind Pool, mind Johnson nyilatkozatot tett a közösségi médiában – amit Rubin retweetelt – és azt állították, hogy ők bűncselekmények áldozatai. Amerikai tisztviselők már korábban is figyelmeztettek arra, hogy Oroszország a 2024-es választások befolyásolására naiv amerikaiakat használ fel.
Egy csütörtöki fórumon Vlagyimir Putyin orosz elnök tréfásan utalt arra, hogy Kamala Harris alelnököt támogatná a közelgő amerikai választásokon. Hírszerzési tisztviselők szerint azonban Moszkva Trump győzelmét tartaná a maga számára előnyösebbnek. Putyin személyesen engedélyezte a Trumpot a 2020-as választásokon támogató befolyásolási műveleteket.
A hagyományos média térvesztésével az influenszerek egyre nagyobb szerepet játszanak a politikában és a közvélemény alakításában. Mind a republikánus, mind a demokrata párt számos influenszert hívott meg a nyári konvenciójára. Mivel a szabályozás elavult, a finanszírozás pedig átláthatatlan, nagyon gyakran nem tudni, ki áll a megbízások mögött.